Goszcza
Definicja
Goszcza – jezioro morenowe położone na zachodnich obrzeżach Lubrzy w województwie lubuskim, w powiecie świebodzińskim na Pojezerzu Łagowskim (wchodzącym w skład Pojezierza Lubuskiego).
Powierzchnia zbiornika wynosi 48 ha i objętość 3692 tys. m³.
Goszcza połączone jest kanałem z innymi jeziorami leżącymi w pobliżu Lubrzy. Akweny te przed II wojną światową wchodziły w skład potężnych niemieckich fortyfikacji słynnego Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Specjalnym szlakiem kajakowym można dotrzeć zarówno do jeziora Niesłysz jak i jeziora Paklicko Wielkie. Obecnie (2008) szlak ten jest w fazie rewitalizacji, odzyskując tym samym dawne znaczenie turystyczne.
Na wschodnim brzegu jeziora znajduje się kąpielisko wsi Lubrza, na południowym ładnie utrzymana plaża w Nowej Wiosce, natomiast na północnym krańcu jeziora zaniedbany pomost oraz kąpielisko nieistniejącego już ośrodka Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wokół jeziora wytyczony został Pieszo-Rowerowy Szlak Nenufarów, którym opiekują się władze gminy. Brzegi jeziora porośnięte są lasem, z zachodu porastającym wysokie wzgórza polodowcowe.
Roślinność jest pospolita: trzcina pospolita - głównie na zachodniej części jeziora, pałka wąskolistna, tatarak zwyczajny.
Pomimo że jezioro spełnia głównie funkcję rekreacyjno-turystyczną, służy również do celów rybackich. Na jeziorze prowadzi się ekstensywną gospodarkę rybacką. Odłowy i zarybianie prowadzi Polski Związek Wędkarski. W jeziorze żyją lin, szczupak, sandacz, węgorz, karaś, leszcz, ukleja, krąp, karp, sum, płoć, okoń, wzdręga.
Przynęty na głowacicę zaprojektowane i wykonane ręcznie przez specjalistów - wypróbuj!
ilość pojęć w bazie: 529