Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Artykuły > Najlepsza przynęta na szczupaka
2020-03-05

Najlepsza przynęta na szczupaka

Szczupak jest bez wątpienia najbardziej popularną rybą łowioną przez spinningistów w Polsce. Wielu z nas zastanawia się, jaka jest najlepsza przynęta na szczupaka. Które z nich dadzą nam szanse na złowienie rekordowej sztuki, a jakie powinniśmy pozostawić na określone warunki i okoliczności. W tym artykule przedstawimy jakie są według nas najskuteczniejsze przynęty szczupakowe lub takie, które naszym zdaniem w odpowiednich rękach pozwolą na złowienie rekordowej ryby. W niniejszym tekście opowiemy wam o najskuteczniejszych przynętach na szczupaka spośród wabików z oferty Corona Fishing. Będziemy opowiadali o przynętach znanych nam doskonale i takich, na które udawało nam się łowić ryby w bardzo zróżnicowanych warunkach. Poniżej przedstawiamy ranking najlepszych przynęt na szczupaka z oferty Corona Fishing.

Top 10 Przynęt na Szczupaka: Najskuteczniejsze Wybory dla Wędkarzy

Szczupak, z pewnością jedna z najbardziej pożądanych ryb wędkarskich, stanowi prawdziwe wyzwanie dla każdego wędkarza. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces i złowić tego drapieżnego łowcę, ważne jest wykorzystanie najskuteczniejszych przynęt na szczupaka. W tym artykule przedstawiamy top 10 przynęt, które są znane ze swojej skuteczności w przyciąganiu tych pięknych i silnych ryb.
Przynęty na szczupaka to specjalnie zaprojektowane wabiki - przynęty, które mają za zadanie przyciągnąć uwagę i zainteresowanie szczupaka, aby skusić go do ataku. Określenie ich jako "przynęt na szczupaka" wynika z faktu, że są one specjalnie opracowane z myślą o połowie tej konkretnej ryby. Szczupak jest znany z agresywnego charakteru i predyspozycji do polowania na inne ryby. Jest drapieżnikiem, który preferuje połykanie większych ofiar niż typowe ryby ławicowe. Dlatego też przynęty na szczupaka muszą być odpowiednio dobrane i zaprojektowane, aby naśladować ruchy i wygląd naturalnych ofiar, które przyciągają uwagę i wyzwalają instynkt ataku. Przynęty na szczupaka mogą przyjmować różne formy i kształty, w zależności od preferencji wędkarza i warunków łowienia. Mogą to być sztuczne woblery, które imitują ruchy małych ryb lub innych organizmów w wodzie. Woblery są dostępne w różnych kolorach, rozmiarach i głębokościach zanurzenia, co pozwala dostosować przynętę do warunków panujących w wodzie i preferencji szczupaka.
Innym rodzajem przynęt na szczupaka są gumowe imitacje ryb i innych wodnych lub lądowych organizmów, które są zwane jigi. Jig są wyposażone w hak lub dozbrojkę, na którym mocowany jest gumowy korpus przynęty. Ruchy płynącego gumowego kąska przyciągają uwagę szczupaka i skłaniają go do ataku. Inne popularne przynęty na szczupaka to spinnerbaity i obrotówki, które posiadają wirujące łopatki, tworzące atrakcyjne refleksy świetlne. Obrotówki, które odbijają światło i tworzą migotanie przypominające migotanie łusek innych ryb, również są skutecznymi przynętami.
Wszystkie te przynęty na szczupaka są opracowane w taki sposób, aby wabić, kusić i wywoływać reakcję u tego drapieżnego gatunku ryby. Wybór konkretnej przynęty zależy od preferencji wędkarza, warunków panujących na łowisku, pory roku oraz zachowań i preferencji szczupaka. Przynęty na szczupaka to specjalnie opracowane wabiki lub sztuczne przynęty, które mają za zadanie przyciągnąć uwagę i skusić drapieżnego szczupaka do ataku. Są one projektowane w taki sposób, aby naśladować ruchy i wygląd naturalnych ofiar, które przyciągają uwagę tej ryby.

  • Woblery: Bez wątpienia jedna z najpopularniejszych przynęt na szczupaka. Woblery imitujące ruchy naturalne ryb, takie jak płoć czy okoń, są nieodłącznym elementem zestawu każdego wędkarza. Wybierając woblery o różnych kolorach, rozmiarach i głębokości zanurzenia, możemy dostosować się do warunków panujących w wodzie i preferencji szczupaka.

  • Gumy na główce jigowej lub dozbrojce: Ta kombinacja jiga (główka z haczykiem) i gumowej imitacji ryby  to skuteczna przynęta na szczupaka, zwłaszcza w przypadku łowienia w toni i na dnie. Gumowe imitacje wabią szczupaki swoimi płynnymi ruchami, a jigi zapewniają odpowiednią wagę i równowagę podczas zanurzania się.

  • Spinnerbaity: Spinnerbaity i obrotówki to dynamiczne przynęty, które doskonale działają na szczupaka. Wyposażone w wirujący łopatki, tworzą atrakcyjne świetliste refleksy, które przyciągają uwagę ryby. Można je stosować w różnych warunkach, od stojących wód po rwące rzeki.

  • Poppery: Poppery są skutecznymi przynętami na płytkie wody. Dzięki swojej konstrukcji mogą swobodnie płynąć na powierzchni lub kilka centymetrów pod nią. Szczupaki często polują na powierzchni w poszukiwaniu ofiar, więc wobler pływający może być kluczem do sukcesu.

  • Duże muchy szczupakowe: Muchy szczupakowe z to przynęty, które imitują ruchy dużych leniwych ryb, które są często na diecie szczupaków. Muchy szczupakowe stwarzają bardzo atrakcyjna wibracje, które przyciągają drapieżniki. Streamery, duże muchy szczupakowi  to duże, falujące przynęty, które naśladują ruchy średnich i dużych ryb ryb lub innych większych organizmów w wodzie. Szczupaki często reagują na te przynęty z agresją, atakując je z zaskakującą siłą.

  • Jerki: Jerki to wyjątkowe i bardzo łowne przynęty. Są zaprojektowane tak, aby prowadzone były w wodzie na określonej głębokości przez dłuższy czas. To idealna przynęta, gdy szczupaki są nieco ospałe i wolniej reagują na inne rodzaje wabików.

  • Wahadłówki: Wahadłówki to przynęty, które odbijają światło i tworzą błyski, imitując migotanie ofiar szczupaków. Szczupaki często reagują na te migotania, myśląc, że to ofiara, którą można schwytać. Wybierając różne wzory i rozmiary, można dostosować przynętę do warunków i preferencji ryb.

Wybór najskuteczniejszych przynęt na szczupaka zależy od wielu czynników, takich jak warunki pogodowe, głębokość wody, pora roku i preferencje ryby. Dobrze zaopatrzony zestaw różnych rodzajów przynęt daje wędkarzom większą szansę na sukces. Pamiętaj, że testowanie różnych przynęt i dostosowanie ich do zmieniających się warunków może prowadzić do odkrycia nowych, jeszcze bardziej skutecznych technik połowu szczupaka.


najlepszy wobler na szczupaka
najlepsze jerki na szczupaka

Najlepsze wahadłówki na szczupaka

Esox to jedna naszych najstarszych wahadłówek na szczupaka. Od samego początku jest w naszej ofercie i prawdopodobnie złowiła najwięcej szczupaków spośród wszystkich blaszek Corona Fishing. Esox to bardzo prosta w konstrukcji przynęta, która dzięki niezbyt mocnemu krępowaniu pozwala na uzyskanie zarówno pracy charakterystycznej dla wahadłówek, jak i obrotowej. Sprawdza się niemal w każdych warunkach. Jest skuteczna w jeziorze oraz w rzece. Esox występuje w dwóch wersjach wagowych. Lżejsze modele doskonale sprawdzają się w płytkiej, porośniętej wodzie. Esox jest przynętą, od której warto zacząć przygodę z wahadłówkami szczupakowymi. Jest bardzo uniwersalny i skuteczny niemal zawsze.

Hauer to ciężka i masywna wahadłówka szczupakowa. Mocno krępowana w łyżeczkę z wywiniętym ku górze noskiem. Taka konstrukcja odpowiada za wiele niuansów, które charakteryzują tę przynętę. Hauer jest ciężki, ale pozwala na łowienie również w niezbyt głębokiej wodzie. Podstawowym zastosowaniem tej przynęty są blaty i podwodne górki.  Hauer najlepiej sprawdza się podczas bardzo nieregularnego prowadzenia. Na tę wahadłówkę udało się w Polsce oraz w Skandynawii złowić wiele naprawdę dużych szczupaków. Hauer to też dwie wersje wagowe wahadłówki. Oba modele możesz zastosować w różnych głębokościach, oraz oczywiście względem wagi dobrać szybkość zwijania.

Krakowska. Niepozorna i zdecydowanie inna niż poprzednie modele przynęta. Na pierwszy rzut oka wydaje się zwyczajną blaszką, która bardziej przypomina wahadełko trociowe. Jak jednak podpowiadają nasi klienci, wahadłówka Krakowska to największy killer na szczupaki. Te w największym i średnim rozmiarze złowiły już prawdopodobnie szczupaka w każdym łowisku. Wahadłówka Krakowska to bardzo prosta przynęta w obsłudze, która pozwala na wiele różnych sposobów prowadzenia. Najlepsze efekty daje jednak, kiedy prowadzona zmiennym tempem łagodnie opada do dna. Właśnie w czasie opadu szczupaki najchętniej w nią atakują
Ranking najlepszych wahadłówek na szczupaka:
1. ESOX
2. HAUER
3. KRAKOWSKA

najlepsze przynęty na szczupaka

Najlepsze jerki na szczupaka

Koro. Tu pewnie was zaskoczyliśmy ;) Na pierwszym miejscu przynęta, która stosunkowo niedługo jest w naszych pudełkach. Koro to jerk o bardzo nieszablonowej pracy i wyjątkowej skuteczności. Koro to jerk,  w którym zakochały się szczupaki. Pracuje on bardzo nierówno i jego praca nie jest łatwa do opisania. Dzięki swojej konstrukcji pozwala na najbardziej zróżnicowane prowadzenie względem charakteru pracy oraz głębokości prowadzenia. Koro jest jerkiem, który bez względu na rodzaj łowiska zawsze znajduje się w pudełku z jerkami. Na szczupaki bez niego nie jedziemy.

Rutta. Zestawienie najlepszych przynęt na szczupaka nie mogło się obejść bez tego jerka. Rutta to nasz najczęściej wysyłany jerk. Znany już od wielu lat wielu wędkarzom z całej Polski. Rutta to prawdopodobnie najprostszy w obsłudze jerk, jakim przyszło nam łowić. Nie ma znaczenia jak będziesz go prowadził - szybko, wolno, jednostajnie czy z podszarpywaniem. On zawsze kusi grube szczupaki. Rutta jest jerkiem, który najlepiej sprawdza się w wodzie o głębokości od 2 do 4 metrów. Pozycja obowiązkowa w pudełku każdego spinningisty. Dziś Rutta występuje w wielu wersjach kolorystycznych i wagowych. Dzięki temu możesz dobrać przynętę dokładnie pasującą do twojego łowiska.

Vetra. Tu mieliśmy trudny wybór i prawdopodobnie ze względu na pamięć do szczupaków atakujących tę przynętę z powierzchni wody wybieramy właśnie tego powierzchniowego ścigacza. Vetra to jerk, który pracuje na samym lustrze wody, ewentualnie tuż pod samą powierzchnią. Został stworzony na miejsca zarośnięte, trzcinowiska i grążelowiska. Jeśli znasz tego typu łowisko, koniecznie sprawdź tam naszą Vetrę - sukces gwarantujemy. Największą zaletą tej przynęty jest łatwość w prowadzeniu oraz sposób, w jaki unika zaczepów. Od roślin niemal się odbija, dając ci możliwość łowienia w samym gąszczu.

Ranking najlepszych jerków na szczupaka:
1. Koro
2. Rutta
3. Vetra

najlepsze przynęty na szczupaka

Najlepsze woblery na szczupaka

Hodor. Jeśli chodzi o woblery na szczupaka to nasz faworyt, niezmiennie niszczący konkurencję od wielu sezonów. Hodor początkowo powstał jako typowy wobler sterowy. Jego konstrukcja jest banalna, ale dzięki zastosowaniu specyficznego drewna oraz niespotykanego obciążenia wobler jedynie leniwie lusterkuje… A to szczupaki lubią najbardziej! Hodor pracuje dość głęboko i właśnie ze względu na to, że brakowało nam możliwości łowienia w płytkiej wodzie zbudowaliśmy Hodora BS, czyli wersję bezsterową. Oba woblery złowiły nam wiele naprawdę duuuużych szczupaków.

Glan. Ten niepozorny wobler został wyprodukowany z myślą o sumach. Życie jednak pokazało zdecydowanie inne jego zastosowanie. Nasz teoretycznie sumowy ;) wobler z powodzeniem łowi szczupaki, i to jakie! Glan pracuje dość agresywnie, ale nieznacznie zamiata ogonem. Jego praca oparta jest o intensywne kolebanie, czyli jak wiadomo ulubioną pracę szczupaków. Glan to świetny wobler na szczupaki z jezior. Doskonale sprawdza się na podwodnych szczupakowych górkach, kiedy uda nam się przynętę poprowadzić pomiędzy roślinnością.

Panic Z. Kolejna ciekawostka w naszym zestawieniu. Wobler o klasycznym, cygarowatym korpusie z nieznaczną, lusterkującą pracą. Wobler Panic Z świetnie łowi sandacze, bo to dla nich został wymyślony. Jednak przez wielu naszych klientów z premedytacją jest stosowany do połowu rzecznych szczupaków. Ten ciekawy wobler świetnie sprawdza się podczas obławiania rzecznych opasek i kamienistych raf.

Ranking najlepszych woblerów na szczupaka:
1. Hodor
2. Glan
3. Panic Z

najlepsze przynęty na szczupaka
przynęty szczupakowe

Najlepsze obrotówki na szczupaka

Kaszubka Salmon Long 3. Kolejny raz was zapewne zaskoczyliśmy. Znowu przynęta, która w nazwie ma inny niż szczupak gatunek. Salmon Long, jak sama nazwa wskazuje, został stworzony z myślą o łowieniu troci i łososi w pomorskich rzekach. Życie bywa jednak przewrotne, i tę blaszkę pokochały także grube szczupaki i okonie. Nasi klienci łowiący szczupaki w jeziorach od kilku już sezonów donoszą nam o skuteczności tej błystki. Kaszubka Salmon Long to ciężka i pracująca przy dnie obrotówka. Jej skuteczność potwierdza szczególnie stosowanie na podwodnych górkach. Zwykle wędkarz ustawia się na łodzi w ten sposób, aby przynętę prowadzić ku szczytowi górki. Nasza obrotówka złowiła w ten sposób cała masę wspaniałych szczupaków.

Gigant. Tu nie ma zaskoczenia. Klasyczna i lekka obrotówka w rozmiarze 4 na szczupaka z płytkiej wody. Lekki korpus, którego jedynym obciążeniem są szklane koraliki, pozwala na najwolniejsze prowadzenie nawet w bardzo płytkiej wodzie. Gigant jest wyposażony w obfity ogonek wykonany z lisiej sierści, który dodatkowo kusi piękne szczupaki. Jeśli lubisz łowić na wirówki, koniecznie sprawdź ten model na swoim łowisku.

Ranking obrotówek na szczupaka:
1. Salmon Long 3
2. Gigant
 

najlepsze przynęty na szczupaka
najlepsze woblery na szczupaka
Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:


Zgłoś nadużycie

Udostępnij ten artykuł:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Oceń artykuł
koronka1koronka2koronka3koronka4koronka5

polecane dla Ciebie

Artykuły

lipień na spinning
lipień na spinning
Przygotowania docelowego miejsca wyprawy zajęły mi sporo czasu. Miotałem się między jednym regionem Norwegi a drugim. Raz mi przypadła do gustu niewielka malownicza rzeczka innym razem miałem w planach zapolować na wielkiego lipienia innym ...
pstrąg z Drawy
pstrąg z Drawy
Każdy z nas, wędkarzy, wielokrotnie zastanawiał się, co to jest skuteczna przynęta. Częstokroć szukaliśmy po sklepowych półkach, lub w pudełkach kolegów wabika doskonałego. Dziś prawdopodobnie większość ...
wędka na klenia
wędka na klenia
Wędka na klenia... ....czy istnieje coś takiego? Wiele lat minęło od kiedy złowiłem swojego pierwszego klenia na spinning. Pamiętam doskonale tamten dzień, kiedy biegałem w krótkich spodenkach po porośniętym wikliną brzegu rzeki. ...
przynety na sandacza
przynety na sandacza
Sandacz to mistyczna ryba. Sandacz jako obiekt i cel wędkarskich wypraw przyciąga wędkarzy z całej Polski. Spinningiści od wielu lat ścigają się i rywalizują na metody, techniki oraz najskuteczniejsze przynęty. Dziś łowienie sandaczy ...
błystka obrotowa
błystka obrotowa
Zacznę od zabytku, czyli błystki obrotowej na łososiowate, z przełomu 19-ego i 20-ego wieku. Jak widać nie była specjalnie skomplikowana. Oczywiście nie jest to oryginał, a jego niezbyt dokładna, bo robiona z pamięci, kopia. Zwykły ...
łowienie w czasie powodzi
łowienie w czasie powodzi
Wczesna wiosna to okres, kiedy spinningista ma pewien problem, polegający na małej dostępności poszczególnych gatunków tym ryb. Z jednej strony mamy typowe drapieżniki, które będziemy mogli tropić za miesiąc lub dwa, a z ...
łowienie w rzece
łowienie w rzece
Przynęty wędkarskie to dla wędkarzy podobne atrybuty, jak dla małych chłopców armia plastykowych żołnierzyków. Spinningowych przynęt mamy prawdopodobnie połowę szafy. Wszystkie poukładane misternie w poszczególne ...
pstrąg potokowy
pstrąg potokowy
Maj to miesiąc, który wielu zagorzałych pstrągarzy traktuje wyjątkowo. Chodzi oczywiści o jętkę. Na tego niewielkiego owada, tak samo jak wędkarze, czekają prawdopodobnie ryby. W tym właśnie okresie nad niewielkimi nawet rzekami ...
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.25 s