Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Wędkuj z CF

OKOŃ

Okoń

Okoń (łać. Perca fluviatilis) powszechnie występuje w polskich wodach, nie brakuje go też w innych krajach Europy. Należy do rodziny okoniowatych (Percidae). To ryba drapieżna, której głównym pokarmem są skorupiaki. Dorosłe okonie żywią się innymi rybami, np. płociami i mniejszymi bezkręgowcami. Okoń europejski to ryba, która wymaga od wędkarza sporo uwagi oraz nieco poświęcenia. Złowienie godnego okazu wiąże się z bardzo pragmatycznym podejściem do tematu. Specjalnie dla wędkarzy, którzy specjalizują się w połowie okoni przygotowaliśmy niemal cały ekwipunek przynęt, wędek, kołowrotków i plecionek. Wszystkie poszczególne produkty zostały dobrane na podstawie naszego doświadczenia, oraz wiedzy naszych klientów. Jeśli okoń jest dla Ciebie rybą, której poświęcasz sporo uwagi, to jesteś w miejscu przygotowanym specjalnie dla Ciebie. Ta bardzo wdzięczna i jednocześnie piękna ryba potrafi dać każdemu wędkarzowi naprawdę sporo emocji. W nawet pozornie nieciekawych łowiskach żyją ogromne okonie i to własnie nimi powinniśmy się zająć. Nie będzie jednak tak łatwo, okoń jest rybą wymagającą i trudną do złowienia, dlatego ważne są skuteczne przynęty na okonia.

Czy Okoń Pospolity nadal jest pospolity

Okoń Pospolity, bo tak właściwie brzmi nazwa gatunkowa tej pięknej ryby, niegdyś był jedną z najpopularniejszych i najczęściej występujących ryb w naszym kraju. Wielu naszych kolegów, którzy rozpoczynali swoje wędkarstwo, ryby zaczynali łowić właśnie od okonia. Okoń pospolity to wyjątkowa ryba pod wieloma względami. Z jednej strony mamy do czynienia z bajecznie ubarwionymi egzemplarzami, po drugiej stronie jeśli tylko choć trochę na temat okonia poczytamy, dowiemy się o jego przewrotnej i nieco bandyckiej naturze. Prawda jest taka, że dziś dorodny okoń, który mierzy minimum 30 cm, nie jest rybą łatwą do złowienia. Tego walecznego drapieżnika w polskich wodach jest znacznie mniej, niż choćby na przełomie XX i XXI wieku. Ichtiologowie, wędkarze i ekolodzy spierają się o przyczynę znacznie spadającej populacji okonia pospolitego w naszym kraju. Wymieniane sa takie czynniki jak nadmierne odłowy, wzrost temperatury wody, oraz co wydaje się być tematem bardzo prawdziwym, spadek poziomu wody w zarówno w rzekach jak i zbiornikach z wodą stojącą.

Każdy wędkarz urodzony w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego stulecia pamięta całe stada niewielkich okonków, które pływały tuż przy samym brzegu każdego nawet niewielkiego jeziorka. Dla wszystkich tych wędkarzy okoń pospolitym był, ale nim nie pozostał. Złowienie dorodnego garbusa opierało się wówczas o założenie grubego czerwonego robaka i rzucenie zestawu nieco dalej od brzegu. Wędkarze, który łowili metoda żywcową i stosowali jako przynęty kiełbie, płotki i drobne okonki łowili ryby ważące ponad kilogram. Tej wielkości okonie nie były rzadkością.  Dziś okoni jest znacznie mniej i niegdyś pospolicie występujący w naszych wodach gruby okoń stał się bardzo poważnym przeciwnikiem.  Tak czy inaczej, nazwą gatunkową Okoń Pospolity wędkarze już się nie posługują, młodych spinningistów mogłaby taka nazwa kusić do przeglądania fachowej literatury w poszukiwaniu kolejnego gatunku inwazyjnego.

Jako ciekawostkę, szczególnie dla młodszych wędkarzy, możemy przekazać informację dotyczącą ilości w jakiej występował okoń pospolity w naszych wodach. Jeszcze całkiem niedawno, bo na przełomie wieków, w Zalewie Szczecińskim „wędkarze” poławiali w ciągu jednego dobrego dnia kilkanaście kilogramów okonków o długości 15 cm. Metoda połowu polegała na mocowaniu kilku haczyków na jednym odcinku żyłki. Był to specyficzny boczny trok. Do haków wiązane były korpusy twisterów. Bardzo często na jednym zestawie wyciągano kilka okoni jednocześnie. Mazurscy wędkarze łowili na podobną metodę, jednak zwykle wiązali na wędce po dwa lub trzy haki, a stosowali trzy wędki. Kiedy jedna opadała na dużą głębokość do dna, inna kusiła leżąc na dnie, a trzecią już z okoniami na haku wyciągano do łodzi. Charakter określenia „pospolity” bardzo związany był z ilością okoni w rzekach. Kiedy w sklepach pojawiły się pierwsze twistery, spinningiści odkrywając moc tej silikonowej przynęty odkryli też prawdziwż ilość okonia w niedostępnych dla innych przynęt rynnach i dołkach. Znamy wędkarzy, którzy jednego dnia z jednego niewielkiego dołka potrafili złowić kilkadziesiąt okoni mierzących ponad 35 cm.

Okoń - opis gatunku

Budowa okonia jest specyficzna. Ciało ma mocno wygrzbiecone w przedniej części i stosunkowo wąskie w bocznych płaszczyznach. Łuski z wyglądu przypominają te, które zobaczymy też u sandacza – drobne, ostre, zachodzące na siebie dachówkowato i głęboko osadzone w kieszeniach skórnych. Podobnie jak w przypadku płetwy ogonowej, rozmieszczenia płetw brzusznych i piersiowych. Okoń ma dwie płetwy grzbietowe, które łączą się ze sobą u podstawy. Pokrywa skrzelowa w tylnej części jest ostro zakończona, z wyglądu przypomina hak. Głowa okonia jest stosunkowo niewielka, za to paszcza wyposażona w liczne, drobne i ostre ząbki, lekko skierowana ku górze.
Grzbiet okonia zwykle jest ciemnoturkusowy, a boki zielone z domieszką żółci, na których znajdują się wyraźnie ciemniejsze, pionowe pasy. Płetwy brzuszne, odbytowa i ogonowa są w ciemnopomarańczowym odcieniu, z wyraźnym i intensywnym czerwonym kolorem na krawędziach. Ubarwienie okonia jest w znaczniej mierze podyktowane siedliskiem, jakie zamieszkuje. Ryby zamieszkują bliżej brzegu, w wodach o niezbyt dużej głębokości, gdzie dno jest jasne, najczęściej przyjmują zielony kolor z domieszką żółtego. Okazy zamieszkujące głębsze wody, gdzie dno jest znacznie ciemniejsze, przybierają też ciemniejsze barwy.

Okoń - żerowanie

Pomimo tego, że apetyt okoni jest wręcz niepohamowany, ryby rosną stosunkowo wolno. W piątym, a czasem nawet szóstym roku życia średnio dorastają do 25 centymetrów długości, a ich waga nie przekracza 200 gramów. Większe okazy o wadze jednego kilograma mają około 10 lat. Ile żyje okoń? Średni wiek okonia to około 6 lat.
Młody narybek odżywia się przede wszystkim planktonem i larwami owadów. Kiedy trochę podrośnie, jego celem stają się mniejsze bezkręgowce. Większe osobniki szybko zaczynają polować na ryby mniejsze od siebie, nie pogardzą też pożywieniem w postaci własnego gatunku. Zdarza się, że mniejsze okonie - około 10-12 cm - zaspokajają swój głód, ryjąc w mule albo polując na ośliczki. Nawet okazy sięgające do 20 cm mogą zadowolić się zooplanktonem. Z tego też względu mówi się, że okonie mają niezwykłe umiejętności przystosowawcze i nawet w trudnych warunkach są w stanie stworzyć liczną populację. Trzeba też nadmienić, że te ryby dorastają do takich rozmiarów, na jakie pozwolą im warunki pokarmowe w wodzie. Bywa, że cała populacja składa się wyłącznie z mniejszych osobników wielkości dłoni.

Rozmnażanie okoni

Okonie osiągają dojrzałość płciową w trzecim roku życia. Tarło przypada na okres kwietnia i maja, kiedy temperatura wody zaczyna się podnosić po zimie i sięga około 6 stopni. Samica okonia składa od 30 000 do 300 000 jaj wydzielanych wraz z dużą ilością śluzu. Ziarna ikry tworzą charakterystyczne wstęgi, które są rozpięte na długości sięgającej nawet dwóch metrów. Najczęściej wybieranym przez samice miejscem są płytkie wody o bujnej roślinności. Jeśli warunki są sprzyjające, młody narybek już w pierwszym roku życia może osiągnąć długość do 6 cm. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, populacja okoni może szybko wzrastać. Jeśli przez kilka lat z rzędu następują po sobie upalne lata, liczba okoni w zbiorniku zaczyna intensywnie wzrastać, a wraz z nią ubywa naturalnego pokarmu. To właśnie wtedy okonie najczęściej zaczynają żerować na osobnikach własnego gatunku.

Kiedy łowić okonie?

Sezon na okonie trwa praktycznie przez cały rok, a okres ochronny w przypadku tego gatunku nie występuje. Należy jednak mieć na uwadze okres tarła, czyli okolice kwietnia i maja. W tym czasie lepiej zapolować na inne gatunki, dzięki czemu unikniemy wytrzebienia okoni. Na najlepsze branie możemy liczyć w okolicy wakacji i pod koniec jesieni. Ze względu na to, że okonie to ryby żarłoczne, pozostają aktywne niemalże przez cały czas, powinniśmy jednak unikać wyjątkowo upalnych dni. Ten gatunek bardzo chętnie bierze w trakcie delikatnego zachmurzenia i lekkiego wiatru.

W ostatnich latach, mimo mniejszej populacji, okoń stał się gatunkiem bardzo chętnie poławianym szczególnie przez spinningistów. Okonie możemy łowić przez cały sezon łącznie z okresem mroźnej zimy. Wówczas możemy zapolować na grube garbusy z lodu.  Świetnym okresem na okonia jest wiosna, szczególnie przed tarłem. W tym czasie okonie łatwo jest zlokalizować ale nieco trudniej do brania zachęcić. Najpiękniejszym i zazwyczaj najbardziej owocnym czasem, kiedy okonie możemy do syta połowić jest wczesna jesień. Wówczas z uniwersalnym kijem spinningowym warto wybrać się na nieco głębsze jeziora i obłowić śródjeziorowe górki. Zachęcamy do skorzystania z podpowiedzi a tu z pomoca przyjdzie profesjonalny kalendarz brań. Warto dane z naszych wędkarskich kalendarzy zapisywać i w ten sposób odnaleźć czas na najlepsze łowienie.

Gdzie szukać okoni?

Okonie nie są wybredne w kwestii pokarmu i podobnie jest w przypadku ich miejsca zamieszkania. Na ten gatunek bez trudu natrafimy w jeziorach (tych naturalnych i sztucznych), płytkich wodach Bałtyku, czy w rzekach. Na naprawdę duże okazy można trafić nawet blisko brzegu, gdzie głębokość wody sięga do dwóch metrów. Okonie preferują przejrzyste wody, co wynika z ich drapieżnej natury, ale chętnie pozostają w pobliżu zarośli i innych naturalnych kryjówek.

Okoń - znacznie gospodarcze

Okoń nie ma większego znaczenia gospodarczego.

Okoń - okres ochronny

W przypadku okonia nie występuje okres ochronny. Z kolei jeśli chodzi o wymiar ochronny okonia, to w większości wód PZW wynosi między 15 a 18 cm.

Ciekawostki o okoniach

  • Okoń w żargonie wędkarzy często określany jest jako garbus.
  • Okoń - rekord Polski: największy okoń złowiony w Polsce miał 50 cm długości i ważył 2,69 kg.
  • W nocy okonie zapadają w głęboki sen. Przebywają na dnie zbiornika, opierając się o dno płetwą ogonową i płetwami brzusznymi, a płetwę grzbietową zwijają. Sen jest na tyle głęboki, że nawet intensywne światło nie jest w stanie wybudzić ryby.
  • Małe okonie są prawie przeźroczyste z delikatnym, zielonkawym zabarwieniem. Dopiero po czasie nabierają intensywniejszych odcieni, a na ich ciele pojawiają się charakterystyczne pasy.
  • Labraks to też okoń... tyle, że morski.
  • Młode okonie zwykle pływają całymi ławicami, z kolei duże osobniki preferują samotny tryb życia.
Jeśli jesteś zapalonym wędkarzem i szukasz najlepszego miejsca na zakupy, koniecznie odwiedź sklep wędkarski w Warszawie. Znajdziesz tam szeroki wybór sprzętu i akcesoriów, które spełnią oczekiwania zarówno początkujących, jak i doświadczonych wędkarzy. Bez względu na to, czy preferujesz wędkowanie w rzekach, jeziorach, czy na morzu, ten sklep wędkarski w Warszawie oferuje wszystko, czego potrzebujesz, aby cieszyć się udanymi połowami.
Rozwiń
Przynęty
Wędki
Kołowrotki i plecionki
Opinie
Artykuły o okoniach
Przynęty

Przynęty na okonia

Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy grupę przynęt, które  wybierane są przez naszych Klientów najczęściej do łowienia okoni. Wiele z nich złowiło rekordowe ryby. Sami bardzo często wybieramy właśnie te modele ze względu na ich potwierdzona przez wiele sezonów skuteczność. Znajdziesz tu doskonałe woblery na okonia, jerki, czy obrotówki okoniowe.  Wyszczególnione przynęty na okonia często stanowią jedynie reprezentantów grup przynęt. Koguty czy cykady dostępne są u nas w wielu odmianach kolorystycznych oraz wagowych. Sam możesz dobrać odpowiednie przynęty na okonia względem swoich oczekiwań lub panujących na Twoim łowisku warunków.
koguty na okonia

Kogut Mały

Koguty na okonia
obrotówka na pstrąga

Klepanka Aglia 1

podstawowa obrotówka na okonia
wobler bezsterowy vertykalny na bolenia

VERT

woblery wertykalne na okonia
mini wahadłówki na klenia

Wahadłówki Mini

Ciężki i lotne wahadłówki okoniowe
wahadłówki na okonia

Wahadłówki okoniowe

Skuteczna wahadłówka okoniowa
wahadłówki mikro

Wahadłówki Mikro

Najmniejsze wahadła okoniowe
wobler na klenia

Klasyczny MINI

Uniwersalny wobler na okonia
wirujący ogonek na szczupaka

Wirujący ogonek Bzyk

rewelacja na okonie
wobler na rzeke hand made

Brim

Świetny wobler na rzeczne okonie
skuteczne woblerki hand made

Ugly

wobler na okonia idealny
jig pstrągowy - Muddler

JIG Muddler

Muchy dla spinningistów

Mikro Jig - Zestaw 4

Totalny ultralight
obrotówki na szczupaka

Klepanka Aglia 4

Obrotówka na jeziorowe okonie
obrotówka na troć

Klepanka Long 3+

Obrotówka na okonia z głębin
wobler cykada na sandacza

Krapik

wobler wertyklany na okonia
wobler okoniowy

Czarna Piątka

wobler na okonia z toni
obrotówki na pstrąga hand made

Unseta

Wędki

Wędki na okonia

Jaka wędka na okonia? Jeśli zadajesz sobie takie pytanie to jesteśmy przekonani że właśnie w tym miejscu znajdziesz kilka bardzo ciekawych modeli wędek okoniowych. Łowienie okoni wymaga zastosowanie bardzo specyficznego wędziska. Kije okoniowe podzielone są na kilka grup. Te powstały względem wykorzystywania określonych przynęt oraz technik służących do łowienia okoni. Specjalnie do łowienia okoni przygotowaliśmy kije na woblera, cykadę czy koguta. Poniżej podpowiadamy jaką wybrać wędkę do jigowania.
wędki na okonia

Urok

Wędki na okonia przygotowane specjalnie na pasiaki
wędka sandaczowa

Atut Zed

wyjątkowe wędki do łowienia okoni metoda jigową
G.Loomis NRX+ Spin Jig

NRX+ Spin Jig

st.croix victory

Victory Spinning

St. Croix Legend Elite rękojeść

St. Croix Legend Elite Spinning

Legendarny ES70LF
St. Croix Avid Spinning

St. Croix Avid Series Spinning

ASPS80LMF2, ASPS70LXF
st.croix legend panfish

Legend Elite Panfish

Najlepsze okoniówki od STC
St. Croix Avid Inshore

St. Croix Avid Inshore

AVS76MLF uniwersalny kij na okonia z łódki
Kołowrotki i plecionki

Kołowrotki na okonia

Czy już wiesz jaki kołowrotek na okonia będzie najlepszy. Po pierwsze lekki i niebyt wielki. Ale po drugiej stronie powinien posiadać dość szeroką szpulę, abyś mógł lekkimi przynętami rzucić na znaczne odległości. Kołowrotki na okonia to bardzo duża grupa młynków, wśród których często można stracić głowę podczas wyboru. My wybraliśmy dla Ciebie takie modele, które jeżdżą z nami na ryby od wielu sezonów. Kołowrotek spinningowy to narzędzie wędkarskie, ma być mocny i trwały. Musi dawać komfort łowienia przez wiele sezonów. Nie możesz myśleć o nim jako elemencie, który może cię zawieść. Poniżej nasze ulubione kołoworki okoniowe.

Vanford

shimano ultegra

Ultegra FC

shimano stradic fm

STRADIC FM

jmc plecionka japońska

JMC 8XCJ ZIELONA

YGK G-Soul EGI Metal

YGK G-Soul EGI Metal WX4

YGK X-Braid Upgrade X4

YGK G-Soul X8 Upgrade PE

Power Pro Super 8 Slick V2 Aqua Green

Power Pro Super 8 Slick V2 Aqua Green

plecionka power pro

Plecionka Power Pro Hi-Vis Yellow

Daiwa Luvias LT 24

LUVIAS

shimano vanquish

VANQUISH

Kołowrotek Daiwa 23 Airity LT

AIRITY

Opinie
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
dobrze pracuje, pstrągi atakowały niestety została na zaczepie
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
pstrągi atakują jak należy ale niestety słabe strzemiączko się przerwało i paletka się straciła - trzeba pomyśleć o mocniejszych strzemiączkach
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
przynęta wykonana z dużą starannością, w wodzie stojącej pracuje nienagannie, a że rybki nie chciały współpracować- no cóż
kiwi
Klepanka Aglia 1
Swietne obrotówki.
Dla mnie na razie nr 1
Siegacąc do pudeka, zawsze kończy sie, ze zakładam te blaszki i oczywiście kończy sie to rybą
Nie miałem na razie lepiej pracujących obrotówek a troche juz przerzuciłem tego żelastwa ☺
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Startuje zaraz po wpadnięciu do wody. Praca jest płynna. Super wykonanie.
PeleND
Klepanka Aglia 1
\"Piotrowe\" obrotki są bardzo skuteczne. Na te z elementami złota/miedzi regularnie łowię pstrągi i klenie.
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Produkt wysokiej jakości i skuteczny.
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Obrotówki super pracują odrazu po kontakcie pięknie wykonane
niezarejestrowany
Klepanka Aglia 1
Najlepsza obrotówka jaką miałem.
niezarejestrowany
Wahadłówki Mini
jeszcze nie były w wodzie, ale wygląd piękny i mam nadzieję że będą łowne
przemek.iwandowski@gmail.com
Wahadłówki Mini
FOKA. Genialna wahadłóweczka na duże wiosenne jazie, nie wspominając o kleniach. Prowadzona z nurtem po łuku nie raz zdziałała cuda. Polecam spróbować.
niezarejestrowany
Wahadłówki Mini
Wahadełka pięknie wykonane, latają na niewiarygodne odległości. W wodzie stojącej wymagają dość zdecydowanego zwijania lub podszarpywania. W opadzie pracują wspaniale. Co do łowności się nie wypowiem ponieważ stosując je na mojej wodzie opinia byłaby nieobiektywna ;). Polecam. Pierwszy raz mam do czynienia z takim cackiem.
Gares
Wahadłówki okoniowe
wykonane z głową i sercem, ładna praca rzemieślnika i przynęty w wodzie.
akasatanus
Wahadłówki okoniowe
okonie faktycznie i to te wieksze wala az,milo
niezarejestrowany
Wahadłówki okoniowe
Niesamowite po założeniu za 2-gim rzutem złowiłem swoją pierwszą rybę okonia. Polecam przynęta działa wyśmienicie.
kuba49121
Wahadłówki okoniowe
moge szczerze polecić idą na tę blaszke duże okonie jak również ładne szczupaki
kondiro
Wahadłówki okoniowe
rewelacyjne przynęty, polecam
mazikrzych
Wahadłówki okoniowe
Łowie na te wachadłówki już jakiś czas i są moimi ulubionymi jeśli chodzi o okonia,bardzo skuteczne dodatkowo sprawdzają mi się na pstrągach,paliach arktycznych i chętnie bije w nie szczupak.Warte polecenia osobiście domówiłem dzisiaj na zapas.
mkokonek
Wahadłówki okoniowe
Praca praktycznie nie wyczuwalna, bardzo dobra jakość materiałów i wykonania., Sandacz to też nie przypadek na te wachadełka ;-)
niezarejestrowany
Wahadłówki okoniowe
To już drugi zestaw 4 szt. Piękna praca i malowanie. Dobry stosunek wagi do rozmiaru przez co daleko leci. Jedyny minus to brak kółka łącznikowego.
wiemar1
Wahadłówki okoniowe
To moje pierwsze zamówienie i od razu minus.
W komplecie zamiast finki były 2 szt. oczka.
niezarejestrowany
Wahadłówki okoniowe
brak jakiegokolwiek zainteresowania ze strony okoni :(
styrcz83
Wahadłówki okoniowe
Bardzo starannie wykonane wahadełka, niestety łowność nie sprawdzona ze względu na sezon zimowy:-)
mazikrzych
Wahadłówki okoniowe
Już wcześniej pisałem o skuteczności oczka,i finki pewnie pozostałe dwie łowią podobnie,dla mnie najbardziej uniwersalne wahadełko,łowi wszystkie ryby które u mnie występują.
niezarejestrowany
Wahadłówki okoniowe
Serdecznie polecam !!!!!!
niezarejestrowany
pantosik
Wahadłówki okoniowe
Na model \"kalewka\" siadł mi niespodziewanie wiosenny jaź - 32 cm.
niezarejestrowany
Wahadłówki okoniowe
Kupiłem blaszki na okonia świetna robota niemiałem problemów z zamówieniem profesjonalisci
mazikrzych
Wahadłówki Mikro
Wykonanie super zakup z myślą o lipieniach jeszcze dam znać jak je stestuje.
dlizak
Wahadłówki Mikro
polecam na duże okonie
Artykuły o okoniach

Jak łowić okonie

Zobacz nasze artykuły
okoń na boczny trok
Okonie w marcu
Jedna z ostatnich desek ratunku najzagorzalszych spinningistów w „martwym sezonie”. Okoń – ryba pocieszenia. W ciągu całego roku okonia jest złowić najłatwiej ze wszystkich drapieżników. W niektórych
boczny trok
Boczny trok – skuteczna metoda spinningowa
Mój ulubiony sposób łowienia stosuję od wielu lat, szczególnie zaś sprawdza się w przypadku okoni poławianych podczas upalnego lata. Stosowałem go już wtedy, gdy w sklepach nie było jeszcze odpowiedniej wielkości przynęt - przycinałem
wędkarstwo podlodowe
Wędkarstwo podlodowe
Wędkarstwo podlodowe ma wiele odmian. Zwykle kojarzy się nam z przycupniętym nad przeręblem mężczyzną, wpatrującym się w drobniutki spławiczek. Inna szkoła to operowanie mormyszką, na której końcu zawieszony jest mulak. Ja
pstrągi na cykadę
Cykady przynęty Szuszkiewicza
Moją rybą nr.1 jest pstrąg potokowy. Pokochałem ją od pierwszego wejrzenia; od tych chwil, gdy jeszcze jako małe dziecko wpierw dostrzegłem jej spław i zarys sylwetki w wodzie, potem poczułem na wędce i w dłoniach, aby wreszcie móc
Gonię Okonie
Zachęcam Was do przeczytania niniejszego artykułu, może nie ze względu na jakieś super argumenty czy niezwykłą merytorykę, ale tak po prostu, dla chwilowego relaksu i zostawienia forum w spokoju :) Chcę się z Wami podzielić
okonie na cykadę
Cykada na okonia
Cykady na okonia Jest to przynęta, jakby stworzona na okonia. Właśnie dlatego ta ryba znajdzie się na pierwszym miejscu mojego opisu doświadczeń z nią i tą przynętą związanych. Nie ma przynęt doskonałych i uniwersalnych, dających
okonie na spinning
Rekordowe okonie
Kiedyś mój sympatyczny kolega opowiedział mi historię niewielkiego, miejskiego jeziorka, które stało się dla wielu wędkarzy polem manewrów rekreacyjnych. Łowiono tam zwykle drobne płotki na robaczka, bo jak wszyscy
wędka podlodowa
Okonie spod lodu
Znam trzy, z góry skazane na ekstremalne warunki atmosferyczne sposoby łowienia ryb : połów niektórych łososiowatych, łowienie miętusów i rzecz jasna wędkarstwo podlodowe. Kocham w równym stopniu wszystkie
jesienne okonie z toni
Jesienne okonie
Kolejny dzień pływaliśmy w pogoni za sandaczami. Malowniczy zbiornik zaporowy prześwietlało listopadowe, ostre słońce.  Na łódce siedzieliśmy w podkoszulkach, upał niesamowity, jak w środku lata. Ryby bezwzględnie ignorowały
jak złowić okonia na spinning
Co kusi okonia w przynęcie?
Wczoraj byłem na okoniach. Cały dzień wspólnie z moim kolegą ścigaliśmy garbuski dyskutując w przerwach o ich wyjątkowo chimerycznym zachowaniu. Raz brały, raz tylko skubały, aby na koniec całkowicie odpuścić sobie nasze
cykady szuszkiewicza
Szuszkiewicz o cykadach SS
CHRZĘŚCI WZDŁUŻ TRZCIN… Wielu twierdzi, że cykada jest mało znaną przynętą i nie docenianą… No, nie powiedziałbym… Nie wszyscy, w naszej wędkarskiej piaskownicy bawimy się takimi samymi zabawkami wspólnie i
okoń na gumę
Okonie po zimie
Jestem przekonany, że wielu z nas przez całą zimę marzyło o tym, aby wyciągnąć normalny, długi kij i nałowić się do syta. Niemal dwa miesiące na zmianę przebieraliśmy przynęty w pudełkach i z wyjątkową starannością czyściliśmy
okoń
Bez gumek na okonia.
Początek sezonu wędkarskiego to bardzo wymagający okres. Trudny nie tylko ze względu na niesprzyjające warunki do połowu, ale również jeśli chodzi o możliwość połowu rożnych gatunków ryb. Jest jednak pewna rybka,
Głębinowe okonie
Kolejna wyprawa w poszukiwaniu sandaczy. Kolejna eskapada w doborowym towarzystwie, dziesiątki godzin przegadanych, prześpiewanych i przetańczonych. Blisko sto godzin na łodzi w pościgu zorganizowanym na głębinowe
jerki na okonia
Okoń na woblery i jerki.
Szczęśliwy wędkarz, który choć raz miał okazję obserwować ataki okoni na drobnicę. Widowisko polujących drapieżników, które zapędzają drobne rybki tuż pod samą powierzchnię, wyzwala niesamowite emocje.
okoń na błystkę wahadłowa
Okoń po zejścu lodów.
Sezon wędkarski nie kończy się i nie zaczyna. Trwa przez okrągły rok. Deszcz, śnieg i wiatr, to nie są przeszkody które uniemożliwiłyby spędzenie choć kilku chwil nad wodą. Zazwyczaj kiedy tylko schodzą lody, przystępujemy do
okoń cykada
Pierwszy okoń sezonu.
Dni stają się coraz chłodniejsze, a my z tęsknotą w oczach wyczekujemy cieplejszych promieni słońca. Każdego dnia sprawdzamy prognozę pogody i wszystko układamy w naszych głowach tak, aby choć przez chwilę dać sobie możliwość
Tagi: okoń,
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.39 s