Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > St.Croix
2014-10-20

St.Croix

St. Croix to firma powstała w 1948 r., z siedzibą w Park Falls, Wisconsin. St. Croix łączy tradycję z nowoczesną technologią, będąc prawdopodobnie jedyną marką wędek, która obok projektantów zatrudnia także inżynierów. Ta współpraca zaowocowała wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi, takimi jak IPC®(Integrated Poly Curve) czy ART™ (Advanced Reinforcing Technology™), które wyróżniają wędki St. Croix na tle konkurencji.


st.croix
St.Croix

Początki. W 1948 r. współfundatorzy firmy, Bob i Bill Johnson, obaj zapaleni wędkarze, zapragnęli skonstruować i sprzedawać podbieraki. Jednak ich wysokiej jakości kacerze (wyposażone w cedrowe uchwyty, jesionową obręcz i ręcznie szytą sieć), okazały się zbyt drogie dla większości wędkarzy.
Nagły przypływ inspiracji uratował jednak dopiero raczkującą firmę. Przeglądając wystawę wędek trzcinowych, bracia wpadli na pomysł by zmodyfikować je tak, by łatwiej je przenosić. Pocięli wędziska na trzy mniejsze części i umocowali je za pomocą mosiężnych nasadek. Lokalny sprzedawca natychmiast zamówił 500 wędek, i w ten sposób narodziło się St. Croix.
Wkrótce do nowopowstałej firmy dołączył trzeci z braci, Doug, oraz ich kuzyn John Olson. Geneza nazwy firmy nie jest do końca jasna. Prawdopodobnie jednak wzięła się ona od nazwy rzeki, wyznaczającej granicę między Minnesotą a Wisconsin.

Wczesne lata. Pierwsze działania firmy skierowały się ku poszerzeniu asortymentu oraz poprawie jakości sprzętu produkcyjnego. Olson, doświadczony mechanik, własnoręcznie zbudował wiele urządzeń, których używano potem przez długie lata.
Pierwotnie usytuowana w Unity (Wisconsin), prężnie rozwijająca się firma, wkrótce musiała otworzyć drugą fabrykę w pobliskim Loyal. W ciągu pierwszego roku, lista pracowników wzrosła z 8 do 90.
Właściciele St. Croix zetknęli się po raz pierwszy z regionem Park Falls podczas wyprawy wędkarskiej latem 1953 r. Po raz kolejny firma wymagała rozbudowy, a Park Falls Area Industrial Development Corporation kusiła przyjazną atmosferą i atrakcjami. W listopadzie 1954 r. St. Croix świętowało swoje wielkie otwarcie w Park Falls.


st.croix wędki

Dziedzictwo rodziny Schluter. W 1960 r. grupa biznesmenów z Park Falls zainwestowała w St. Croix. Firma zmagała się z trudnościami finansowymi, i potrzebowała kapitału na inwestycję w rozwój. Kluczową postacią w tamtym czasie był jeden z nowych właścicieli, Gordon Schluter, posiadacz miejscowej stacji radiowej i zręczny biznesmen.

Program sprzedaży znajdował się w regresji. Aby temu zaradzić, Schluter wraz z rodziną przeniósł się do Boulder (Colorado) i objął stanowisko menadżera sprzedaży w tym regionie. W 1965 r. powrócił do ukochanego przez siebie Park Falls jako nowo mianowany dyrektor generalny.
W 1967 r. odnowiona firma została sprzedana Schaper Manufacturing z Minneapolis. Schluter pozostał w firmie jako CEO jeszcze przez rok, po czym przeprowadził się z rodziną do Nowego Meksyku. Do asortymentu dołączyły takie produkty jak importowane z Japonii kołowrotki, czy haczyki i przynęty z Hong Kongu. Na początku lat 70. sprzedaż wydawała się gwałtownie wzrastać, jednak wynikało to głównie z zaniżania cen, by konkurować z ofertą rywali.
Tanie wyroby zagraniczne oraz rosnące koszty produkcji spowodowały, że w połowie lat 70. firma znalazła się w poważnych tarapatach. W 1977 r. kierownictwo Schaper’a zdecydowało o zamknięciu firmy. Jednak po raz kolejny sytuację uratowali liderzy lokalnej społeczności. Skontaktowali się z Gordonem Schluterem i poprosili o zwrócenie się do Schaper z pytaniem, czy nie zechce sprzedać dręczonego problemami przedsiębiorstwa. Ostatecznie kupił je Schluter i jego dwaj nowi partnerzy, Norman and Leonard Hoefferle. W tym czasie St.Croix pozostała ostatnim dużym producentem wędek w USA.
Pierwszą decyzją Schlutera było porzucenie rynku przynęt, i skupienie się na produkcji wysokiej jakości wędek, z których to firma była najlepiej znana. Na początku lat 80., Gordon wykupił udziały od Hoefferle’ów. Paul Schluter (syn Gordona) został zatrudniony jako pierwszy przedstawiciel handlowy firmy. Już w przeciągu paru dni pracy w terenie przekonał się, że firma pozostała dużo w tyle za konkurencją, zarówno jeśli chodzi o wygląd wędek, jak i używane materiały.
Odrodzenie firmy było możliwe tylko dzięki ciężkiej pracy i determinacji. Rozpoczęto poprawę jakości produktów i zaopatrzono się w nowe materiały. Duży prywatny kontrakt z Zebco pomógł w tych wysiłkach. Swoje przetrwanie firma w dużej mierze zawdzięcza oddaniu Gordona Schlutera, jednak i reszta jego rodziny zaangażowała się z czasem równie mocno w dziedzictwo St. Croix.
Brat Paula, Jeff, dołączył do firmy w 1984 r., jako przedstawiciel handlowy St. Croix na Środkowym Zachodzie. Jeff zetknął się z nostalgią do wędek St. Croix, jednak sprzedawcy detaliczni wyrażali w stosunku do nich małe zainteresowanie. Wyposażony w zaprojektowane na nowo wędki z serii Premier, ten utalentowany sprzedawca zwiększył obroty 15-krotnie, pomiędzy rokiem 1984 a 1990. Otrzymał awans na stanowisko wicedyrektora ds. sprzedaży i marketingu, i nadal skupia się nad promocją oraz współpracą z zespołem projektanckim przy rozwijaniu nowych produktów.
W 1992 r. do rodzinnego biznesu dołączył kolejny z braci, David. Zupełnie przekonstruował on sklep i zrestrukturyzował systemy zarządzania informacjami. Był także ważną postacią przy wprowadzaniu systemu nagród dla pracowników za ich wysiłki i pomoc przy osiągnięciu celów firmy. David sprawuje obecnie funkcję wicedyrektora produkcji.
Siostra Pam Schluter Smylie nie bierze czynnego udziału w pracach firmy, jest za to niezastąpioną organizatorką wydarzeń specjalnych. To z jej inicjatywy odbyły się uroczystości upamiętniające 50-lecie firmy w 1998 r.
W styczniu 1990 r. czwórka młodszych Schluterów kupiła firmę od swego ojca. Kontynuują oni tradycję głębokiego oddania i zaangażowania, zaopatrując entuzjastów wędkarstwa na całym świecie w produkty najwyższej jakości.


wędki st.croix
wędki st.croix

Od czasu swego powstania w 1948 r., firma St. Croix zapisała się w wędkarskiej historii dzięki wprowadzaniu unikatowych i innowacyjnych rozwiązań. Swoje zaawansowanie techniczne i nowoczesną budowę zawdzięczają wędki St. Croix pracy inżynierów, współpracujących z firmą przy projektowaniu nowych modeli i wdrażaniu śmiałych i oryginalnych rozwiązań technologicznych.

Kalendarium

1948 Pierwsza wieloczęściowa wędka bambusowa. Firma Sr.Croix powstała, gdy bracia Johnson dzięki nietuzinkowemu myśleniu, rozwiązali irytujący problem transportu długich wędek.

1955 Dedykowana wędka na łososia / pstrąga tęczowego. St.Croix powitało zastąpienie bambusa włóknem szklanym w otwartymi ramionami. Wkrótce rozpoczęła się produkcja wędek przeznaczonych na konkretne gatunki lub do łowienia w specyficznych warunkach. W 1955 r. St. Croix oferowało jedynie dwa modele wędek na łososia/pstrąga tęczowego, ale w następnym roku było ich już 24.

1956 teleskopowe wędki z włókna szklanego. Teleskopowe wędki St. Croix zsuwały się do transportu i przechowywania, ale wysuwały nawet do długości ponad 6 m przy łowieniu. Od wejścia na rynek w 1956 r, wieloczęściowe teleskopowe wędki St. Croix, pojawiły się po raz ostatni w katalogu w 1993 r.

1956 Trzyczęściowa wędka muchowa. Po raz pierwszy wprowadzony w 1956 r. model 978-3 był odpowiedzią na zapotrzebowanie na wędki muchowe w wersji podróżnej. Ten rozkładany na trzy części model w chwili wejścia na rynek kosztował jedynie 15$.

1957 Włókno szklane impregnowane kolorem. Impregnowane kolorem i malowane wędki nie wydają się dziś wielką sprawą, jednak świadczą o dbałości, z jaką St. Croix od samego początku podchodziła do swoich produktów.

1957 Pierwsza ultra-lekka wędka. Model 8100-L to praprzodek całej popularnej serii wędek Ultra-Light St. Croix. Występował w czterech długościach, i miał wbudowaną rączkę Tennessee.

1959 Pierwszy zestaw do łowienia podlodowego. Przez dziesięciolecia St. Croix odpowiadało na potrzeby wędkarzy łowiących pod lodem. Pierwszy zestaw składał się z 40”, wykonanego w całości z włókna szklanego modelu 40-C, zaopatrzonego w kołowrotek mocowany na uchwyt.

1961 Potrójna warstwa włókna. Ultra cienka szklista powłoka, zmieszana z najwyższej jakości żywicą fenolową i doskonałym nylonowym elastomerem, pozwoliła na wprowadzenie serii Imperial XL. Wśród nich znalazł się model 7080-XXL, pierwsza wędka spinningowa pełnowymiarowa, ważąca poniżej 2 uncji.

1963 Wypełnione pianką włókno szklane. Łatwo rozpoznawalne dzięki 14-karatowym złotym przelotkom, wędki z serii Magna-Flex wyróżniały się jednak najbardziej tym, co miały w środku. Wypełnione uretanową pianką, osiągały o 25% większą moc, podczas gdy odporność na wstrząsy wzrosła o co najmniej 50%. A to wszystko przy niewielkim tylko wzroście wagi.

1979 Ferrule-S. Wykonane ręcznie nasady na wędki bambusowe, dały początek St. Croix przed 30 laty. Z biegiem czasu bambus ustąpił miejsca włóknu szklanemu, i w końcu przyszła też kolej na przestarzałe nasady. Nowa seria Ferrule-S zapewniała bezpieczniejsze mocowanie, usuwała możliwość zużywania się metalowych części i ułatwiła proces produkcji.

1983 W 100% grafit. Pomyślany by zastąpić włókno szklane, St. Croix wprowadziło wędki z włókna grafitowego wraz z serią 4300. Znane jako Imperial Graphite, utorowały drogę setkom modeli z grafitu, obecnie znajdującym się w asortymencie firmy.

1991 Korkowe uchwyty. Odpowiadając na potrzebę uchwytu o powierzchni bardziej odpornej na trudne warunki pogodowe, St. Croix przygotowało serię wędek Surf System oraz Elite Surf System, z wygodnym i wytrzymałym uchwytem korkowym.

1999 Grafit SC1-SC4. Pozostające w użyciu do dziś (z pewnymi modyfikacjami), te niezwykłe materiały pomogły w zbudowaniu wędek, cieszących miliony wędkarzy na świecie.

2000 Grafit SC5. W poszukiwaniu jak najlepszej wydajności, inżynierowie z St. Croix zaczęli używać grafitu SC5, posiadającego najlepsze współczynniki spośród wszystkich grafitów używanych w St. Croix.

2000 Matowa powłoka z włókna węglowego. Powłoka to materiał, który wzmacnia wędkę i zwiększa jej odporność na pęknięcia. A matowa powłoka węglowa osiąga to przy mniejszej wadze, niż tradycyjne włókno szklane, używane od 1955 r.

2000 Technologia IPC®. Skrót ten oznacza Integrated Poly Curve. Dzięki pracy inżynierów, udało się St. Croix przemodelować i wygładzić kontury wędek, zmniejszając ich naprężenie podczas pracy i płynniejsze prowadzenie.

2005 Technologia ART™. Advanced Reinforcing Technology to najnowsze osiągnięcie inżynierów z St. Croix. Poczynając od serii Legend Elite i Ultra, St. Croix do perfekcji opanowało sztukę wzmacniania wędki z krytycznych miejscach, bez zwiększania jej wagi czy średnicy. Sekretem jest niezwykle cienka, pokrywająca całą wędkę, warstwa włókna grafitowego.

2012 FRS i TET. St. Croix wprowadza technologie Fortified Resin System oraz Taper Enhancement Technology.

2012 Xtreme-Skin. Wprowadzenie przez St. Croix uchwytu Xtreme-Skin, na odnowionych wędkach z serii LegendXtreme®.

2012 Nagrody na ICAST. St. Croix zdobyło dwie prestiżowe nagrody New Product Showcase na targach ICAST, za swoje wędki do połowu w słodkiej (LegendXtreme®) i słonej wodzie (Legend® Inshore).

2013 Nagroda na ICAST. St. Croix zdobyło ponownie nagrodę za najlepszą wędkę morską, tym razem za nową serię LegendXtreme® Inshore.

 

Zobacz więcej:
St.Croix Legend Elite
St.Croix Legend Tournament
St.Croix Avid
St.Croix Premier
 


st.croix
Tagi: St.Croix
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

kolory przynęt na sandacza
kolory przynęt na sandacza
Kolor przynęty, podobnie jak jej wielkość, rodzaj i akcja należy do jednego z czterech podstawowych kryteriów, które należy brać pod uwagę podczas dobierania wabika na danym łowisku, przy polowaniu na określoną rybę. O kolorach przynęt ...
woblery na jazia
woblery na jazia
Zestaw i przynęty na jazia Aby na takie przyjęcie być odpowiednio przygotowanym należy przemyśleć, kto oprócz nas do stołu zasiądzie i w jakich okolicznościach przyjdzie nam ucztować. Ważne jest też co zostanie podane, bowiem ...
okoń na koguty
okoń na koguty
Początek sezonu wędkarskiego to bardzo wymagający okres. Trudny nie tylko ze względu na niesprzyjające warunki do połowu, ale również jeśli chodzi o możliwość połowu rożnych gatunków ryb. Jest jednak pewna rybka, ...
kamienista rzeka
kamienista rzeka
Pstrąg potokowy to ryba wyjątkowa, dzika i żyjąca w niedostępnych miejscach. Jest cwana, bo widziała już setki przeróżnych przynęt i nadal dostojnie pływa w swojej rzeczce. Jest również mądra, bo tylko mądrość pozwala ...
wędkarstwo
wędkarstwo
Wędkarsko jestem jakiś dziwny. Niezdecydowany, kapryśny pasjonat. Niby zdeklarowany spinningista ale gdy tylko niedzielnym popołudniem wymknę się z Żoną na spacer wzdłuż brzegu pobliskiego jeziora powracają do mnie wspomnienia ...
Cisza przed burzą
Cisza przed burzą
Do napisania tego wszystkiego skłoniło mnie ostatnich parę burz i zbliżający się magiczny 1 lipca. Sum, bo to on będzie tutaj bohaterem, to istota znana nam wszystkim doskonale, bo przecież to król wśród naszych ryb, obiekt ...
wędka na klenia
wędka na klenia
Wędka na klenia... ....czy istnieje coś takiego? Wiele lat minęło od kiedy złowiłem swojego pierwszego klenia na spinning. Pamiętam doskonale tamten dzień, kiedy biegałem w krótkich spodenkach po porośniętym wikliną brzegu rzeki. ...
GUMY SANDACZOWE
GUMY SANDACZOWE
Czerwiec to czas kiedy wielu z nas wybierze się na sandacza. Dlatego chciałbym podzielić się z wami kilkoma spostrzeżeniami, które być może pomogą niektórym w poszukiwaniu tej wspaniałej ryby. Nie uważam się za specjalistę ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.22 s