Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > fishipedia
szczupak

Szczupak

Definicja

Szczupak pospolity (Esox lucius) – drapieżna ryba z rodziny szczupakowatych.

Występowanie
Cała Europa, z wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, południowych Włoch i południowej części Półwyspu Bałkańskiego a także pólnocna oraz środkowa Azja i Ameryka Północna. Introdukowany w wielu krajach świata min w Hiszpanii i Irlandii. Żyje w wodach słodkich, zarówno płynących jak i stojących, oraz w słonawych wodach Bałtyku.

Opis
Osiąga długość do 1,5 m i masę do około 10 kg. Okazy ponad 15-20 kg są rzadkie. Ciało ich jest spłaszczone, opływowe. Głowa wydłużona, ze zwężającymi się szczękami i bardzo szerokim spłaszczonym pyskiem. Zęby szczupaka na dolnej szczęce są skierowane do środka i bardzo ostre, szczęka górna jest ich pozbawiona. Ponadto liczne zęby występują na kości podniebiennej, kościach międzyszczękowych, lemieszu, kości gnykowej oraz łukach skrzelowych. Łuski są dosyć małe, owalne, mocno osadzone w skórze.Linia boczna dobrze rozwinięta, często poprzerywana, posiada ona dwa lub trzy rozgałęzienia wzdłuż boków. Na głowie znajdują się liczne jamki zmysłowe. Płetwy grzbietowa i odbytowa są przesunięte mocno do tyłu i położone blisko siebie. Ubarwienie zmienne w zależności od warunków środowiska. Młode osobniki są zwykle jasnozielone, brązowawe lub srebrzyste. Ciemne plamy na bokach zlewają się czasami w poprzeczne smugi. Starsze osobniki mają ciemnozielony grzbiet, jaśniejsze nakrapiane żółtymi plamami boki i biały brzuch. Płetwy parzyste są czerwonawe i jasne, na nieparzystych występują ciemne poprzeczne paski. W dobrych warunkach rośnie bardzo szybko.

Odżywianie
Jest świetnie przystosowany do życia wodnego drapieżnika, normalnie nie jest aktywnym myśliwym, choć zalicza się do najbardziej drapieżnych ryb. Czyha w ukryciu między roślinami wodnymi i czeka na przepływającą zdobycz. Większe osobniki mogą aktywnie gonić ławice ryb (na przykład śledzi) w strefie pelagicznej dużych jezior albo Bałtyku. Szczupak wybiera ryby często występujące w jego ekosystemie i dostatecznie duże, "żeby były warte wysiłku”. Wśród szczupaków częstym zjawiskiem jest kanibalizm.

Rozród
Tarło odbywa wczesną wiosną w marcu i kwietniu, na zarośniętych płyciznach, starorzeczach i zalanych łąkach. Ikra jest bardzo drobna, jest ona przytwierdzana do roślinności wodnej. Wylęg następuje po 12-15 dniach.

Znaczenie gospodarcze
Mięso szczupaka jest wysoko cenione, szczególnie w Europie środkowej i południowej, trudne jednak do porcjowania w taki sposób, by uniknąć pozostawienia w mięsie ości.

Popularna ryba wśród wędkarzy sportowych, którego łowią na przynęty naturalne (na żywca) i sztuczne (woblery, rippery, błystki obrotowe oraz wahadłowe (tzw. "blachy") i inne. Najpopularniejszą metodą połowu jest spining. Wędkarzy podczas połowu szczupaka obowiązują okresy i wymiary ochronne zgodnie z regulaminem PZW.

Ochrona
W ostatnich latach liczebność szczupaka w polskich wodach wyraźnie się zmniejszyła ze względu na nieracjonalną gospodarkę rybacką (rybaków nie obowiązują okresy i wymiary ochronne ryb) i kłusownictwo oraz także bardzo dużą presję wędkarską.

Bardzo ważna jest ochrona środowiska szczupaka i innych ryb. Chodzi o zatrute wody, przeżyźnienie, brak miejsc na tarłowiska i inne.

Jeżeli chodzi o wędkarstwo sportowe coraz częściej zaleca się metodę zwracania wolności wszystkim albo prawie wszystkim złowionym rybom - "catch and release" - czyli "złów i wypuść". W ten sposób, dostarczając sobie wędkarskich przeżyć, jednocześnie chroni się populację danego gatunku.

Istnieją programy zarybiania szczupakiem. Wymiar ochronny: 45 cm (od 2007 roku)

Okres ochronny
szczupak od 1 stycznia do 30 kwietnia
w pozostałych wodach od 1 stycznia do 30 kwietnia

Rekord Polski: 24,10 kg

Pozostale wpisy
Agrafka - część zestawu spinningowego ( i nie tyko ) pozwalająca na szybką zmianę przynęty. Agrafka może występować także łącznie z krętlikiem - polecam głównie do obrotówek, które się kręcą i skręcają ...»
napisane 2009-10-13 08:36 przez: wobler129
Agrafka-jest to rodzaj zapinki, wykonanej z drutu; służy do szybkiego łączenia dwóch elementów, najczęściej sztucznej przynęty z żyłką. Występują różne rodzaje agrafek, są też niekiedy połączone z ...»
napisane 2009-12-03 12:33 przez: prezes22
Akcja wędki - czyli ugięcie oraz sztywność kija. Często akcja wiąże się z mocą - kije paraboliczne mają mniej mocy niż fasty. Oznaczenia akcji wędki (od super szybkich do wolnych) odnoszą się do miejsca, w którym następuje ...»
napisane 2009-10-13 09:15 przez: wobler129
Amur biały - ryba z rodziny karpiowatych. Pochodzi z Chin, introdukowany do wielu krajów świata. Do Polski trafił w 1964 r. Żyje stadnie w stadach liczących kilka osobników w wodach nizinnych i jeziorach. Młode ryby żywią się ...»
napisane 2009-08-26 19:16 przez: prezes22
Urządzenie zapobiegające skręcaniu się żyłki, stosowane przy spiningowaniu zwłaszcza błystką obrotową lub martwą rybką na systemiku. Anty-kink to płytka wykonana z przezroczystego tworzywa umocowana na żyłce ekscentrycznie, dzięki ...»
napisane 2009-05-19 01:24 przez: micza
Atraktor to płyn służący do posmarowania naszej sztucznej bądź żywej przynęty w celu uatrakcyjnienia i nadania naturalnego zapachu naszej przynęcie. Rodzajów atraktorów wędkarskich znajdziemy całe mnóstwo, ...»
napisane 2009-10-13 16:21 przez: wobler129
Avail - rodzaj ultra lekkich szpulek do multiplikatorów. Umożliwiają łowienie bardzo lekkimi wabikami - nawet 3 g ...»
napisane 2009-12-08 16:44 przez: wobler129
Jezioro Babięty Wielkie - jezioro położone w województwie warminsko-mazurskim. Głębokość maksymalna jeziora wynosi 65 m, natomiast powierzchnia lustra wody 264 ha. W jeziorze występuje: sielawa, sieja, ukleja, płoć, leszcz, krąp, ...»
napisane 2009-12-11 19:40 przez: prezes22
Babka bycza, babka śniadogłowa (Neogobius melanostomus) - dwuśrodowiskowa ryba okoniokształtna z rodziny babkowatych. Strefa przybrzeżna basenów Morza Azowskiego, Czarnego i Kaspijskiego. Wchodzi do wód słodkich. W Polsce jest ...»
napisane 2009-12-08 15:47 przez: wobler129
Babka czarna (Gobius niger) - ryba z rodziny babkowatych z rzędu okoniokształtnych. Gatunek morski występujący wzdłuż wybrzeży Morza Śródziemnego, europejskich brzegów Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego oraz w ...»
napisane 2009-12-08 15:46 przez: wobler129
Banjo to przynęta sztuczna, miękka, o specyficznej budowie. Przeznaczenie: spinning, casting.  Wymaga uzbrojenia w główkę jigową. Trudno określić, czy jest to kopyto, ripper czy też twister? Nie mniej jednak banjo jest bardzo ...»
napisane 2009-12-04 07:35 przez: wobler129
Słodkowodna ryba okoniokształtna z rodziny bassowatych, osiągająca 30-40 cm długości. Bass słoneczny ma ciało silnie wygrzbiecone, bocznie spłaszczone, otwór gebowy przedni, mały. Metody połowu: metoda spławikowa, muchowa, ...»
napisane 2009-08-17 12:53 przez: prezes22
Słodkowodna, drapieżna okoniokształtna ryba z rodziny bassowatych. Bass wielkogębowy pochodzi z południa Stanów Zjednoczonych, introdukowana do Europy w 1885 r. Ciało krępe, niezbyt silnie wygrzbiecone. Otwór gebowy przedni, ...»
napisane 2009-08-17 13:11 przez: prezes22
Belly Boat - jest to mały środek pływający, który nie wymaga rejestracji tak jak łódź czy ponton. W Polsce przyjęła się nazwa "pływadełko", która doskonale odzwierciedla rozmiary jak i napęd, który ...»
napisane 2008-08-27 21:16 przez: użytkownik usunięty
Belona pospolita (Belone belone) - gatunek morskiej ryby belonokształtnej z rodziny belonowatych. Poławiana dla smacznego mięsa. Występowanie: wody pelagialne wschodniego Oceanu Atlantyckiego i mórz przyległych (Morze Śródziemne, ...»
napisane 2009-12-10 15:27 przez: wobler129
Biała Przemsza – rzeka płynąca w województwie małopolskim i śląskim, mająca źródło w  Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, długość: 63,9 km, powierzchnia zlewni: 876,6 km². Przepływy i stany wód są bardzo ...»
napisane 2009-12-10 16:34 przez: wobler129

15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.17 s