Sum na spinning
Darek Mrongas specjalnie dla Corona Fishing opowiedział o swoim wędkarstwie. Tym razem świetny odrzański wędkarz opowie nam jak złowić suma na spinning. Podpowie jakie stosować wędki na suma i jakie wybrać sumowe przynęty. Tekst jest solą dla wedkarzy, którzy chcą zapolowac na sumy na spinning
Jak złowić suma na spinning
Przynęty na suma
Wahadłówka na suma
Woblery na suma
Woblery używane po połowów sumów można podzielić na dwie grupy, czyli głęboko nurkujące penetrujące strefę denną, jak również te które wabią ryby bliżej powierzchni wody. Wobler sumowy poruszający się płytko używany jest w większości przez wędkarz którzy na sumy polują w nocy. Natomiast modele z długim sterem zanurzenia pracujące przy dnie, skuteczniejsze są w dzień. Wobler sumowy powinien charakteryzować się masywną konstrukcja samego korpusu. Nie może być za mały, za cienki i zbyt delikatny. Chociaż sumy łowi się również na woblery określane mianem szczupakowych czy trociowych to jednak ja staram się wybierać mocniejsze i solidne konstrukcje.
Kolor przynęty na suma
Ładny wygląd woblera, estetyka jego wykonania - to wszystko przyciąga uwagę wędkarza, żeby zarówno pocieszył oko, wierzył w moc przynęty i często zapinał ją na agrafkę. Ładnie wykonanymi przynętami częściej się łowi - chociaż nie zawsze jest to gwarantem ich łowności. Siłą woblera jest jego skuteczność czyli łowność, którą ma lub nie - o łownym woblerze mówi się wtedy że ma to "coś" w sobie. Do każdego wykonanego woblera podczas testów trzeba podejść indywidualnie i najlepiej zrobić go i ustawić pod konkretną wodę. Jedne są lepsze a drugie gorsze jak również trafiają się perełki i one są bezcenne. Każdy kto wykonuje woblery i testuje je na rybach, a nie tylko w wannie - potwierdzi te słowa. Sztuką jest wykonać właśnie jak najwięcej perełek. Jeszcze jedna bardzo ważna sprawa. Wobler sumowy musi być zrobiony z materiałów i komponentów najwyższej jakości. Musi być zastosowany odpowiedni mocny klej, grubość drutu, jak i poliwęglanu na ster itd. Czyli elementy te w przypadku brania ryby muszą dać pewność wyholowania nawet bardzo dużego suma, bo z taką ewentualnością zawsze trzeba się liczyć podczas polowania na tą rybę. Producenci przynęt zarówno tych firmowych jak i rękodzielnicy mają na sumieniu najwięcej ryb których nie udało się pomyślnie wyholować.
Masa suma, jego siła i wielka twarda morda potrafi zdemolować każdy wobler ze słabych materiałów użytych do jego produkcji. Dynamika brania suma, jak również przeciążenia które występują podczas holu w mordzie ryby, powodują to że nawet nie duży sum potrafi zniszczyć wobler. Nawet najbardziej znani światowi producenci woblerów puszczają na rynek produkty które nie wytrzymują konfrontacji z sumową mordą. W skutek czego, woblery łamią się, wypadają im stery, wyrywają się druty użyte do robienia stelaży. Ale o tym akurat pisać w tym miejscu nie muszę, gdyż właściciel CF jeśli chodzi o produkty z pod znaku Hand Made dba o swoją ofertę i wybiera tylko to co najlepsze, eliminując przynęty mniej doskonałe i posiadające braki. Miałem okazje niejednokrotnie o tym się przekonać łowiąc woblerem z oferty Corona Fishing.
Konsekwencja i upór to cecha najważniejsza, szczególnie w przypadku łowienia sumów, mimo być może częstych chwil słabości i zwątpienia? Bez tego nie ma ryb - albo są przypadkowe. Najbardziej cieszy ryba wypracowana ,najtrudniejsza, ta której poświęca się najwięcej czasu - bez względu na gatunek tej ryby - każda wymaga osobnego podejścia i wiedzy na jej temat. Jak również istotną sprawą jest dobranie odpowiedniej przynęty na którą następnie będziemy chcieli tą rybę złowić. Przynęty odpowiedniej i zastosowanej w odpowiednim miejscu, co jest też ważne. Każda miejscówka charakteryzuje się innymi warunkami m.in. głębokością, rodzajem i ukształtowaniem dna, siłą przepływu wody, kierunkiem prądów itd. Dlatego do każdego rodzaju miejsca różniącego się między sobą w znaczny sposób trzeba podejść indywidualnie i dobrać do niego odpowiednią przynętę. Trafne dobranie odpowiedniej przynęty zwiększa w znacznym stopniu szanse na sukces w postaci złowienia suma. Jeśli sklasyfikować miałbym spinningowe przynęty sumowe to na pierwszym miejscu postawiłbym na woblery, następnie błystki wahadłowe i na trzecim miejscu przynęty gumowe. Kolejność ta nie jest przypadkowa, a oparta jedynie na moich sumowych doświadczeniach.
Foto / tekst: Darek Mrongas
Zobacz tez:
woblery na suma
wahadłówka na suma