Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Kołowrotki

Kołowrotki

Kołowrotki spiningowe w ofercie Corona Fishing cechują się wyjątkową niezawodnością i trwałością. Dołożyliśmy starań, aby naszym Klientom dostarczyć produkt najwyższej jakości. W naszej ofercie znajdują się produkty takich renomowanych marek jak Ryobi, Penn, Shimano. Wybraliśmy dla Was kołowrotki spinningowe które doskonale znamy a większość nich osobiście testowaliśmy nad wodą. Naszym celem jest przedstawienie dokładnie takiej ofert kołowrotków spinningowych abyś mógł wybrać produkt na długie wędkarskie sezony

Rodzaj kołowrotka rozwiń
Producent rozwiń
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Kołowrotek spinningowy - jak wybrać odpowiedni?

Kołowrotek wędkarski jest jednym z elementów składających się na zestaw do łowienia ryb. Historia kołowrotków jest dosyć długa. W powszechnym użytkowaniu znajdowały się one na wyposażeniu wędkarzy już w latach 30. ubiegłego wieku. Istnieją dowody, że powstały one jednak dużo wcześniej, a mianowicie około III wieku naszej ery na terytorium Chin. Kołowrotek zmienił sposób i technikę połowów oraz dał możliwość łowienia na dalekich zasięgach bez konieczności wydłużania wędziska.
Obecnie na rynku wyróżniamy kołowrotki z ruchomą szpulą i ze stałą szpulą, podzielone na kołowrotki spinningowe z przednim hamulcem i kołowrotki z hamulcem tylnym. Zarówno jedne, jak i drugie wykorzystywane są jako kołowrotki spinningowe. Trudno jest stwierdzić jednoznacznie, który sprawdzi się najlepiej, jest to indywidualna kwestia zależna od kilku sytuacji. Kluczowe jest by był to sprzęt najwyższej jakości, niezawodny i solidny. Metoda spinningowa jest niezwykle uniwersalna, pozwala na łowienie większości gatunków ryb, dlatego też jest tak często wybierana nawet przez początkujących wędkarzy.
Sklep wędkarski, wychodząc temu naprzeciw, z roku na rok zwiększają ilość oferowanych sprzętów i akcesoriów, a kołowrotki spinningowe są istotnym elementem tych ofert.
Kołowrotki spinningowe znajdujące się w ofercie Corona Fishing są wyselekcjonowane w taki sposób, aby były jak najbardziej trwałe i niezawodne oraz służyły wędkarzom przez wiele długich sezonów. Efektem niezwykłych starań i doboru produktów najwyższej jakości jest to, że w oferowanym asortymencie znalazły się kołowrotki spinningowe wielu renomowanych marek, cieszących się najlepszymi opiniami wśród wędkarzy. Należą do nich kołowrotki spinningowe firmy
Ryobi, Penn oraz kołowrotki Shimano.

Najlepsze kołowrotki do spinningu

Spinning jest ulubioną metodą łowienia ryb i najczęściej wybieraną przez wielu wędkarzy. Zaletą spinningu jest możliwość łowienia wyjątkowych okazów drapieżników, zarówno w rzekach, jak i w wodach stojących jezior czy zbiorników retencyjnych. Każdy spinningista powinien zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego wyposażenia. Istotne są zwłaszcza kołowrotki spinningowe. To właśnie kołowrotki mają największy wpływ na pracę wędki i jej harmonijne działanie. Tak naprawdę ilość dostępnych na rynku kołowrotków jest niezliczona i wybór może przytłaczać. Istnieją kołowrotki uznawane za uniwersalne, ale też dedykowane do określonej metody połowu. Jedne i drugie wybierane są przez wędkarzy początkujących, jak i tych doświadczonych. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki kołowrotek spinningowy jest najlepszy. Można jedynie wskazać poszczególne zalety każdego z nich i tym kryterium kierować się w wyborze odpowiedniego egzemplarza.
Kołowrotki spinningowe cieszą się bardzo dobrymi opiniami użytkowników, dlatego są najczęściej wybierane spośród oferowanych przez sklepy wędkarskie. Swoją popularność zawdzięczają głównie łatwości, z jaką pracują. Z tego względu wybierane są przez początkujących wędkarzy. Kolejnym aspektem przemawiającym na ich korzyść jest stosunkowo niska cena i możliwość stosowania w różnych metodach połowu i na wszelkiego gatunku ryby. Kołowrotki spinningowe różnią się między sobą wielkością, ilością nawijanej linki oraz wagą. Z myślą o najbardziej wymagających użytkownikach powstały niezwykle zaawansowane kołowrotki spinningowe. Ich cena może się wydawać dosyć wysoka, jednak doświadczeni wędkarze nie będą mieli wątpliwości z czego wynika.

Jaki kołowrotek spinningowy wybrać?

Niektórzy wędkarze, wybierając kołowrotek spinningowy biorą pod uwagę rodzaj hamulca. Zasadniczo kierując się tym kryterium, do wyboru mamy dwa podstawowe typy: kołowrotki spinningowe z przednim hamulcem oraz kołowrotki spinningowe z hamulcem tylnym. Zdaniem doświadczonych wędkarzy spinningowych jest to kwestia wyczucia i indywidualnych preferencji. Każde z tych rozwiązań posiada inne zalety i wady. Można spotkać opinie, że hamulec przedni jest bardziej precyzyjny i daje mniejsze prawdopodobieństwo zacięcia. Kołowrotki spinningowe z przednim hamulcem mają prostszą konstrukcję, przez co są wytrzymalsze i trwalsze. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania, najczęściej pojawiają się głosy, że przedni hamulec nieco spowalnia holowanie przez trudność regulacji, a także dłużej trwa w nim wymiana szpuli. Z kolei kołowrotek spinningowy z tylnym hamulcem jest nieco tańszy, a wymiana szpuli trwa zdecydowanie szybciej. Jednak jego konstrukcja jest dość zawiła i skomplikowana. Trwałość również jest niższa niż w przypadku kołowrotka z przednim hamulcem. Jest mniej precyzyjny i sprawia wrażenie bardzo dużego.
Każdy wędkarz spinningowy ma jednak swój gust, swoje indywidualne preferencje i po zapoznaniu się z obiema wersjami powinien zdecydować, która z nich mu lepiej odpowiada. Decydując się na konkretny kołowrotek na spinning należy wziąć pod uwagę własne umiejętności, doświadczenie, budżet, jakim dysponujemy oraz gatunek poławianej ryby. 

Wybierając kołowrotek spinningowy warto wziąć także pod uwagę przełożenie młynka. Pod pojęciem przełożenie kołowrotka rozumie się szybkość nawijania żyłki na szpulę przez specjalny element prowadzący. W przypadku kołowrotka spinningowego sugerowana szybkość to od 4,8:1 do 5,2:1. Na rynku dostępne są kołowrotki spinningowe zarówno z przełożeniem wyższym, jak i niższym od przedstawionego.  Te z niskim przełożeniem, czyli z większą mocą przekładni, wybierzemy w przypadku połowu większych drapieżników, co zdecydowanie ułatwi walkę z nimi. Modele z szybszym przełożeniem charakteryzują się szybkim prowadzeniem przynęty, dlatego doskonale sprawdzą się w połowie np. sandacza.
Należy zwrócić uwagę także na liczbę łożysk, jakie znajdują się w kołowrotku. Łożyska odpowiadają za pracę całego kołowrotka, dlatego są niezwykle istotne. I chociaż zazwyczaj w parametrach, jakie widzimy, przedstawiana jest ilość łożysk, niezwykle ważna jest ich jakość. Uważa się, że absolutnym minimum, jeśli chodzi o ilość łożysk w kołowrotku spinningowym, stanowią trzy łożyska kulkowe i jedno łożysko oporowe.
Decydując się na kołowrotek spinningowy do plecionki zwracajmy uwagę na kwestię nawijania plecionki na szpulę. Nierówne i niewłaściwe nawijanie plecionki na szpulę może spowodować jej zaplątanie, przez co niepotrzebnie stracimy cenny czas. Plecionka jest też sporym wydatkiem i jeżeli nasz kołowrotek nie ma prawidłowego nawoju, wtedy koszty poniesione zarówno na plecionkę jak i na cały kołowrotek spinningowy do plecionki mogą pójść na marne. Zaletami plecionki są jej rozciągliwość, dawanie lepszego odczucia przy braniu i pewniejsze zacięcie. Używając plecionki – ze względu na jej moc – minimalizujemy szanse na stracenie przynęty.
Przy zakupie kołowrotka spinningowego każdorazowo zwracajmy uwagę na korzystne dla nas warunki sprzedażowe, do jakich niewątpliwie należy okres gwarancyjny. Standardowa gwarancja nie powinna być krótsza niż 24 miesiące. W tym czasie często ujawniają są wszelkie wady produkcyjne, dlatego warto mieć możliwość zwrotu bądź wymiany zakupionego kołowrotka. Są producenci, którzy gwarantują ochronę zakupionych kołowrotków nawet do 5 lat. Kupując kołowrotek spinningowy możemy również spotkać się z sytuacją, że w zestawie znajduje się pokrowiec czy specjalna oliwa serwisowa, pozwalające lepiej dbać o stan techniczny naszego sprzętu. Patrzmy także na wizualną stronę kupowanych sprzętów. To ważne, aby nam się one po prostu podobały.

 

Wielkość kołowrotków spinningowych

Zasadniczo rozmiar kołowrotka spinningowego uzależniony jest od przeznaczenia i wybranej metody połowu. Wielkość kołowrotka przedstawiana jest jako 500, 1000, 2000, 3000, 4000 itd. Na mały kołowrotek spinningowy zdecydujemy się w przypadku, gdy największe znaczenie ma lekkość i delikatność całego zestawu wędkarskiego. Wielkość kołowrotka ma znaczenie na przykład w wędkowaniu podlodowym. Mały kołowrotek spinningowy przeznaczony jest także do spinningu ultralekkiego. W metodzie tej stosowane są bardzo lekkie kije, z tego względu kołowrotek również musi być niewielki, aby nie przeciążył całości. Przykładem może być tutaj Shimano Vanford. Mały kołowrotek spinningowy zastosujemy również w przypadku lekkich zestawów okoniowych lub kleniowych. Poza doborem wielkość kołowrotka do danego zestawu, warto zwrócić szczególną uwagę na całość, tj. płynną pracę hamulca, precyzyjność i niezawodność wewnętrznych mechanizmów.
Wielkość kołowrotka spinningowego można dobierać do poławianego gatunku ryb. Jak nietrudno się domyślić, zwykle im większy okaz, tym większy kołowrotek. Dlatego w tym przypadku można skorzystać z poniższych wskazówki:

Wielkość kołowrotka spinningowego nie musi jednak być kluczowa w czasie jego wybierania, choć niezaprzeczalnie ma ogromne znaczenie. Warto bardziej skupić się na swojej wygodzie i upodobaniach, przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji masy kołowrotka względem wędziska. Zapamiętać należy, że zbyt ciężki zestaw może zepsuć radość z całej wyprawy, gdyż spowoduje szybkie zmęczenie i sprawi, że będziemy zniechęceni całością przedsięwzięcia.
Uważa się, że najbardziej optymalna waga zestawu wędkarskiego to 200-300 gramów. Na wagę kołowrotka wpływ ma oczywiście – poza jego rozmiarem – także materiał, z jakiego został wykonany. Kołowrotek spinningowy zrobiony z ultralekkiego kompozytu węglowego Ci4 potrafi być nawet o 100 gramów lżejszy od tego wykonanego z aluminium. Przy wielogodzinnym trzymaniu sprzętu, kilka dodatkowych gramów różnicy może mieć istotne znaczenie, dlatego dobre wyważenie całego zestawu jest tu sprawą zasadniczą i kluczową. Metodą na prawidłowe wyważenie wędki z kołowrotkiem jest zamontowanie kołowrotka na wędkę, a następnie umieszczenie palca powyżej kołowrotka. Dolnik z zapiętym kołowrotkiem powinien stanowić idealną przeciwwagę dla blanku wędki, z punktem podparcia umieszczonym 5 centymetrów za kołowrotkiem. Skutkuje to mniejszym zmęczeniem trzymającego i idealnymi rzutami. Doświadczeni wędkarze z tego powodu polecają najpierw zakupić wędkę a następnie dobrać do niej idealny kołowrotek.
Istnieją na rynku kołowrotki spinningowe posiadające podwójne korbki. Takie rozwiązanie również przekłada się na ich wagę i powinno być brane pod uwagę przy zakupie. Kołowrotek spinningowy należy dobrać tak, aby wraz z całością zestawu wędkarskiego dobrze leżał w dłoni i pozwalał na precyzyjne prowadzenie. Mały kołowrotek spinningowy polecany jest zwłaszcza na początku naszej przygodny z wędkarstwem, ponieważ przez to, że jest lżejszy, będzie łatwiejszy w obsłudze.

Kołowrotki wędkarskie

Dobór kołowrotka to często bardzo trudne zadanie przed jakim stoi wędkarz. Pierwsza podstawowa sprawa która dzieli kołowrotki na kilka grup to ich cena. Dziś na rynku dostępne są młynki których ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych a po drugiej stronie znajdziemy rozwiązania wyceniane na kilka tysięcy złotych. Kolejnym elementem wyróżniające poszczególne grupy kołowrotków wędkarskich jest ich zastosowanie i przeznaczenie. Wyróżniamy tu kołowrotki sumowe, karpiowe czy typowe morskie. Wszystkie te konstrukcje charakteryzują się ogromna trwałością i wytrzymałością. Szpule takich młynków pozwalają na nawinięcie dużej ilości plecionki lub żyłki. Kolejna grupa kołowrotków wędkarskich są multiplikatory. Te rozwiązania zazwyczaj wybierane są do ciężkiego łowienia szczupaków. Świetnie nadają się do jerków dużych gum. Bardzo często multiplikatory wybierane są jako podstawowe młynki wykorzystywane w metodzie castingowej. W naszym podstawowym podziale znajdują się też kołowrotki spinningowe, które ze względu na rodzaj zastosowania dzielone są na wiele różnych podgrup. Na samym końcu znajdziemy specjalistyczne kołowrotki wykorzystywane w metodzie gruntowej czy spławikowej. Do wiodących marek na świecie zaliczamy kołowrotki Shimano, Daiwa, Penn czy Ryobi.

Kołowrotki spinningowe

Ilość dostępnych, modeli wielkości wzorów i firm produkujących kołowrotki spinningowych jest niezliczona. Kołowrotki spinningowe możemy umownie podzielić na uniwersalne oraz takie które ze względu na określone walory użytkowe sugerowane są do wykorzystania w określonej metodzie połowu. Uniwersalne kołowrotki spinningowe wybierane są zarówno przez wędkarzy początkujących jak i tych zaawansowanych. Najczęściej kołowrotki spinningowe z tej grupy stosowne są do są jako podstawowe które sprawdzają się przy większości metod i technik łowienia. Kołowrotki różnią się od siebie wielkością, ilością linki która nawijamy na szpulę często też wagą. Zazwyczaj najbardziej uznani producenci jak Shimano nawet w tańszych modelach kołowrotków stosuje rozwiązania technologiczne, które w bezpośredni sposób wpływają na kulturę pracy.
W wielu sklepach będziemy mieli też okazje wybrać kołowrotki spinningowe których cena znacznie przekracza magiczną wartość 1000 złotych. Zwykle będą to kołowrotki o zaawansowanych właściwościach oraz takie, które zostały wykonane z  myślą wymagających użytkownikach. Będziemy mogli tu wybierać spośród kołowrotków spinningowych przeznaczonych celowo do łowienia np. boleni metodą ekspresową. Takie kołowrotki mają duże przełożenie oraz wyróżniają się duża ilością nawijanej żyłki przy jednym obrocie korbki.
Po drugiej stronie takich rozwiązań będą kołowrotki z małym przełożeniem, które zwykle wybierane są przez wędkarzy łowiących ciężej. Świetnie sprawdzają się podczas łowienia dużymi woblerami czy błystkami obrotowymi. Kołowrotki z wolnym przełożeniem bardzo często stosowane są nad pomorskimi rzekami do łowienia troci i łososi. Często najdroższe kołowrotki spinningowe wyróżniają się niespotykanymi właściwościami takimi jak maślana praca przekładni czy ultraczułym hamulcem.

Tradycyjny kołowrotek spinningowy czy multiplikator?

Wybór pomiędzy tradycyjnym kołowrotkiem a multiplikatorem jak to przy wyborze sprzętu wędkarskiego często bywa, jest sprawą indywidualną, a decyzję o nabyciu jednego lub drugiego trzeba przemyśleć. Każde rozwiązanie może się okazać dobre, ważne jest, by odpowiednio dopasować je do swoich potrzeb i wymagań. Zaletą multiplikatora jest jego solidność i wytrzymałość, a także odporność na oddziaływanie dużych obciążeń. Z tego powodu multiplikatory najczęściej wybierane są do zestawów średnich oraz ciężkich. Dlatego własnie wędkarze łowiący najcięzszymi przynętami wybieraja mocne multiplikatory Shimano Tranx Kołowrotek spinningowy multiplikator zapewnia lepsze czucie i większą kontrolę przynęty, co jest zdecydowanie plusem, jeśli chodzi o wybór tego sprzętu.

Kołowrotki multiplikatory

Kołowrotki do metody castingowej czyli multiplikatory zazwyczaj kojarzone są z ciężkimi zestawem na szczupaka lub suma. Swego czasu wybierane były jedynie przez wędkarzy morskich. Jednak z rozwojem rynku wędkarskiego multiplikator jest dziś traktowany jako podstawowe narzędzie do łowienia szczupaków z wykorzystaniem średnich i ciężkich jerków oraz gum. Multiplikator to bardzo wytrzymały i odporny na działanie dużych obciążeń. Mechanizmy multiplikatorów opierają się o zazwyczaj proste rozwiązani, które pozwalają na wielosezonowe i ciężkie łowienia.  Po drugiej stronie mamy do czynienia z kołowrotkami castingowymi, które traktowane są jako kołowrotki o zastosowaniu uniwersalnym. Wędkarze, którzy upodobali sobie technikę spinningową wykorzystująca zestawy castingowi, swój wybór argumentują większą precyzja prowadzenia przynęty oraz większym kontaktem z przynętą. Multiplikator w wielu krajach gdzie metoda spinningowa jesty zdecydowanie bardziej niż Polsce rozwinięta, wybierany jest przede wszystkich do zestawów od średnich w górę. Prym wiedzie tutaj legendarny juz Shimano Curado. Do lekkiego łowienia wybierane sa zazwyczaj klasyczne kołowrotki ze stałą szpulą.

Kołowrotek spinningowy multiplikator – czym jest i jakie ma zalety?

Multiplikator jest to specyficzny sprzęt, jeśli chodzi o kołowrotki spinningowe. Multiplikatory wykorzystywane są najczęściej w połowach metodą castingową. Kołowrotek spinningowy multiplikator, stosowany w ciężkim spinningu, zrobił sporą rewolucję w połowach szczupaków techniką jerkowania. Użytkownicy multiplikatorów chwalą je za dużo lepsze czucie i możliwość zwiększonej kontroli oraz większą moc. Podstawową różnicą pomiędzy multiplikatorem a tradycyjnym kołowrotkiem jest sposób w jaki nawijają żyłkę. Multiplikator jest kołowrotkiem o szpuli ruchomej. Podczas kręcenia korbką, znajdujące się w nim przekładnie wprawiają szpulę w ruch i nawijana zostaje linka. Inaczej jest w tradycyjnych kołowrotkach. Tam szpula pozostaje w bezruchu a za nawijanie żyłki odpowiedzialny jest rotor, który razem z kabłąkiem i rolką obraca się dookoła szpuli, nawijając na nią linkę.

Kołowrotki sumowe

Sum to potężna i bardzo mocna ryba. Łowienia sumów wymaga najmocniejszych zestawów a samo polowanie na wąsate drapieżniki nie pozwala na stosowania jakichkolwiek kompromisów. Jeśli chodzi o dobór sprzętu to kołowrotki sumowe musza być przede wszystkim bezwzględnie mocne i trwałe. Ich wytrzymałość musi pozwalać na siłowy hol ogromnej ryby. Młynek sumowy to taki, który będzie sprawnie działa przez kilka sezonów pod największym obciążeniem. Ważnym elementem, który determinuje kręcioł sumowy jest pojemność szpuli. Musimy zwrócić uwagę, że często 100 metrów grubej plecionki nam nie wystarczy. Zwykle będziemy nawijali odcinki około 200 metrowej, grubej i bardzo mocnej plecionki. Kołowrotki sumowe tak jak wszystkie pozostałe młynki dzielą się na wiele grup. Na rynku prym w produkcji wiedzie od lat firm Penn i Shimano. PRzez nas często wybioerany jako kołowrotek sumowy to Shimano Spheros SW
0.33 s