Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Wędkuj z CF

SUM

W ostatnich latach wody PZW są intensywnie zarybiane sumem.  Ta wyjątkowo żarłoczna i drapieżna ryba staje się bardzo atrakcyjnym celem wypraw wielu spinningistów z całego kraju. Sum to stosunkowo prosta ryba do złowienia a przyczyna takiego stanu rzeczy jest rosnące pogłowie tego drapieżnika oraz żarłoczność suma.
Sum jest świetnym i bardzo godnym przeciwnikiem na zestawie sumowych. Można tę rybę łowi przez większość sezonu zarówno w dzień jak i w nocy. Bez względu na poziom wody w rzece sum żeruje bardzo często. Możemy tę rybę potraktować jako przyłów wówczas hol już kilkukilogramowej sztuki da nam dużo emocji. Jeśli jednak nastawimy się specjalnie ze spinningiem na suma będziemy mieli okazję spotkać się z naprawdę poważnymi sztukami, do których konieczne będzie wykorzystanie odpowiedniego zestawu.
Do połowu suma należy przygotować się bardzo starannie. Kołowrotek, wędka i plecionka których moc może czasem porażać to standard. Jednak wiele kłopotów pojawia się podczas wyboru przynęty na suma. Wielu spinningistów doradza stosowanie ogromnych gum czy woblerów z kolei inni sugerują stosowanie przynęt o standardowej wielkości czyli w rozmiarze około 10-12 cm. Od wielu lat zbieramy doświadczenia sumowe. Zawsze staramy się, aby nasza oferta zbudowana była z produktów, które idealnie wpisują się w arsenał i gusta najlepszych sumiarzy w Polsce. Wszystkie nasze przynęty na suma zostały dobrane tak, abyś po prostu łowił na nie ryby! W naszym rozumieniu sumowy sprzęt - począwszy od wędki, przez kołowrotek, plecionkę i kończąc oczywiście na przynęcie - musi być niezawodny, mocny, wytrzymały, a przede wszystkim skuteczny. Specjalnie dla Ciebie wyselekcjonowaliśmy wszystko to, czego potrzebuje sumiarz łowiący wąsacze na spinning!
Sum (łac Silurus glanis) należy do gatunku ryb sumowatych (Siluridae). Jest rybą drapieżną, która występuje w jeziorach, zbiornikach zaporowych i rzekach nizinnych (średnich i wielkich). Jest największa i jednocześnie najbardziej żarłoczną rybą słodkowodną w Polsce. Jego mięso jest wyjątkowo smaczne. Przez wiele lat nie podlegał ochronie, co spowodowało znaczne wytrzebienie tego gatunku przez masowe połowy. W efekcie dzisiaj sumów jest coraz mniej. Przyczyniło się też do tego duże zanieczyszczenie wód, a ten gatunek ten jest bardzo wrażliwy na jakość wody. Im gorsza, tym słabiej się rozmnaża i słabiej żeruje.

Sum – opis gatunku

To bardzo charakterystyczna ryba, którą trudno pomylić z jakimkolwiek innym gatunkiem. Ciało suma jest bardzo wydłużone, a jego tylna część jest nieco ścieśniona w płaszczach bocznych. Nie pokrywają go łuski. Linia boczna jest w zasadzie niewidoczna. Płetwa grzbietowa suma jest bardzo krótka, z równo ściętą tylną krawędzią. Z kolei płetwa odbytowa jest wyjątkowo długa i styka się z ogonową (o zaokrąglonej krawędzi).
Głowę ma dużą i mocno spłaszczoną. Wielka paszcza jest najeżona licznymi drobnymi ząbkami. Największa uwagę u suma zwracają wąsy. Nad jego szczęką po obu stronach znajduje się po jednym, długim i miękkim, wąsiku, które sięgają aż do płetw piersiowych. Pod żuchwą zaś znajdują się cztery krótkie, ale równie miękkie i mięsiste, wąsiki, które ustawione są w jednym szeregu. Grzbiet suma jest ciemny i przybiera oliwkowozielonego koloru. Brzuch jest biały, a na bokach znajdują się nieregularne plamy w ciemnobrązowym kolorze.
Sum jest krótkowidzem i wykorzystuje narząd wzroku wyłącznie do ogólnej orientacji w terenie na niewielkiej odległości. Rekompensuje mu to narząd zmysłu, który jest wyjątkowo wyczulony na działanie nawet śladowych ilości substancji zapachowych. Duży rozstaw otworów węchowych daje sumowi rozległą powierzchnię błon z zakończeniem nerwów węchowych.
Wbrew powszechnie panującemu przekonaniu wąsy suma nie służą mu za narząd dotyku. Tę rolę pełnią brodawki czuciowe, które umiejscowione są w okolicy pyska. Zadaniem wąsów jest rozpoznawanie smaku. Podobną funkcję pełnią brodawki smakowe, rozsiane na wargach, łukach skrzelowych i wielu innych miejscach na ciele suma. Biorąc to wszystko pod uwagę, szybko okazuje się, że sum świetnie radzi sobie w ciemnych partiach wody, gdzie z dużą dokładnością i ze sporej odległości jest w stanie rozpoznać pokarm oraz potencjalne zagrożenie.

Sum - żerowanie

Sum to ryba o niepohamowanym apetycie, to jeden z najbardziej żarłocznych gatunków słodkich wód Polski. Nie poluje według jednej, ściśle określonej metody, w czym zupełnie różni się od sandacza, szczupaka lub okonia. Na płaszczyźnie żerowania jest wyjątkowo elastyczny i dopasowuje się do sytuacji. Jednym razem wpada jak burza w stado białej ryby, łapiąc przy tym wszystko, co znajdzie się w jego zasięgu. Innym razem nie przepuści okazji do złowienia jednej, samotnej rybki, która akurat przepływała w pobliżu jego siedliska.
Mniejsze okazy na polowaniu przypominają sandacze, uganiając się za bardzo dużymi płociami albo leszczami. Duże okazy, zwykle ważące 20 kilogramów i więcej, nie mają tak dużej zwrotności, a przy tym są dość ociężałe. Większe ryby zjadają stosunkowo rzadko, mają za to mnóstwo sposobów, aby zaspokoić głód łowiąc drobnicę. Zdarza się, że duży sum przyczai się na stado małych rybek, a kiedy te znajdą się odpowiednio blisko, szybko wciąga wodę do paszczy wraz z pokarmem. Innym razem chowa się za konarem czy kamieniem, wystawia wąsy, którymi wabi rybkę, a kiedy ta podpłynie, natychmiast ją łapie.
Młode osobniki żerują żywią się przede wszystkim skorupiakami i robakami. Starsze osobniki cechują się wybitnymi umiejętnościami łowieckimi, a ich pokarm nie ogranicza się wyłącznie do ryb. Sumy zjadają nawet żaby i ptaki wodne.

Rozmnażanie suma

Sum odbywa tarło w maju i czerwcu, kiedy temperatura wody sięga 18 stopni. Preferuje płytkie miejsca porośnięte roślinami wodnymi, gdzie samica składa około 10.000 jaj w przeliczeniu na kilogram masy ciała. Sumy wypływają niewielkimi stadami z głębokich toni i zmierzają na rzecznie mielizny, gdzie prąd jest silniejszy, z kolei w przypadku jezior udają się na wygrzane brzegi.
Mniej więcej po 7-10 dniach z ikry wykluwają się małe sumy, które przez pierwsze dni swojego życia bytują w okolicy gniazda, gdzie żywią się drobinami roślin wodnych. Z czasem udają się w różne strony, co nierzadko wiąże się z opadaniem wiosennego przyboru.
Młode sumy rosną w bardzo dużym tempie. Na miesiąc po wylęgu mogą mierzyć nawet 15 cm długości, a po 5 miesiącach ważą już ponad pół kilograma. Przez pięć pierwszych lat waga suma podwaja się co roku.
Dojrzałość płciową sumy osiągają między trzecim a szóstym rokiem życia.

Kiedy łowić sumy?

Wokół połów suma narosło wiele legend, a z niektórych opowiadań wędkarzy można wywnioskować, że złowienie ryby tej gatunku to wyczyn, który wymaga wiedzy tajemnej. Prawda jest jednak taka, że to bardzo prosta sprawa, znacznie łatwiejsza niż połów szczupaka czy sandacza. Punkt widzenia diametralnie się zmienia, jeśli mówimy o naprawdę dużych sztukach, i jak się okazuje takich w polskich wodach jest ciągle więcej.
Sum jest szczególnie aktywny w nocy, a to ze względu na liczne narzędzia polowania, w jakie wyposażyła go natura, a które doskonale sprawdzają się podczas żerowania w ciemnościach. Dopiero po zmroku rozpoczyna wędrówkę w płytsze rejony, aby znaleźć pożywienie. W ciągu dnia leży odrętwiały na dnie, najczęściej między konarami lub kamieniami, które dają mu schronienie. Najlepszy moment na połów przypada na lipiec i sierpień. Na bardzo dobre branie można liczyć w szczególności w okresie żniw.

Gdzie szukać sumów?

Suma powinniśmy szukać w miejscach płytkich, które obfitują w pokarm - ławice uklei, płotek i innych małych rybek. Ten gatunek unika miejsc o piaszczystym dnie, za to bardzo chętnie wędruje tam, gdzie dno jest żwirkowe, a najlepiej muliste. W trakcie wędkowania liczy się cisza, bo chociaż nocą niewiele widać, to wciąż bardzo dużo słychać.
Dużą szansę na złowienie suma mamy przy ostrogach (główkach), kamienistych opaskach, przykosach i uskokach dna oraz burtach brzegowych.

Sum – znaczenie gospodarcze

Sum w Polsce nie ma większego znaczenia gospodarczego, chociaż jego mięso uznawane jest za wyjątkowo smaczne. Największe znaczenie gospodarcze ma w rejonie Morza Czarnego. Wędkarze najczęściej łowią sumy na martwą rybkę i żywca, na spławik, z gruntu i na spinning.

Sum – okres ochronny

Okres ochronny suma w rzece Odrze, od ujścia Warty do granicy z wodami morski, rozpoczyna się 01.03 i kończy wraz z ostatnim dniem maja. W pozostałych wodach okres ochronny trwa 1 listopada do 30 czerwca.
Wymiar ochronny suma to 70 cm.
Limit połowu suma to 1 szt. na dobę.

Ciekawostki o sumie

  • Sum jest największa rybą słodkowodną Europy. Może mierzyć nawet 5 metrów i ważyć ponad 300 kilogramów.
  • Sum – rekord Polski: 89,3 kilograma i 235 cm długości.
  • Sumy mogą żyć też w słonej wodzie.
  • Sumy są doskonale przystosowane do polowania nocą. Chociaż ich oczy całkiem dobrze widzą w ciemnościach (na niewielką odległość), to w czasie polowanie polegają w szczególności na słuchu, węchu i receptorach chemicznych.
  • Za budowę gniazd podczas tarła odpowiadają samce.
  • Mięso suma jest szczególnie cenione przez kucharzy ze względu na swoje walory smakowe.
Dla wszystkich miłośników wędkarstwa, sklep wędkarski w Warszawie to obowiązkowy punkt na mapie. Oferuje szeroki wybór sprzętu i akcesoriów, które pomogą Ci złowić wymarzoną rybę. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś doświadczonym wędkarzem, znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz.
Rozwiń
Przynęty
Wędki
Kołowrotki
Plecionka
Opinie
Artykuły
Sztuczki

Przynęty na suma

Wielokrotnie zastawialiśmy się czy jest coś takiego jak typowa przynęta na suma? Jeśli tak czy wobler albo wahadłówka na suma posiada jakąś specjalna, unikalna pracę? A może przynęty na suma aby stały się skuteczne należy sprowadzić w okolice sumich wąsów. Coś w tym wszystkim musi być.
Sum to ryba, którą możemy łowić ba rdzo różnych warunkach. W zależności od występowania drobnicy, sumy bardzo często podążają tuz za swoimi ofiarami. Bardzo często, szczególnie latem będziemy łowili sumy na płytkich kamienistych przelewach. W takich miejscach stosujemy przynęty, które pozwalają na prowadzenia nawet w wodzie o głębokości jednego metra. Do obławiania głębokich rynien najlepszym rozwiązaniem jest głęboko pracujący wobler. Jednak wielu gumiarzy od wielu sezonów z ogromnym powodzeniem i niemal we wszystkich warunkach stosuje wahadłówki.
skuteczny wobler na suma

Silur

Wobler na suma do trollingu i spinningu.
wobler do trolingu - sum

Glan

Typowy wobler sumowy do trollingu i łowienia z ręki.
błystka wahadłowa kalewa

KALEWA CF

W szczególności model H z dodatkiem złota
blachy wahadłowe na szczupaka

ALGA CF

wahadłówka gnom na szczupaka

GNOM CF

blacha na szczupaka

FOKA CF

duże woblery na sandacza

Zander X

woblery sumowe

Leszcz TM

duże wahadłówki na szczupaka

Big Spoon

wobler na suma

Gorky TM

wobler sumowy do trollingu

Bananek

wobler na suma

Bączek

wobler na sumy wobi

Krąpik

wahadłówki na suma

Wahadłówki na suma

Spinning na suma

Wybór wędki spinningowej na suma to temat trudny. Po jednej stronie będziemy mieli do czynienia z produktami, które w swojej nazwie noszą opis CAT i według producentów właśnie na suma zostały wykonane.  Na drugim biegunie będziemy mieli po prostu najzwyczajniejsze ale mocne i niezniszczalne kije spinningowe. Jak się jednak okazuje, spinning na suma to nic specjalnie innowacyjnego niż to co w wędkarstwie spinningowym powstało pewnie kilkanaście lat temu.
W naszej ofercie znajdziecie wędki na suma, które w Ameryce z powodzeniem wykorzystywane sa jak lekkie średnie spinningi morskie. W alternatywie do takich wędek spinningowych będziemy mogli oferować mocne kije castingowi, które świetnie sprawdzą się podczas holi największych polskich sumów.
spinning na szczupaka

Kostur

St. Croix Avid Inshore

St. Croix Avid Inshore

Mojo Inshore modele

St. Croix Mojo Inshore Spinning

St.Croix Premier Spinning

Premier Spinning

Mocne kije do łowienia sumów z łodzi: PS70HF.
wędka do verta

Kord Vert

st. croix triumph inshore modele

St. Croix Triumph Inshore Spinning

Legend Tournament Inshore

Legendarna seria - polecamy LTIS76MHF / LTIS80HF
St. Croix Legend Tournament Bass

Legend Tournament Bass Casting

Kołowrotek na suma

Sprawa jest banalnie prosta. Kołowroteki na suma to trwałości i niezniszczalność. Kołowrotek do wędki sumowej powinien przede wszystkim  mocny i pozwalać na komfortowe i siłowe holowanie suma. Mało tego nie jednego raz na rok. Klasyczny młynek spinningowy, który wykorzystamy podczas łowienia sandaczy czy okoni na suma się nie nadaje. Po holu kilku mocnych ryb prawdopodobnie nawet drogi kołowrotek o przeznaczaniu uniwersalnym będzie zniszczony. Poza mocą i trwałością bardzo ważny jest mocny hamulec oraz waga która idzie w przez z mocą i waga wędki. Kołowrotki na suma muszą doważyć czasem bardzo ciężkie kije sumowe. Młynek jaki zaadoptujemy do ciężkiego spinningu powinien pomieścić 150-200 metrów grubej plecionki której wytrzymałość czasem będzie przekraczała 30-50 lbs. Kołowrotki sumowe to produkty specjalnej kategorii. Na rynku istnieje kilka produktów, które od lat wykorzystywane są do spinningu sumowego i to właśnie im poświęciliśmy uwagę.
shimano stella SW

Stella SW

twin power sw c

Twin Power SW

Shimano Calcutta Conquest

Calcutta Conquest

shimano spheros sw 6000 PG

Spheros SW

SHIMANO CURADO K 301

SHIMANO CURADO K 301

shimano socorro sw

Socorro SW

Plecionka na suma

Moc, moc i jeszcze raz moc. Tak przynajmniej plecionka na suma powinna wyglądać na samym początku. Za mocą plecionki idzie jeszcze kilka bardzo istotnych parametrów.  Pierwsza sprawa to ciasny splot, który pozwala na oddawanie dalekich rzutów często przynętami, które nie należą do najbardziej lotnych. Kolejna rzecz to odporność na uszkodzenia. Ta cecha przydaje się w warunkach trudnych szczególnie wówczas gdy będziemy łoili w zaczepowej Wiśle, Narwi czy Bugu. Oczywistością jest trwałość dzięki której najzwyczajniej w świecie zaoszczędzimy nieco grosza. Plecionka na suma mimo tak prostych do określenia parametrów to nie jest produkt o którym możemy powiedzeń że łatwo go kupić. W ofercie naszego sklepu dobraliśmy dosłowne kilka linek, które od lat stosują nasi klienci.
plecionka power strike

Power Strike Green

Plecionka Power Pro Moss Green

Plecionka Power Pro Moss Green

plecionka power pro

Plecionka Power Pro Hi-Vis Yellow

jmc plecionka japońska

JMC 8XCJ ZIELONA

ppatryk13@wp.pl
Kostur
Minął rok od zakupu (ponad ) więc warto napisać kilka słów o tym kijku. W skrócie jego pierwszą rybą był szczupak 103 cm i już po zacięciu wiedziałem, ze hol będzie udany i tak właśnie było. Zaliczył wiele ryb 80-99 cm (i mniejszych) i wszystko z nim gra. Ma duże przelotki (mój kolega mówi ze to karpiówka :) , za to uniwersalność przynęt jest rewelacyjna - twitch 8 cm woblerem ? Guma 25 cm ? Nie ma problemu ! Zabierasz jeden kij nad wodę i problem z głowy. i o to mi właśnie chodziło :) Ma długi Dolnik, ale da się przyzwyczaić. \r\n\r\nKS275HF2
niezarejestrowany
Kostur
Ja jak narazie jeden wyjaz ale za to udany dwie rybki 102 I 104 kijek to prawdziwa laga na prawdziwe szczupaki pieknie pracowal pod metrowa ryba I wszystko pod kontrola u mnie na lodzi glownie do trolingu ale z lapy tez spoko.ps.no i te dlugi dolnik brawo!!!!
hubertpultorak10@gmail.com
Kostur
KS275HF2 Wędka warta każdej wydanej złotówki . Perfekcyjna jakość wykonania no i ta waga . Przetestowana na Kuźnica Warężyńska byłem nastawiony na szczupaka a trafił się sum 85 cm , wędka poradziła sobie bez najmniejszego problemu
niezarejestrowany
Kostur
CAST KS275HF2 - kij jest używany w większości przypadków do woblerów bezsterowych od 10-14cm gramatura od 30g do 85g nie ma problemu z prowadzeniem i zabawą ( kij tylko używam z brzegu - rewelacja) , do tego gumy od 7 do 30cm. Jerki 10cm i wahadła przy ładowaniu tą wędką latają jak pociski. W moich okolicach na płytkim zbiornikach i dużych odległościach łowienie długa wędka wygląda dziwnie i większość się dziwi jakie są efekty, że takie coś na dalekim dystansie potrafi zaciąć rybę.. Nie ma co się bać długości 2,75m z chęcią bym wypróbował 3.00m. Dają innym osobą wędkę do ręki dziw bierze lekkość blanku.
niezarejestrowany
St. Croix Avid Inshore
Wędka AIS70MHF

Świetny kij na łódkę do połowu szczupaków. Pięknie pracuje na rybie, posiada zapas mocy. Solidnie wykonany, gwarantujący pewny i bezpieczny hol ryby.
pozerek1977
niezarejestrowany
St. Croix Avid Inshore
VIS70MLF-Dla mnie, rewelacja na szczupaka. Kij świetnie amortyzuje ,nie usztywnia się w trakcie walki z rybą jak jego bracia z rodziny \"freshwater\" , i jeszcze, ryby głębiej zasysają przynęty. Szczupak 60cm zagina kij do połowy,a samo ugięcie sięga ,aż do dużej przelotki,a więc wędka może \"zamęczyć\" jeszcze większego. Moja najcięższa przynęta główka15g plus guma ok.10g katapultowana jest z energią ,kij nie przysiada. Moje \"freshwatery\" schowałem za szafę i zostałem z jedną wyndką :/
rafalnikodem@onet.pl
St. Croix Avid Inshore
za doradą P.Remka nabyłem w tamtym roku VIS80MLF kij rewelacja totalny uniwersał to jest mój kij pstrągowy wyciągnął 64 cm tęczaka w silnym nurcie ryba ugięła dwa razy kij z metrowym odjazdem i miała dość. Tym kijem łowię wszystko okonie,klenie , bolenie,pstrągi, sandacze i z metrowym sumem też dała radę bez problemu. . rewelacyjny kij pod woblery super czuły wobki od 3g do 20g obsługuje bez problemu . to mój kij nr 1 na każdą wędkarską eskapadę
niezarejestrowany
St. Croix Avid Inshore
VIS76MF - Taki fajny, że kupie jeszcze jeden . I tyle :]
Danielduniec
St. Croix Avid Inshore
VIS70MXF - powiem tak. Przed zakupem zadzwonilem do chlopakow o porade. I po rozmowie zdecydowalem sie wlasnie na tego Inshoreá. Jest cos niebywalego w tym jak chlopaki z Corony mowia o wedkach, jak ja opisuja, i w jak wielkim stopniu sie to przeklada na to, jaka faktycznie ta wedka jest. A jest - absolutnie genialna. Absolutnie moja ulubiona, az wstyd ale bede na nia lowil chyba 90% czasu, tak bardzo mi sie podoba.
Kiepski
St. Croix Avid Inshore
Świetny kij.Łowię sandacze trafiają się sumy i żadnego problemu z wyciągnięciem ryb.Praca rewelacyjna.
RomanKubiak
St. Croix Avid Inshore
VIS76MHF - Świetny kij do połowu szczupaków, posiada spory zapas mocy oraz mimo opisu MHF dość finezyjną część szczytową.\r\nBardzo dobry Kontakt z Obsługą sklepu corona-fishing.pl oraz fachowe doradztwo.
Kruszak_78
St. Croix Avid Inshore
Wędka VIS70LM\r\nDla mnie wędka rewelacyjna, łowię nią stosunkowo krótko ale jestem pod wrażeniem tego kija.\r\nTestowałem ją różnymi przynętami i tak jeśli chodzi o gumy fajnie startuje od główki 4gr plus guma 2 cale, świetna pod drop shota, obrotówki od 1 do 3 (te rozmiary sprawdziłem) , wirujące ogonki itp. Wędka na pierwszy rzut oka wydaje się być delikatna ale to tylko pozory, jak na kij LM to mega zapas mocy. Do drop shota zakładałem ciężarki od 7 do 15 gr i na wędce nie robiło to wrażenia. Łowię głównie z brzegu i ta długość jest dla mnie optymalną no powiedzmy optimum dla mnie to 2,3m, a to dlatego że długie wędki są poprostu cięższe i gorzej nimi operować. Kijek delikatnymi przynętami rzuca lepiej niż nie jeden ultra light. Mega uniwersalna wędka i to już druga ze stajni St.Croix. No i obsługa na najwyższym poziomie chłopaki potrafią doradzić perfekcyjnie.
WiktorZ
St. Croix Avid Inshore
VIS76MLF po rozmowie z P. Remigiuszem utwierdziłem się, że jest to kij dla mnie. W następny dzień po dostarczeniu przesyłki wybrałem się nad jeziorko i z brzegu uczepił się niewielki szczupak. Kij pięknie bujał się pod rybą. Zobaczymy co pokaże pod większym zawodnikiem ale już wiem, że będę zadowolony.
pocztakowalczyka@gmail.com
St. Croix Avid Inshore
Miałem na oku trzy kije, w tym VIS76MF. Szybka,ale rzeczowa rozmowa z Panem Renigiuszem i decyzja zapadła. Jak to ja zawsze trochę sceptyczny bo przecież kij to tylko kij. Heh nic bardziej mylnego. Pierwsze wyjście nad wodę i wszystkie wątpliwości zniknęły. Nie wiem ile razy powiedziałem do siebie \"matko jak on miota te przynęty\". Nie ważne czy obrotówka 3 czy guma 12,5 cm na główce 6g. Wszytko lata po horyzont pewnie i celnie. Kolejna sprawa to czułość kija. Czuć dosłownie wszystko. Każdy patyczek, trzcinkę, puknięcie, w nawet to czy dno jest miękkie czy twarde. Ryby nie spadają i jeszcze ta pewność,że z każdą rybą sobie poradzi. Świetny kij i z czystym sumieniem mogę go polecić. Wart każdej złotówki
piotr19450902
St. Croix Avid Inshore
Piotr i Henryk\r\nAVID INSHORE VIS70LM .Wspaniale wedzisko,zgodnie z opisem.Padlo kilka ladnych okoni i nawet przypadkowy zebaty.Cudo!!! Rejestracja dokonana.
DZIARSKI MARIUSZ
St. Croix Avid Inshore
VIS70LM -genialna do lekkiego łowienia na twarde przynęty. Nie boi się przyłowów.
niezarejestrowany
St. Croix Avid Inshore
Świetny kij łowię nim na przynęty 14cm i ogarnia je bez problemu łącznie od zakupu do dnia dzisiejszego złowione około 40 szczupakow i sporo sandaczy.Sklep Corona Fishing polecam szybka wysyłka kontakt 10/10 polecam Michał z Piły pozdr.
niezarejestrowany
Premier Spinning
Dostawa terminowa, wędka b.dobrej jakości - parametry zgodne z opisem.
Spiningu używam do połowu pstrągów, lipieni, ewentualnie okoni na b, lekkie przynety. Świtnie sprawdza się na małych rzekach na Pomorzu gdzie mieszkam.
Pozdrowienia - Aleksander Mroczyński
mpolitowicz@gmail.com
Premier Spinning
Dostawa bardzo szybka
Kijek fajny pod pstrąga, ale łowie nim też okonie.
TCeglarski
Premier Spinning
Bardzo szybka realizacja zamówienia(standard jeśli chodzi o Corone)kijek kupiłem pod pstrągi na male rzeki,solidna jakość wykonania,fajna praca,kijek szybki a pod ciężarem pięknie oddaje.
wojtek1977
Premier Spinning
Świetny kijek.Teraz czuję tzw."'finezję''podczas holu pstrągów .Sprzedający są fantastycznymi facetami a do tego naprawdę znają się na rzeczy . Na pewno coś sobie jeszcze w C.F. kupię.
niezarejestrowany
Premier Spinning
Kij wykonany bardzo dobrze, szybka dostawa. Przeznaczenie pod łowienie pstrąga czy lipienia. Używam czasami na wyjazdy jak mam problem z zabraniem jednoczęściowych do łowienia okoni, szczupaków na lekko. Fajna długość, na łódkę i z brzegu. Za takie pieniądze nic lepszego ręcznie robionego nie kupicie. Pozdrawiam
dyzio.tom@vp.pl
Premier Spinning
Kij pod pstrąga jak dla mnie bardzo dobry!
Dobrze "trzyma"rybę po prostu trafiony zakup:-) Ps. Dostawa na czas polecam!
niezarejestrowany
Premier Spinning
Wędka rewelacyjna.Wszystkie materiały z których została wykonana są wysokiej jakości.Teraz czekam na sezon szczupakowy aby zobaczyć jak się sprawuje.Pozdrawiam.Kamil
niezarejestrowany
Premier Spinning
Kijek 1 liga. Wędkuje nim od 2 tygodni. Kleń, okoń. Dobre czucie, fajny hol. Brzana 70 cm nie zrobiła na nim wrażenia. Super czuły + dobry zapas mocy. Tego szukałem.
slammer
Premier Spinning
PS76mf2.Dostawa super szybka.
Wędka po pierwszym wypadzie zdała egzamin wzorowo, na pięć brań pięć szczupaków na brzegu, (a wcześniej 50% ryb się wypinało).
Pozdrawiam JC
niezarejestrowany
Premier Spinning
PS66L-bardzo interesujacy kijek o małej zbieżności ,długim,głębokim ugięciu,w trakcie wymachu zagina sie na ok.60proc. długości. Przy wększych rybach pracuje tylko dolnik ,bo góra \"ciągnie się \"wzdłuż napiętej żyłki. Z tego nic nie spada, giętki niesamowicie.. Ładny lakier,przelotki zgrabne, nie za duże, zastosowano uchwyt o mniejszej średnicy niz w cięższych wędkach, i korek, przez co wygląd jest taki filigranowy. Szkoda ,że dopiero teraz go kupiłem powinienem go mieć pare lat wcześniej :/
Robert1962@gazeta.pl
Premier Spinning
PS70MLF .To moja druga wëdka w przeciągu miesiąca. Już ją przetestowałem i jestem ponownie zauroczony. Ten kij rzuca wszystkim co ma więcej niż 1gram a w górze spokojnie do 18 w pełnym komforcie. Szczupaki 50cm to sama frajda. Najlepsze kije na świcie . Polecam sklep. Dostawa błyskawica .Następna wędka już w planie.. Tym razem Moderate.Darek i Remek prośba. Więcej o takich w serii Lubię Wędki.
MAX1004
Premier Spinning
helikon13 PS86LM2 tu nie ma CO GADAĆ wszystko już zostało powiedziane https://www.youtube.com/watch?v=fF1ced0OzzI a od mnie ..... wędka PETARDA
Zobacz nasze artykuły
sum na spinning
Sum na spinning
Darek Mrongas specjalnie dla Corona Fishing opowiedział o swoim wędkarstwie. Tym razem świetny odrzański wędkarz opowie nam jak złowić suma na spinning. Podpowie jakie stosować wędki na suma i jakie wybrać sumowe przynęty. Tekst jest
sumy na spinning
Woblery na suma
Ewolucja współczesnego wędkarstwa jest niesamowita. Wytwarzają się nowe dziedziny, gałęzie, ściśle ukierunkowane pod konkretne ryby. Karpiarze, pstrągarze, trociarze, czy sumiarze. Producenci sprzętu prześcigają się w coraz to
szczupak z rzeki
Wielka rzeka. Casting w nurcie rzeki.
Zastanawialiście się kiedyś, co kryje się w najgłębszych dołach Wisły czy Odry? Myśleliście ile jest ryb, które totalnie ignorują nasze przynęty, tylko ze względu na swoje doświadczenie okupione pokłutymi od haków
jesienny szczupak
Wielka rzeka. Podsumowanie sezonu.
Wiele lat temu mój zaprzyjaźniony wędkarz zdradził mi tajemnicę, która w świetny sposób pozwala na podsumowanie wędkarskiego sezonu. Sprawa dotyczy prowadzenia czegoś w rodzaju pamiętnika. Wyszczególnione w nim
wobler jerk na szczupaka
Wobler jerk na szczupaka
Do napisania tego tekstu skłoniły mnie zapytania naszych klientów, dotyczące zastosowania wielu przynęt z oferty CF. Na początek postanowiłem podzielić się z Wami spostrzeżeniami na temat jerków. Wybór wynikał przede
woblery z drewna
Praca woblera
Wobler dla wielu wędkarzy jest przynętą doskonałą. Jego zastosowanie jest niemal nieograniczone. Jeśli chodzi o dostosowanie przynęty względem warunków łowienia, jeden egzemplarz dobrego wobka pozwala nam na bardzo szerokie pole

Jak złowić suma

  • Zestaw na suma. Podstawowa sprawa to niezawodność. Przy kompletowaniu zestawu musisz ciągle mieć w głowie dbałość o najdrobniejsze szczegóły. Takie elementy jak krętlik, agrafka czy kółka łącznikowe, należy dokładnie sprawdzić przed zarzuceniem zestawu do wody. Wszystkie drobiazgi powinny być dobrane tak, abyś był przekonany o tym, że wytrzymają ciązkie zmagania z kilkudziesięciokilogramowa rybą. Ograniczone zaufanie do tych detali to klucz do sukcesu.
  • Zbrojenie woblerów na suma. Warto jest jeśli wykorzystujemy grube, baryłkowate woblery, zastosować w przynęcie tylko jedną kotwicę na ogonie. Doczepiamy tutaj dużą i bardzo mocną kotwicę przeznaczoną specjalnie na sumy lub morskie łowy. Sugerujemy w przypadku takiej przynęty zdemontować środkową kotwicę, a w jej miejsce doczepić kilkugramową śrucinę ołowianą.
  • Przypony stalowe. Wielu wędkarzy łowiących sumy stosuje długie stalowe przypony. To bardzo rozsądne podejście. Sumy mają szorstką i ostrą tarkę, która w skuteczny sposób kaleczy zarówno plecionkę jak i dłonie wędkarza podczas podbierania ryby. Dobrze w tym celu zastosować jest długi kewlarowy, stalowy lub tytanowy przypon.
  • Wędka na suma. Spinningując z łodzi doskonale sprawdzają się jednoczęściowe, mocne kije (moc 20-30lbs). Tego rodzaju wędka pozwala w pełnym komforcie holować przez długi czas nawet wielką rybę. Podczas łowienia z brzegu najlepiej sprawdzają się wędziska dłuższe (240-275cm) - tutaj długi kij znacznie ułatwia manewrowanie holowaną zdobyczą. Z długością jednak nie wolno przesadzić, bowiem długi kij męczy zarówno suma jak i jego łowcę. Bardzo ważna jest akcja wędziska. Zdecydowanie szybciej zmęczymy rybę na wędce mięsistej i "ciepłej" niż na faście.
  • Łowienie w rzece. Bezwzględnie najważniejsze jest przekonanie o tym, że sumy znajdują się w wybranej przez nas miejscówce. Potem przychodzi czas na zaufanie do przynęty oraz wytrwałość i konsekwencję w łowieniu. Warto jest odwiedzać dane miejsce o różnych porach dnia i nocy. Sumy zazwyczaj żerują krótko, ale bardzo intensywnie. Wówczas prowadzona przez nas przynęta staje się dla suma wyjątkowo łatwym kąskiem do schwytania.
  • Głębokość prowadzenia. Żerujące sumy łowimy zwykle w niezbyt głębokich miejscach, bowiem tam stosunkowo łatwo jest je namierzyć i dobrać przynętę. Nie musimy wówczas prowadzić naszej przynęty nad samym dnem. Wystarczy aby wahadłówka czy wobler zszedł do połowy głębokości łowiska. Aktywny sum w bardzo krótkim czasie namierzy tłustego woblera czy blaszkę.
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.34 s