Streamerki spinningowe
poznaj tego autora
Wędkarze muchowi w doskonały sposób potrafią poznać środowisko naturalne ryb, na które polują. Wykorzystując swoje doświadczenie i wiedzę bardzo często samodzielnie wytwarzają przynęty dla siebie i kolegów. Właśnie to doświadczenie, znajomość środowiska wodnego oraz przyzwyczajeń drapieżników, skusiło wielu spinningistów do wykradzenia im ich najskuteczniejszych przynęt.
Spinningowe streamerki wykonywane są w bardzo podobny sposób jak te, które wykorzystywane są do łowienia za pomocą wędziska muchowego. Jest jednak kilka drobnych niuansów, które decydują o skuteczności streamera uwieszonego do wędki spinningowej.
Wybór przynęty.
Najłatwiej jest działać zgodnie z kilkoma zasadami:
- dobrać kolor zgodnie z warunkami naturalnymi,
- upodobnić naszą przynętę do naturalnego pokarmu drapieżnika, którego będziemy łowili,
- wybieramy przynęty, które posiadają elementy pracujące nawet podczas zatrzymania zestawu.
Bywają jednak sytuacje, gdzie najbardziej skuteczną przynętą są tzw. „celowniki”, czyli przynęty o mocnych, jaskrawych kolorach. Szczególnie szczupaki upodobały sobie duże, jaskrawe przynęty najczęściej wykonywane na hakach 1/0, 2/0. Obfite puchacze pracują nawet przy najdrobniejszym „dotknięciu" szczytówką wędziska.
Gdzie łowić na streamerki?
- wypłycenia z dużą ilością podwodnej roślinności,
- kamieniste opaski, usypy kamieni, kamienne górki,
- głębokie okolice umocnień brzegowych, faszyna, betonowe zbrojenia itp.
- okolice zatopionych drzew
- rynny z mocnym nurtem,
- pod nawisami krzaków i drzew.
Jak łowić?
Najłatwiejszym i zarazem najbardziej efektownym sposobem łowienia na streamerki jest zamontowanie klasycznego zestawu do boczny trok. Prowadzenie muszek wymaga od wędkarza skupienia i cierpliwości. Warto jest pracować naszą przynętą w miejscu, pozostawiając ją co jakiś czas nawet na kilka sekund bez jakiegokolwiek ruchu. Skuteczne (zwłaszcza na okonie i sandacze) będą także płynne podciągnięcia poprzedzone kilkucentymetrowymi skokami.
Postawiony w nurcie troczek ze stramerkim niejednokrotnie zostanie zaatakowany przez klenia, jazia brzanę czy pstrąga.