Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Zestaw drop shot
2010-04-22

Zestaw drop shot

Całkiem niedawno przywędrowała do nas zza oceanu nowa i nieznana większości wędkarzom metoda spinningowa. Wiele osób podchodziło do niej z dystansem i sceptycyzmem. W Internecie i prasie wędkarskiej znajdziemy obecnie masę publikacji na temat Drop Shot, jednak sam doskonale wiem, jakim problemem jest skonstruowanie pierwszego zestawu do DS.

Metoda Drop Shot

Wielu wędkarzy, szczególnie tych starszych i bardziej doświadczonych, traktowało Drop Shota jako rodzaj bocznego troka. Słyszałem też opinie o podobieństwie do paternostera, który  jest stary jak świat. Zatem na czym polega owa innowacja i szleństwo, które ogarnęło już pół Europy i niemal całą Amerykę? Chodzi o możliwość kuszenia w pionie... No właśnie. W PIONIE, ale nie w sposób wskazany przez PZW jako nielegalny. Chodzi o możliwość maksymalnie długiej prezentacji przynęty w jednym miejscu. Stosujemy wtedy dość duży ciężarek, który stabilizuje zestaw w jednym miejscu. Dzięki niemu możemy grać wabikiem praktycznie w jednym punkcie.


jaka wędka do drop shot

Jak zawiązać drop shot

Łowiąc techniaką Drop Shot używam tylko i wyłącznie żyłki. Dzięki niej ruchy jakie nadajemy przynęcie są bardziej naturalne i płynne. Oczywiście plecionka będzie miała swoje zalety, jednak żyłka sprawdza się znacznie lepiej. Do sporządzenia zestawu drop shot będziemy potrzebować: haków z oczkiem, przynęty gumowej i ciężarka. W sklepach znajdziemy specjalistyczne akcesoria do tej metody, jednak na podstawie swojego doświadczenia śmiało mogę stwierdzić, że to co mamy w pudełkach wędkarskich w zupełności wystarczy. Możemy użyć ciężarków do tradycyjnego bocznego troka lub najzwyklejszej główki jigowej z obciętym hakiem. Haczyki również nie muszą być specjalistyczne.


łowienie na drop shot

Sprawdzone wędki do drop shot

Najważniejszą cechą, jaką powinna posiadać dobra wędka do drop shot, jest czułość. Chodzi o to, by móc dokładnie wyczuć nawet najdelikatniejsze drgania zachodzące pod powierzchnią wody. Dlatego tak ważna jest zwłaszcza jej szczytówka. Ta najdelikatniejsza część wędki spinningowej – w tym oczywiście wędki do drop shot – odpowiadająca za te niezwykle istotne parametry, jest jednocześnie najbardziej narażona na wszelkiego rodzaju uszkodzenia i szybkie zużycie. Dlatego koniecznie należy zwracać uwagę na jakość jej wykonania: szczytówka powinna być solidna i niezawodna, gdyż to ona gwarantuje trwałość i dobrą pracę całego sprzętu.
Tak naprawdę drop shot jest niezwykle prostą odmianą łowienia ryb metodą spinningową i przy odpowiednio dobranym sprzęcie, pozwoli nam na osiąganie zawrotnych rezultatów. W zestawie do drop shot może znaleźć się specjalna wędka, ale komponując go samodzielnie, możemy wybrać dowolną wędkę spośród wielu dostępnych na rynku. Najważniejsze by miała wspomnianą wcześniej delikatną i czułą szczytówkę. To właśnie dzięki niej wszystkie brania są o wiele bardziej wyczuwalne. Jjest to niebywałe ułatwienie, nawet dla młodych i niedoświadczonych wędkarzy, którzy dopiero zgłębiają tajniki łowienia tym sposobem. Koniecznie należy zadbać także o dobrej jakości kołowrotek, który musi sprawnie i szybko zwijać plecionkę oraz niezastąpiony w każdym zestawie do drop shota ciężarek, którego zadaniem jest utrzymywanie przynęty w stałym położeniu.  

Haki do drop shot – jaka jest ich funkcja?

Haki do drop shot mają nieskomplikowaną budowę. Jeśli chodzi o materiał, z jakiego powstają, to najczęściej jest to zwykły, ale bardzo mocny drut. Haki spełniają tak naprawdę bardzo istotne z punktu widzenia całego połowu metodą drop shotową zadanie: muszą one, przy wsparciu ciężarka, utrzymywać w odpowiedniej pozycji przynętę. Dlatego też haki do drop shot wyposażone są w otwór. To małe oczko, przez które przewleka się plecionkę, a następnie zawiązuje specjalny węzeł. Węzeł ten ma za zadanie stabilizować hak w konkretnym ustawieniu, z kolankiem skierowanym ku górze. Jest to najważniejsze w całej metodzie i wpływa bezpośrednio na jej skuteczność.
Haki do drop shot nieraz będą musiały utrzymać spore ciężary, zwłaszcza przy holowaniu ryb, których waga osiągnie nawet kilka kilogramów, bo właśnie tyle ważą okonie i sandacze. Okazuje się, że również ich kolor odgrywa tu istotną rolę. Chodzi o to, by hak był jak najmniej widoczny w wodzie. Ma to bezpośredni wpływ na ekspozycję przynęty, dlatego najczęściej spotykamy haki do drop shot w ciemnych i stonowanych kolorach, które są praktycznie niewidoczne.
Jeśli zdecydujemy się mierzyć z sandaczem, warto zwrócić uwagę, by nasze haki miały ostre wykończenia. Tylko takie dadzą radę skutecznie wbić się w jego twardą i grubą skórę. Warto także co jakiś czas sprawdzić stan swojego haka i wykluczyć ewentualne wykrzywienie lub stępienie. Z pewnością takie działanie będzie miało pozytywny wpływ na dalszy przebieg łowienia.

Drop shot na sandacza – na co zwrócić uwagę?

Śmiało można powiedzieć, że jeszcze nigdy łowienie sandaczy nie było tak przyjemne – tym bardziej, że drop shot z brzegu okazuje się niebywale prosty i co najważniejsze, efektywny. Gdy metoda ta dopiero „kiełkowała” na naszych rodzimych wodach, krążyły opinie, że jest przeznaczona tylko do łowienia z łodzi. Bardzo szybko okazało się, że jest zupełnie inaczej. Obecnie łowienie metodą drop shot równie często odbywa się z łodzi, co z brzegu. Co ciekawe, metoda drop shot niebywale dobrze sprawdza się w miejscach o wyjątkowo trudnej dostępności, pełnych zakrzaczeń i innych naturalnych przeszkód.
Zestaw drop shot na sandacza, podobnie jak każdy inny zestaw przeznaczony do tej metody, musi zawierać w sobie dobrej jakości akcesoria, takie jak: specjalna wędka, haki do drop shot, ciężarek, fluorocarbon oraz oczywiście odpowiednie przynęty drop shot. Jak już wiemy, haki do drop shot używane do łowienia sandaczy muszą być wyjątkowo ostre, tak by skutecznie potrafiły wbić się w grubą skórę naszego drapieżnika, ale także by wytrzymały ciężar jego zacięcia i holowania, co może okazać się nie lada wyzwaniem.
Wędka do łowienia sandacza powinna być dość twarda i pozwolić na zwinne i szybkie operowanie w taki sposób, by jak najszybciej móc zareagować i podjąć się wyciągania ryby z wody. W tym miejscu kolejny raz zwracajmy uwagę na istotną rolę szczytówki, która dając nam błyskawiczny sygnał o braniu, pozwoli ekspresowo wręcz zareagować.
Drop shot na sandacza to także kij dopasowany do indywidualnych preferencji łowiącego. Wybierz zatem taki, z jakim czujesz się najlepiej, a połów z pewnością będzie satysfakcjonujący. Doświadczeni w tej konkretnej dziedzinie wędkarze polecają głównie wędki o długości od 240 do 270 centymetrów. Parametry te sprawdzą się, jeśli chodzi o drop shot z brzegu. Z kolei do łowienia z łodzi warto wybrać zdecydowanie krótsze egzemplarze wędek.
Kołowrotek dobierajmy najlepiej do ciężaru wyrzutu naszej wędki. Zatem to również będzie sprawa indywidualna każdego wędkarza. Zestaw drop shot na sandacza musi zawierać także ciężarek: najlepiej by ważył on pomiędzy 25 a 35 g, ale to także trzeba obserwować i dobierać pod konkretną wodę.

Zestaw drop shot na okonia

Mówi się, że drop shot przybył do naszego kraju z dalekiej Ameryki z myślą o łowieniu właśnie okoni. Nie wiadomo czy tak jest naprawdę, ale z pewnością w stwierdzeniu tym jest sporo racji. W specjalistycznych sklepach wędkarskich z pewnością każdy znajdzie niezliczone ilości sprzętu dedykowanego tej metodzie i temu konkretnemu gatunkowi ryb, jednak wielu wędkarzy woli samemu tworzyć własny zestaw drop shot na okonia.
To, jaka konkretnie wędka do drop shot będzie najlepsza, nie jest takie oczywiste i duże znaczenie mają doświadczenie i upodobanie konkretnego wędkarza. Każdy może samodzielnie stworzyć swój zestaw, kierując się prostymi zasadami. Można kupić specjalistyczne ciężarki, ale równie dobrze sprawdza się te przeznaczone do bocznego troka. To samo tyczy się haczyków: można używać specjalistycznych, ale i tych, które już posiadamy w swoich zasobach.
Zestaw drop shot na okonia sprawdzi się głównie na dużych głębokościach i wtedy, kiedy inne metody nie dają pożądanych rezultatów. Okonie na największe głębokości schodzą w okresie późnego lata i całej jesieni. Obserwują wtedy ławice małych ryb, cierpliwie wyczekując łatwej zdobyczy. Ruch w tym okresie nie należy do ich ulubionego zajęcia, dlatego też należy dobrze przygotować się do wabienia największych okazów. Wybierajmy dynamiczne i sztywne wędki, oczywiście z czułą szczytówką. Tylko one pozwolą nam na osiągniecie najlepszych efektów. Dobieramy odpowiedni kołowrotek, a następnie na szpulę nawijamy żyłkę lub plecionkę. W tej kwestii zdania są podzielone, więc najlepiej jest wybierać to, z czym pracuje nam się lepiej.
Warto zaopatrzyć się w haki do drop shot w co najmniej dwóch rozmiarach, a to przez wzgląd na humorzaste podejście okonia do kwestii reagowania na zaczepki. Na koniec oczywiście ciężarki, pozwalające na szybką zmianę głębokości i możemy łączyć plecionkę z fluorocarbonem za pomocą specjalnego węzła. Na koniec pozostaje nam oczywiście wybrać przynętę. 

Przynęty drop shot – do wyboru, do koloru

Mamy obecnie do wyboru niezaliczone ilości przynęt: w przeróżnych kolorach, rozmiarach, kształtach. Jesteśmy w stanie dostać przynętę odwzorowującą praktycznie każde żyjątko, czy to wodne, czy lądowe. Jednak zarówno w przypadku łowienia okonia, jak i sandacza, ważne jest, by uchwycić dany moment i skutecznie zainteresować przeciwnika. Przynęty drop shot, które można wykorzystać, to praktycznie wszystkie te, które sprawdzają nam się w tradycyjnym spinningu. Jedynie lepiej unikać najcięższych egzemplarzy, zwłaszcza jeśli chodzi o gumy.
Na okonia sprawdzą się wszelkiego typu przynęty drop shot pracujące w pionie i wpadające w rezonans zaraz po wejściu do wody. Sandacz lubi wielorakość, dlatego można pozwolić sobie na eksperymenty. Tyczy się to zarówno kształtów, kolorów, jak i rozmiarów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą na łowisko większej ilości przynęt i zmienianie ich co kilka rzutów.

Zestaw Drop Shot

W sezonie 2009 dużo czasu poświęciłem tej metodzie. Okazuje się, że stworzyć własne zestawy wędkarskie drop shot nie jest wcale takie trudne. Poniższym tekstem chciałbym Was zachęcić do sięgnięcia po Drop Shota. Pokażę Wam jak w łatwy sposób zrobić własny zestaw. Podstawowa sprawa to wiżanie drop shot. Dobór odpowiedniego haczyka oraz fluorocarbonu i ciężarka.

Wiązanie drop shot

wiązanie zestawu drop shot
1. Formujemy z żyłki oczko.

jak zamontować haczyk do drop shot
2. Ustawiamy haczyk ostrzem skierowanym ku oczku z żyłki i przekładamy żyłkę przez oczko haka.

zawiązanie haczyka do dropshota
3. Oczko zamieniamy w klasyczny supełek.

węzeł drop shot
4. Końcówkę supełka - nasze oczko - przekładamy przez haczyk.

prowidłowy zestaw drop shot
5. Moczymy lekko żyłkę i zaciskamy węzeł.

prtzynęty drop shot
6. Nabijamy naszą przynętę na hak - sposobów jest wiele, ja preferuję głównie ten przedstawiony na foto.

drop shot łowienie ryb
7. Odległość haka od ciężarka to nic innego jak odległość przynęty od dna. Ustalamy więc ile cm nad dnem będziemy chcieli pracować naszą przynętą i zawiązujemy nasz ciężarek.
 


Tak właśnie wygląda nasz zestaw Drop Shota. Oczywiście możemy wprowadzić drobne zmiany - zamiast haka zawiązać agrafkę, dzięki której będziemy mogli bardziej komfortowo zmieniać przynęty i rozmiary haków. Tak samo możemy postąpić z ciężarkiem - na końcu zestawu zawiązujemy agrafkę, dzięki czemu szybko i wygodnie zmieniamy ciężar obciążenia. Możemy kupić także profesjonalne ciężarki, dzięki którym łatwo zmienimy odległości naszej przynęty od dna. Ja używam starych główek jigowych, które mają połamane haki, groty lub są już bardzo zniszczone - odcinam hak i mam gotowe obciążenie do zestawu.

Zestaw srop shot jest skuteczny i warto po niego sięgać. Nasza przynęta na zestawie Drop Shota wygląda bardziej naturalnie niż na klasycznych główkach jigowych. Polując na okonie zawsze dobrze jest zabierać ze sobą małe pudełeczko z wyżej wymienionym wyposażeniem, bo nigdy nie wiadomo co trafi w wybredny gust okoni...

Foto i tekst: Maciej Jagodziński (@wobler129)

zobacz też:
obrotówki na okonia
woblery na okonia
jak łowić bolenie


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

błystki wahadłowe na szczupaka
błystki wahadłowe na szczupaka
Przyznam się Wam, że wahadłówka to dla mnie przynęta, bez której  na żadne wędkarskie wojaże się nie wybieram. Przyczyną tego wcale nie jest fakt, że właśnie na klasycznego Morsa złowiłem pierwszego w życiu szczupaka, ani to, ...
majowe szczupaki
majowe szczupaki
Wiele lat temu, mój osobisty sezon wędkarski, rozpoczynał się w maju. Pamiętam tę lekko nerwową atmosferę przygotowań do pierwszego w sezonie wyjazdu. Zawsze starałem się bardzo mocno pomagać ojcu w przygotowaniach. Lepiłem ciasto ...
brzana na spinning
brzana na spinning
Brzana to paradrapieżnik z rodziny karpiowatych. Ryba, która dostarcza łowcy wielu ogromnych emocji podczas holu. Jedna z najsilniejszych ryb naszych wód. Brzanę można spotkać dosłownie wszędzie. Bytuje głównie w rzekach ...
shimano na sandacza
shimano na sandacza
Zastawiasz się zapewne co decyduje o tym, że kołowrotek można określić mianem sandaczowego? Co decyduje o tym, że dany kołowrotek na sandacza sprawdza się lepiej, a inne wręcz do połowu tej ryby nie będą się nadawały? Rynek oferuje ...
sandacz z opadu
sandacz z opadu
Tym razem o łowieniu mętnookiego. W całości poświęcimy ten tekst sandaczowi. Sednem będzie jednak sandacz z opadu. Sandacz, który wśród wędkarzy nazywany jest często „królem wód”, występuje ...
jakie przynęty na szczupaka
jakie przynęty na szczupaka
Utarło się wśród spinningistów powiedzenie, że szczupak to głupia i niewymagająca ryba. Mówi się że rzucisz byle czym i jak trafisz pajkowi przynętą w głowę to niemal jest pewne, że ten chwyci z impetem twój ...
boleń na woblery
boleń na woblery
Coś niesamowitego i magicznego zarazem jest w poznawaniu nowych metod i technik łowienia. Wyjątkowy smak sukcesu, który buduje się zaraz po zdecydowanym braniu ryby jest największą nagrodą dla wędkarza, który całe swoje życie ...
Opaskowe rapowanie
Opaskowe rapowanie
Jak łowic bolenie z opaski Wszyscy wiedzą co znaczy siedzieć na kamiennej opasce, czuć spływający po czole pot i nie mieć podczas całodziennego łowienia kontaktu z bolkiem. Nie możemy dać im odpocząć, nie możemy poddać się widząc ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.65 s