Jak łowić pstrągi w lecie
Lato, a szczególnie czas kiedy z nieba leje się największy żar, to specyficzny okres dla pstrągów i pstrągarzy. Już od wczesnego ranka woda jest bardzo wyraźnie prześwietlona. Niemal przez cały dzień wszystko wygląda jak gdyby podwodny świat usnął, wpadł w letarg. Nieco oznak życia pojawia się dopiero tuż przed zmierzchem. Wielokrotnie spotkałem się z opinią wędkarzy na temat łowienia właśnie w takich warunkach. Słyszałem opinie o tzw. „lampie”, niżówkach, i całej masie innych przyczyn dla których ryby na naszych wędkach się nie meldowały. Czy aby na pewno tylko i wyłącznie winowajcą jest mocne nasłonecznienie i 30 stopni ciepła? Moim zdaniem wskazane czynniki zewnętrzne są istotne, ale nawet w tak trudnych warunkach istnieją sposoby na łowienie okazałych ryb.
Gdzie śpią pstrągi. Ichtiolodzy wielokrotnie opisywali optymalne warunki dla pstrąga potokowego. Zwykło się mawiać, że temperatura wody nie powinna nawet na kilka dni przekraczać 18C. Upalne lato i afrykańskie temperatury mają znaczny wpływ na miejsca, które obierają sobie potokowce. Zazwyczaj będzie do odcinek rzeki z dużą ilością bystrzyn, szypotów, powalonych drzew. Zwykle też najlepsze miejsca przez cały niemal dzień są mocno zacienione. Chodzi o wspomnianą temperaturę oraz tlen, który znacznie lepiej rozpuszcza się w wodzie zimniejszej oraz takiej, gdzie lustro jest mocno wzburzone. To wykorzystują pstrągi.
Znam też rzeki, które w dużej części przedzierają się przez podmokłe tereny, łąki, czasem bagna. Właśnie na takich odcinkach znajdziemy wodę niemal po brzegi porośniętą podwodną roślinnością. Owa podwodna roślinność stwarza coś w rodzaju parasola słonecznego dla pstrągów. Tutaj potokowce ukrywają się niemal przez całe lato. To dla nas bardzo obiecujące kawałki wody, jednak bodaj najtrudniejsze do obłowienia. Łąkowe i bagienne odcinki rzek w lecie są najtrudniejsze, jednak trud i wysiłek spinningisty najmocniej wynagradza rzeka o takim charakterze.
Jak łowić pstrągi
Wyobraźcie sobie pstrąga, który ukrył się przed słońcem w niewielkim bystrzu tuz przy samym brzegu. Nawet w takich warunkach ryba jest zmuszona do pełnej koncentracji oraz nieustannego kontrolowania najbliższej okolicy, aby jeśli tylko nadarzy się okazja wyskoczyć z dziury i połknąć coś smacznego. W wielkim uproszczeniu tak to wygląda. Jak zatem przygotować się do wędkowania? Jakie przynęty podać ukrytemu pstrągowi aby miał ochotę cos przekąsić?
Zanim jednak przejdziemy do przynęt, muszę opowiedzieć Wam o jednej podstawowej sprawie. Mam na myśli brodzenie, czyli wędrowanie w samej rzece. Jeśli tylko wielkość wody pozwala na to, aby do niej wejść, to gorąco zachęcam założyć najzwyklejsze trampki, bawełniane cieniutkie spodnie i wędrować rzeką. Proponuję tę metodę wędkowania tylko i wyłącznie wówczas, gdy rzeka jest szersza niż powiedzmy 15 metrów. Mniejsze strumienie będziemy naszym brodzeniem niszczyć. Tego rodzaju wędkowanie pozwoli nam na specyficzne podanie przynęty. Chodzi o prowadzanie woblerków wzdłuż krawędzi burt, roślin, korzeni czy powalonych drzew. Duże głazy też zdecydowanie łatwiej obławia się z wody.
No właśnie, wspomniałem o woblerkach. W lecie praktycznie jedyne przynęty na pstrąga których używam, to woblery. Tutaj jednak charakterystyka pracy i malowania przynęty jest wyjątkowo istotna. Lato, ospałe pstrągi, krótkie okresy żerowania i specyfika łowienia, podyktowały zastosowanie woblerów innych niż te, znane z okresu zimy czy wiosny. Letni wobler nie jest zazwyczaj dłuższy niż 7 cm. Jego korpus jest mocno bocznie spłaszczony, a charakter pracy wyjątkowo drobny i migoczący. Dobry wobler na lato przeciągnięty wolniutko pod prąd, praktycznie nie pracuje ogonem. Lekko od czasu do czasu odskoczy, jednak jego główną cechą jest bardzo intensywne lusterkowanie, połączone z drganiem całej przynęty. Pstrągarze z Dolnego Śląska zwykli nazywać tego rodzaju przynęty jako mruczące. I właśnie w moim odczuci tak przepięknie mruczący woblerek jest najbardziej skuteczny w środku lata. Istotny jest sposób barwienia naszych wobków. Najlepiej sprawdziły mi się imitacje pstrągów oraz strzebli potokowych. Strzebelki muszą mieć intensywnie zielone boki oraz lekki akcent czerwieni na brzuszku.
Przynęty na pstrągi w lecie
Wyposażeni w letnie, mruczące woblerki, musimy je odpowiednio wykorzystać. Najłatwiejszym sposobem jest prowadzenie w poprzek nurtu, jednak tak, aby ryby były kuszone przynętami jak najdłużej. Wspomniane wcześniej rynny z bystrym nurtem oraz warkocze roślin dają schronienie pstrągom i w ich okolicy powinniśmy puszczać nasze drewniane rybki. Aby przynęta kusiła jak najdłużej i najskuteczniej, warto prowadzić woblerek wzdłuż roślin pod prąd. Tego rodzaju łowienie wymaga od przynęty charakteru pracy o którym opowiadałem. Mocno pracująca przynęta będzie znacznie mniej efektywna niż drobno lusterkujący mały pstrążek. Przynętę możemy prowadzić na wiele sposobów w jednej miejscówce. Nie można generalizować i wskazać, że lepsze będzie szybkie czy wolne podciąganie. Nie ma reguły. Na rozległych kamienistych bystrzynach będziemy łowili nieco inaczej. Tutaj warto przynętę rzucić niemal pod drugi brzeg i przeciągnąć przez środek rzeki. W tego rodzaju szybkim nurcie najwięcej zalet znowu ukażą „mruczące” woblerki, ale te, które nurkowały będą nieco płycej niż takie do obławiania rynienek i uliczek między warkoczami roślinności.
Letnie lusterkowanie to moja ulubiona metoda wędkowania. Zazwyczaj nad wodą będziemy sami, bo gorąco, bo rzeka cała zarośnięta, bo lampa i ryby nie biorą… Wszystko prawda. Pstrągi biorą znacznie słabiej niż powiedzmy w innych bardziej sprzyjających warunkach, jednak samotność i zapach letniego lasu, to chyba wartości najważniejsze w pstragowaniu. Uwiecznieniem takiego wędkarskiego, upalnego dnia, będzie piękny, złoty pstrąg, który skubnie nam na małego zielonego pstrążka. Pamiętajcie, aby ryby łososiowatej złowionej w takich warunkach nie męczyć i nie oglądać. Pstrąga w czasie upału najlepiej podebrać podbierakiem i bez dotykania rękami natychmiast wypuścić do chłodnego i zacienionego domu.
Foto i tekst: Remigiusz Kopiej
przeczytaj więcej o:
jak łowić pstrąga na woblery
jak łowić pstragi wiosną
zobacz też:
woblery na pstrąga
obrotówki na pstrąga
wędka na pstrąga
przynęty spinningowe