Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Przynęty Spinningowe Hand Made

Obrotówki

Błystki obrotowe uznane przez spinningistów za najskuteczniejsze w Polsce. Doskonałe na pstrągi, jazie i klenie. Ich zachwycająca praca rozpoczyna się w chwili dotknięcia wody. Arcydzieło, najwyższy kunszt wykonania i dopracowanie w najdrobniejszych szczegółach. Każda jedna błystka obrotowa jest oczywiście w 100% wykonywana ręcznie. Na indywidualnie wycinane skrzydełko nakładana jest faktura, powstała w trakcie misternego młoteczkowania, a skrzydełko pokrywane jest srebrem lub pozostawione w kolorze naturalnego mosiądzu bądź miedzi. Dodatkowo listek pokryty jest specjalną matową, nieścieralną powłoką kwasową. Korpus nawijany w kształcie beczułki wytwarza dodatkowe szumy i zawirowania wody.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Obrotówki – sprawdzony klasyk gatunku

Obrotówka to jedna z popularniejszych przynęt wędkarskich. Nazywana bywa również błystką obrotową. Uwielbieniem cieszy się zwłaszcza wśród wędkarzy spinningowych, a to ze względu na fakt, iż potrafi pobudzić do ataku nawet najbardziej oporną i niezainteresowaną otoczeniem rybę. Często, choć nie jest łatwa w prowadzeniu, jest pierwszą przynętą, po jaką sięgają początkujący wędkarze i wielokrotnie zostaje ona z nimi na dłużej. Obrotówki, tak jak inne przynęty, występują w wielu wariantach, mają różne kształty, wagę i kolory. Jest wśród nich zarówno obrotówka na pstrąga, jak i oczywiście obrotówki na szczupaka. Znane są również z tego, że przychodzą z pomocą w najtrudniejszych warunkach, gdy już wszystkie znane metody zawodzą. Dlatego warto mieć choć kilka egzemplarzy w swoim pudełku z przynętami.

Obrotówki - rodzaje i budowa

Klasyczna obrotówka zbudowana jest z drutu, do którego przytwierdzony jest korpus, następnie mamy koraliki łożyskujące strzemiączko, na nim z kolei jest usytuowane wyprofilowane skrzydełko, występujące również pod nazwą paletka. Drut z jednej i drugiej strony posiada oczka. Pierwsze z nich, czyli przednie, przeznaczone jest do umocowania żyłki. Natomiast tylne służy do mocowania kotwiczki. Wiele obrotówek posiada dodatkowy chwost w kolorze czerwonym, znajdujący się na kotwicy. Większość obrotówek wprowadzonych na rynek posiada blaszki aż z kilkunastoma rodzajami paletek - przykładem są obrotówki Mepps. Wywodzą się one jednak od czterech podstawowych typów, którymi są:
•    Long,
•    Comet,
•    Aglia,
•    Colorado.
Często producenci popuszczają wodze fantazji i tak jak w przypadku choćby wahadłówki tworzą unikatowe blaszki o zupełnie niespotykanych kształtach. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest stosowanie obrotówek w kolorze naturalnie występującego narybku na danym łowisku. Jednak najbardziej zaprawieni wędkarze zgodnie twierdzą, że najważniejszą cechą każdej obrotówki jest niezawodna praca paletki, która powinna kręcić się w każdą stronę zaraz po zanurzeniu.
Wabiki te dodatkowo doskonale odbijają promienie słoneczne, co ogromnie podnosi ich atrakcyjność zwłaszcza w słoneczne dni. Obrotówki znane są także ze swojej niezwykłej trwałości. Zawdzięczają to oczywiście materiałowi, z którego powstały.

Obrotówki – jak odpowiednio dobrać rozmiar?

Rozmiar obrotówki należy dopasować głównie do indywidualnych preferencji danego gatunku ryb. Specjaliści radzą, by do łowienia gatunków takich jak jaź, kleń, okoń czy pstrąg, używać rozmiarów od 00 do 2. Z kolei na ryby większe, takich jak szczupak i boleń, lepiej sprawdzą się te w rozmiarach 3 i 4. Również ich waga odgrywa znaczącą rolę i chociaż należą do przynęt wyjątkowo lekkich, istnieje sposób na ich obciążenie, gdy wymaga tego dana sytuacja, tzn., gdy chcemy zejść na niższe partie wody. W takim przypadku należy po prostu dociążyć korpus obrotówki.
O czym mówią kształty i wzory znajdujące się na skrzydełkach obrotówki? Okazuje się, że mają one spore znaczenie. Najciekawsze są te wzory, które idealnie naśladują naturalną przynętę, np. imitują owada, takiego jak osa lub szerszeń. Kształty skrzydełek decydują o prędkości danej przynęty. Przykładowe te typu long są dłuższe i smuklejsze, dzięki czemu stawiają mniejszy opór w wodzie i świetnie sprawdzą się do łowienia w szybkim nurcie rzecznym pod prąd.

Jak prowadzić obrotówki?

Obrotówki mają bardzo proste zasady, jeśli chodzi o ich działanie. W trakcie ściągania skrzydełko zaczyna obracać się wkoło korpusu, co powoduje wyraźną falę hydroakustyczną oraz ruchy wibracyjne. Działania te pobudzają ryby z najdalszych zakątków i sprawdzają się głównie w cieplejszych porach roku.
Obrotówki można z powodzeniem wykorzystywać zarówno na małych, jak i wielkich rzekach. Równie dobrze radzą sobie na wodach stojących. Prowadzenie obrotówki w miejscach o bogatej roślinności, za sprawą tworzenia przez nią fali hydroakustycznej, daje efekt w postaci wyciagnięcia z ukrycia wszelkich gatunków ryb. Obrotówki ogólnie uznawane są za bardzo łatwe w obsłudze i najlepiej prowadzić je ruchem jednostajnym. Oczywiście co jakiś czas należy korygować jej głębokość. Tempo prowadzeni obrotówki również powinno być minimalne. W tym celu trzeba bardzo powoli ściągać linkę, jednak cały czas pilnować, żeby błystka odpowiednio się poruszała.

Sprawdzony sposób na obrotówki

Jeżeli zdarza Ci się łowić kolejny raz w tym samym miejscu i zaczynasz odczuwać, że coś jest nie tak, być może ryby przyzwyczaiły się do widoku przynęt. Co wtedy? Trzeba użyć sprawdzonego sposobu, żeby zwrócić na siebie uwagę. Pomocna może okazać się nowa barwa paletki lub jej nietypowy kształt, zastosowanie wielokolorowych chwostów oraz pomalowanie korpusów i trzonów kotwic przy pomocy specjalnych odblaskowych i fluorescencyjnych farb. Dzięki tym działaniom z pewnością wzbudzisz zainteresowanie drapieżników i dobrze wykorzystasz obrotówki na szczupaka.

Błystka obrotowa – niezawodność działania

Pierwsze błystki obrotowe pojawiły się w sprzedaży we Francji na początku XX wieku i bardzo szybko zyskały zawrotną popularność wśród użytkowników. Ich producentem była firma Mepps, stworzona właśnie na potrzeby produkcji owych przynęt, a konstruktorem – francuski inżynier Andre Meulnart, który tworzył je na podstawie własnego doświadczenia. Produkcja odbywała się niezwykle precyzyjnie, wręcz rzemieślniczo. Jednak mówi się, że tego typu przynęty występowały już w XVIII wieku. Pierwsze egzemplarze powstawały jedynie z niewielkiego pręta, do którego przytwierdzano kawałek srebrnej blaszki. Można było zamiennie używać też blaszki miedzianej. Blaszka w trakcie ruchu zaczynała obracać się dookoła pręta. Z biegiem lat konstrukcja wielokrotnie ulegała zmianie. Także wzory i kolory nabrały znaczenia. Jednak to jak pracuje, pozostaje niezmienne.
Błystka obrotowa jest uznawana za przynętę stworzoną do łowienia w łowiskach z wynurzoną roślinnością. Wiele znanych na całym świecie firm produkuje idealnie to tego pasujący model obrotówki, który nie posiada korpusu. Jednak każdy wprawiony wędkarz może z powodzeniem wykonać taki sam egzemplarz własnoręcznie i często tak się właśnie dzieje. Kolejną sztuczką wpływającą na skuteczność takiej błystki jest ochrona przed zaczepieniem w postaci chwostu wykonanego najczęściej z kawałka sierści lub włóczki.
Zmianom na przestrzeni lat zdecydowanie uległ kształt błystki obrotowej. Obecny, opływowy, w dużej mierze ułatwia szybkie obracanie blaszki. Przynęty pozwalają dziś także na bardzo wolne prowadzenie i podniesienie wyżej, a to za sprawą delikatnego zwiększenia prędkości zwijania żyłki. Również kolorystyka jest zdecydowanie bogatsza, co sprawia, że przynęty te są niezwykle atrakcyjne i przyciągają uwagę.
Każda błystka obrotowa ma swoją odmienną specyfikację i dlatego w sklepach znajdziemy tak wiele różnych typów tej przynęty. Biorąc pod uwagę najpopularniejsze drapieżniki wyróżniamy:
•    Błystki obrotowe na okonia – jest to jedna z większych dostępnych na rynku grup przynęt, które sprawdzają się zarówno w rzece, jak i na jeziorze. Skuteczna obrotówka na okonia powinna pracować przy powolnym zwijaniu i pozwalać na dalekie rzuty.
•    Obrotówki kleniowe – są to zazwyczaj blaszki o małych rozmiarach, pozwalające na oddanie dalszych rzutów i prowadzenie w mocnym nurcie. Wielu wędkarzy wybiera tylko ten rodzaj przynęty polując na klenia.
•    Obrotówki na pstrąga – są to nieco specyficzne blaszki, wykonane z blachy miedzianej lub mosiężnej, często są ozdabiane chwostami w różnych kolorach, a nawet zdobieniami lokalizowanymi na paletce. Obrotówka na pstrąga to bardzo skuteczna i wszechstronna przynęta.
•    Błystki obrotowe na szczupaka – duże i ciężkie, posiadają mocną kotwicę, strojnie ozdobioną kolorowym chwostem. Obrotówki na szczupaka wybierane są głównie na stojące wody jeziora.
•    Obrotówki na troć – aby przynęta była jak najbardziej skuteczna, powinna przede wszystkim lekko się prowadzić oraz minimalizować skręcanie się linki.

Obrotówka – odpowiednie dopasowanie jest kluczowe

Tylko odpowiednie dopasowanie skrzydełek sprawia, że obrotówka jest w stanie dostosować się do każdego rodzaju łowiska oraz panujących w nim uwarunkowań. Przykładowo w wodzie z szybkim nurtem najmniejszy opór będzie stawiać long, natomiast w wodach spokojnych lepiej sprawdzi się aglia. Innym sposobem dopasowania jest wybór skrzydełek takiej samej wielkości, jednak różniących się grubością blaszki. Do łowienia w spokojnych wodach wybierane są obrotówki ze skrzydełkami cienkimi, a te posiadające grubsze skrzydełka – na szybki nurt rzeczny. Jaka jest zależność? Otóż obrotówka mająca grubsze skrzydełka będzie wirować wolniej, tym samym dużo prościej będzie wprowadzić ją w okolice dna.

Wielu wprawionych wędkarzy jest zdania, że obrotówka nie jest dobrym rozwiązaniem dla początkujących i amatorów tego sportu, podkreślając, jak trudne na początku jest jej prowadzenie. Fakt, iż przynęty te potrzebują ciągłego ruchu i zmian kierunku prowadzenia, stanowi pewien rodzaj presji i niejednego może stresować. Zaniechanie tego działania z kolei może doprowadzić do utraty zainteresowania naszą przynętą i zwyczajnie odpłynięcia przyszłej ofiary. Nikt jednak nie chce, by jego starania poszły na marne, dlatego częściej młodzi i początkujący wędkarze decydują się na prostsze rozwiązania. Warto jednak poświęcić trochę więcej czasu na naukę i poznać zalety, jakie niezaprzeczalnie obrotówka posiada.

Niezależnie od miejsca, w którym łowimy, trzeba zapamiętać jedną bardzo ważną rzecz – obrotówka jest najskuteczniejsza wtedy, gdy jest prowadzona w zmiennym tempie. Obrotówka po zanurzeniu w wodzie koniecznie musi od razu podjąć pracę. Jeśli tego nie zrobi, ryby się znudzą i odpłyną. Doskonała obrotówka to taka, która pracuje cały czas, nawet przy opadaniu.
Obrotówka idealnie sprawdza się na duże okazy okoni i szczupaka. Kusi też pstrąga i węgorza. Prowadzona po dnie dodatkowo porusza piasek, co również wzbudza u drapieżników zainteresowanie i przynosi świetne efekty. Obrotówka z powodzeniem sprawdzi się tam, gdzie inne przynęty – czy to woblery, czy gumy na szczupaka – zwyczajnie nie dają sobie rady. Klasyka w połączeniu z własną wyobraźnią i umiejętnościami jest w stanie zdziałać cuda. Trzeba jedynie ośmielić się próbować.

Nie powinno dziwić, że najlepsze obrotówki to te wykonane ręcznie. Ich parametry są idealnie dośrubowane, dzięki temu charakteryzują się tak dużą skutecznością. Starannie dobrane poszczególne elementy, tworzące jedną całość, gwarantują sukces i odpowiednią pracę. Typowa obrotówka na szczupaki i okonie to Daszek, jedna z najstarszych dostępnych na rynku. Jest niezastąpiona do łowienia w wolnych wodach jeziora. Ma wyjątkowe właściwości, co pozwala na prowadzenie jej na znacznej głębokości. Zwraca na siebie uwagę zwłaszcza za sprawą dużej fali hydroakustycznej.
Najsławniejsze ręcznie robione obrotówki to niezaprzeczalnie Klepanki, największą popularnością cieszą się przy łowieniu klenia i pstrąga. Klepanka doczekała się wielu wersji. Ich wspólną cechą jest niezawodna i precyzyjna praca, nawet przy bardzo wolnym prowadzeniu. Klepanki dodatkowo są bardzo lotne i można je z powodzeniem prowadzić na każdej głębokości.
Warto wspomnieć także o Gigancie, lekkiej obrotówce o wyjątkowej skuteczności. Gigant CF przeznaczony jest do łowienia nawet w najpłytszych zatoczkach, które dodatkowo porasta gęsta roślinność. Dzięki posiadaniu dużego skrzydełka z powodzeniem odbija wszelką wodną roślinność i tym samym jest w stanie wywabić nawet najbardziej skrytego drapieżnika. Po dodatkowym dozbrojeniu zyskuje jeszcze więcej właściwości i może skutecznie służyć na większych głębokościach.

Obrotówki

Jesteśmy pewni, że błystki obrotowe stanowią w warsztacie każdego wędkarza odrębną grupę przynęt. Obrotówki to niezastąpione i wyjątkowo skuteczne przynęty spinningowe na wiele gatunków ryb. Dobrej jakości obrotówki skuszą do brania wszystkie, bez wyjątku ryby. Z powodzeniem będziemy łowili na nie wszelkie drapieżniki a przy odrobinie wprawy uda nam się skutecznie łowić białoryb. Obrotówka to uniwersalna i wielozadaniowa przynęta spinningowa. Wiele dostępnych wzorów i odmian pozwala na zastosowanie tej przynęty niemal we wszystkich możliwych okolicznościach. Obrotówki dostępne są na rynku w rozmiarach od 00 do nawet olbrzymich siódemek.

Aby w pewien sposób obrotówki jako takie usystematyzować przy złożeniu że wyrzucały z ich grona wszelkie kombinacje przynęt, które wykorzystują dodatkowo wirujące na osi skrzydełko, warto błystki podzielić na grupy. Błystki obrotowe możemy podzieli względem wielkości, rodzaju skrzydełka oraz przeznaczenia, jak np. obrotówki na klenia. Pierwszy i podstawowy podział związany jest z wielkością. Wiele lat temu przyjęło się, określanie wielkości za pomocą numeracji zaczynającej się zazwyczaj od numeru 00 a kończąc na 6. Bywają oczy wiście skrzydełka jeszcze większe ale są one zazwyczaj produkowane w bardzo chałupniczy sposób i zwykle nie trafiają w większej ilości na rynek.
  • Rozmiar 00 i 0. Najmniejsze i najlżejsze modele obrotówki. Zazwyczaj stosowane są do najlżejszych odmian spinningu. Często wybierane jako przynęty w metodzie ultralight. Przeznaczeniem obrotówki w rozmiarze 0 i 00 są głównie klenie oraz jazie. Często wędkarze stosują je na wzdręgi oraz w okresie letnich rójek na pstrągi. Producenci aby zwiększyć lotność swoich wyrobów dociążają je kulkami wolframowymi na korpusie.
  • Rozmiar 1 i 2. Najczęściej wybierany rozmiar obrotówki w naszym sklepie. To bardzo uniwersalna rozmiarówka pozwalająca na zastosowanie w większości łowisk. Obrotówka w  tym rozmiarze to przynęta która łowi zarówno drobne okoni oraz rekordowe szczupaki czy bolenie.  Błystki obrotowe w takiej wielkości są najczęściej stosowane przez pstrągarzy, którzy często wybierają swoje sprawdzone, ulubione modele dodatkowo je dekorując.
  • Rozmiar 3 i 4. Jeśli weżmiemy pod uwagę fakt polowania na poważne drapieżniki to możemy ocenić że właśnie tej wielkości obrotówki są zdecydowanie najciekawszym wyborem jeśli chodzi o dosłownei wszystkie ryby, które możemy łoić na błystke obrotową. Rozmiar 3 lub 4 to doskonałe przynęty na szczupaka oraz jeziorowego okonia. Wielu mazurskich wędkarzy nie wybiera się na okonie bez sprawdzonej czwórki. Trociarze i wędkarze polujący na grube pstrągi potokowe również często, szczególnie w lecie zaczynają łowienie od sprawdzonej blaszki w rozmiarze 3.
  • Rozmiar 5 i 6. To już poważne przynęty, które często wymagają zastosowania nieco cięższej wędki. Wiele blaszek w rozmiarze 5 a szczególnie 6 stawia na wędce spory opór. Mimo tej właściwości wielu wędkarzy polujących na grube szczupaki nie wyobraża sobie wędkarskiej dniówki bez wykonania kilkudziesięciu rzutów dobrej jakości blaszka w rozmiarze 5.
Rodzaj skrzydełka w błystce w pośredni sposób odpowiada za charakter pracy oraz głębokość prowadzenia. Powiedzieliśmy w pośrednio sposób bowiem o głębokości prowadzenia decyduje oczywiście ciężar przynęty czyli korpus, materiał z jakiego jest wykonane skrzydełko oraz co naturalne szybkość zwijania linki. Na rynku jest kiloka najpopularniejszych wzorów jednak znane sa skrzydełkao ciekawej i żadko spotykanym kształcie. Te zazwyczaj dostępner sa w USA. My wymienimy trzy cztery podstawowe wzory.
  • Błystki obrotowe ze skrzydełkiem Long. Podłużne skrzydełko przypominające nieco listek wierzby. Obrotówka taka pracuje wąsko i nie stawia w wodzie oporu. Zazwyczaj można je nieco dalej posłać niż modele z innym skrzydełkiem. Ich największa zaleta jest możliwość prowadzenia w dużym nurcie oraz blisko dna.
  • Błystki obrotówki ze skrzydełkiem typu Aglia. Najbardziej popularne i najczęściej stsowane blaszki w naszym kraju. Aglia w rozmiarze 2 to uniwersał pond wszystkie przynęty. Skrzydełko jest szerokie, często dodatkowo dość mocne krępowane. Aglia pracuje szeroko i stawia w wodzie spory opór. Świetnie sprawdza się praktycznie na wszystkich łowiskach bez znaczenia czy z woda stojąca czy płynąca. Duże wirówki Aglia to świetne przynęty na toniowe okonie i szczupaki
  • Błystki obrotówki ze skrzydełkiem typu Comet. Wielu wędkarzy właśnie te obrotówki ceni najbardziej bowiem kształt skrzydełka odpowiada za zdecydowanie największą uniwersalność jeśli chodzi o zastosowanie. Pstrągarze oraz wędkarze łowiący okonie zwykle sięgają właśnie po Comety. Skrzydełko Cometa jest zdecydowanie bardziej wydłużone niż w przypadku Aglii
  • Błystki wirówki ze skrzydełkiem typu Collonel. Najrzadziej spotykany kształt skrzydełka w blaszkach dosptepnych w polskich sklepach. W wielu krajach Europy bardzo popularne. Szczególnie duże modele często wybierane na szczupaka. Collonel zazwyczaj posiada nieco cięższe skrzydełko  i pracuje wolniej. Pozwala na głębsze prowadzenie niż klasyczna Aglia.

Błystki obrotowe

To bardzo specyficzna przynęta o stosunkowo złożonej konstrukcji. O prawidłowym działaniu czyli pracy wirówki decyduje wiele zmiennych i czynników, które często są mocno ze sobą powiązane. Grubość, kształt, waga czy nawet sposób dekorowania choćby skrzydełka ma decydujące znaczenia dla pracy wirówki. Skuteczna błystka obrotowa powinna bezwarunkowo rozpocząć pracę natychmiast po zetknięciu z wodą. Nierówny nurt czy zawirowania wody nie powinny mieć wpływu na pracę skrzydełka. Tylko takie błystki obrotowe maja szanse na dłużej trafić do naszych pudełek. W Polsce od wielu lat lokalni rzemieślnicy specjalizowali się w produkcji błystek obrotowych i to dzięki nim mam tak ogromny wybór błystek w naszych sklepach. My jesteśmy bardzo dzumi , że nasza ofera zbudowana jest włąśnie na takich producentach jak Piotr Lipiec, Ireneusz Piepiórka, Piotr Pietruszka czy Paweł Grzecznik. Wiele koncepcji i wzorów miało swój początek właśnie nad brzegiem rzeki

Obrotówki na okonia

Większość z nas pierwszego okonia złowiło właśnie na obrotówki. Tak zaczynała się zarówno przygoda ze spinningiem oraz blaszkami. Obrotówki na okonia to ogromna grupa przynęt, które możemy zarówno wykorzystywać w rzece i w jeziorze. W ostatnich latach, wraz z nadejściem mody na łowienie okoni za pomocą drobnych przynęt gumowych błystki obrotowe na okonia zostały odsunięte nieco w kąt. Wiemy jednak, że wielu wędkarzy specjalizujących się w łowieniu grubych garbusów nie wyjedzie na ryby bez blaszki w rozmiarze 3.

Na samym początku postaramy się zdefiniować samo określenie obrotówki na okonia i wskazać konkretnie takiej przynęcie określone cechy, które mogą wpłynąć na to czy możemy ja zakwalifikować jako blaszkę okoniową. Podstawa są warunki w jakich będziemy łowili . Wędkarze rzeczni niezbyt często łowiąc okonie sięgają głównego nurtu. Zwykle okonie łowi się we wstecznych prądach w zastoiskach czy klatkach. Tutaj nie jest potrzebna duża wirówki. Wystarczy blaszka w rozmiarze jeden lub dwa. Bardzo często wykorzystywane są skrzydełko Long lub Comet. Kolorystyka to już temat bardzo płynny jednak jeśli mielibyśmy określić te najczęściej stosowane to zapewne będą to obrotówki w kolorze srebrnym. Zupełnie inaczej wygląda sprawa z błystkami obrotowymi, których przeznaczaniem będą jeziorowe okonie. Tutaj sprawa ma się zupełnie inaczej. Najczęściej okonie będziemy łowili w okolicach dna. Często bywa, że głębokość łowiska jest znaczna i wymaga od nas zastosowania przynęty cięższej o do tego jeszcze takiej która będzie mogła pracować przy dnie. Mazurscy wędkarze upodobali sobie duże obrotówki na okonia. Zazwyczaj są to modele ze skrzydełkiem Comet w rozmiarze 4 lub 5. Wielu jednak spinningistów stosuje longi, które pracują głęboko i łatwo nimi operować na dużej głębokości w okolicach dna. Często takie właśnie przynęt są mocno przeciążane. Wielokrotnie spinningiści specjalizujący się w łowieniu okoni na obrotówki stosuje dodatkowe elemnty wabiące w postaci chwostów czy specjalnie dekorowanych skrzydełek. W opinii wielu wędkarzy chwost z czerwonej włóczki bardzo podnosi skuteczność obrotówki.
Jeśli chodzi o rzeczne łowienie okoni to obrotówk jest narzędziem wyjątkowo uniwersalnym i zazwyczaj daje wędkarzowi szanse złowienie kilku czy kilkunastu okoni. Zwykle jest jednak tak że nie są to ryby największe jakie żyją w danej wodzie a związane jest to z tym że obrotówka w rzece nie dotrze dokładnie tam gdzie okonie ukrywają się w ciągu dnia. W zdecydowanej większości przypadków łatwiej grubego okonia w rzece będzie złowić wykorzystując cykadę, koguta czy choćby najbardziej popularna gumę. Oczywiście sposobów na łowienie okoni w rzece za pomocą obrotówki jest wiele jednak wszystkie te są pochodną warunków w jakich przyjdzie nam łowić. Zupełnie się sprawa ma jeśli chodzi o jeziorowe łowienie okoni na obrotówki.

Poniżej podajemy kilka modeli blaszek które w naszym rozumieniu będą sprawdzały się doskonale.
  • Klepananka Aglia 2. Najbardziej uniwersalna blaszka w naszej ofercie. Nasi Klienci wybierają ja bardzo często jako podstawowa przynętę na okonia. Występuje w trzech wersjach kolorystycznych dzięki czemu możemy dobrać odpowiedni kolor paletki do gustów ryby.  Jeśli łowisz z łodzi, świetnie sprawdza się jeśli będziesz naszą Aglię podawał w kierunku roślinności zanurzonej lub trzcinowisk i powolutku prowadził w kierunku głębszej wody. Okonie skrywające się w roślinności będą wychodziły za obrotówka i agresywnie ja atakują.
  • Klepanka Aglia 4 i 5. To dwie nasze podstawowe obrotówki na okonia z jeziora. Wielu naszych klientów zabiera te obrotówki celowo z myślą o łowieniu grubych, jeziorowych garbusów. Doskonale pracujące, pozbawione jakichkolwiek zatrzymań podczas nawet najwolniejszego zwijania linki dają możliwość dowolnego zastosowania. Świetnie sprawdzają się  zarówno podczas płytszego łowienia pomiędzy roślinnością oraz na głębokiej, kilkumetrowej wodzie. Zazwyczaj najskuteczniejsza okazuje się duża Klepanka 4 lub 5 ze srebrnym skrzydełkiem jednak bardzo często szczególnie w deszczowa i wietrzna pogodę najlepsze efekty daje miedziane skrzydełko.
  • Trociowe obrotówki Kaszubki. Okonie nie czytały naszej strony internetowej i nie wiedzą, że obrotówki Kaszubki zostały wykonane z myslą o pstrągach, trociach i łososiach. Kaszubka Salmon to blaszka z przeciążonym korpusem i skrzydełkiem wzorowanynym na klasycznym listku krawat. Stara jak świat konstrukcja która dała wiele pięknych jeziorowych okoni. Przynęta pozwala na oddawanie bardzo długich rzutów a prowadzić pozwala się na kilku nawet metrach. Do jeszcze głębszego zastosowania możesz wykorzystać nasze obrotówki na okonia o nazwie Kaszubka Salmon Long. Ciężki i masywne skrzydełko long mimo swoich gabarytów i wagi nie potrzebuje szybkiego prowadzenia aby ładnie i płynnie się kręciło. Ta obrotówka to doskonała przynęta na okonie ze śródjeziorowych górek.

Jak stosować błystki obrotowe na okonia?

Skupmy się na jeziorze i jednym określonym miejscu. Najbardziej standardowych czyli niewielkiej podwodnej górce.  Będziemy stosowali kilka modeli blaszek. Wszystkie w rozmiarze od 3 do 5. Na ryby zabierzemy ze sobą jedynie błystki obrotowe na okonia, które usytuowane będą w różnej części podwodnego wzniesienia. Kilka podstawowych zasad łowienia okoni na błystki obrotowe.
  • Ustawianie. Aby skutecznie łowić okonie błystki obrotowe należy zmienić swoje podejście do samego napłynięcia. Stawali będziemy na samym szczycie górki. Czyli dokładnie odwrotnie niż mawiają współcześni wędkarze łowiący metoda jigową. My będziemy przynętę wolniutko wciągali pod górę. Tak aby błystki obrotowe na okonia działały bardzo drażniąco i co kilka chwil muskały o dno.
  • Wędka okoniowa do wirówki. Kolejna sprawa jest wędka. My sugerujemy zabrać ze soba raczej troszkę dłuższa wędkę niż popularne – łódkowe dwa metry. Świetnie sprawdzą się miękkie kije p długości około 230-260cm.
  • Plecionka czy żyłka? Najlepiej fluorocarbon albo sztywna żyłka. Wirówka nie lubi plecionki i plecionki nie lubi tez okoń łowiony na winówki. Może to brzmi dość dziwnie ale wierzcie nam, że duży okoń holowany z kilku metrów na sztywnej lince będzie miał zdecydowanie większą szansę na odhaczenie.
  • Obrotówki prowadzimy wzdłuż stoku. Najwolniej jak to tylko możliwe ale warto prowadzic przynętę z przyśpieszeniami. W spowolnieniach najskuteczniejsze jest doprowadzić do takiej sytuacji aby wirówka niemal muskała o dno.
  • Jigowanie obrotówką. Bardzo skuteczne i nadal nie wykorzystywana metoda. Prowadzenie polega na  cyklicznym kładzeniu przynęty na dno po czym obrotówka powinna energicznie startować.
  • Chwosty i dodatki. Warto jest aby nasze wirówki były dodatkowo uatrakcyjniane w postaci choćby chwosta z włóczki. To element który dodaje skuteczności.

Obrotówki kleniowe

Jesteśmy pewnie, że znaczna cześć rekordowych kleni, które zostały złowione w Polsce skusiły się właśnie na obrotówki. Obrotówki kleniowe to niewielki, najczęściej w rozmiarze 0 lub jeden blaszki, które pozwalają na oddanie dalszych rzutów a ich praca pozwala na prowadzenie  w mocnym nurcie. Kleń to ryba bardzo chętnie atakująca błystki obrotowe. Szczególnie w okresie letnim przynęty tego typu stają się wabikami pierwszego wyboru.

Obrotówki na pstrąga

Podobnie jest z pstrągami i pstrągarzami. Nie ma w Polsce pstrągarza, który nie łowił obrotówką. Nie ma pstrąga który obrotówce się oprze. Rękodzielnicy od wielu lat staraj się wykonać obrotówki hand made, które idealnie wpisują się w dietę pstrągów potokowych. Obrotówki pstrągowe to specyficzne blaszki. Bardzo często wykonane z miedzianej lub mosiężnej blachy, zdarza się tez ze dekorowane kolorowymi chwostami i różnego rodzaju dekoracjami na paletce. W wielu pstrągowych rzekach dobrej jakości obrotówki pstrągowe wygrywają ze wszystkimi innymi przynętami.

Obrotówki szczupakowe

Duża i ciężka wirówka to bardzo ważna przynęta na szczupaka. Zazwyczaj obrotówki szczupakowi blachy w rozmiarze 5 i czasem większe. Połyskujące srebrem, uzbrojone w mocną kotwice która dodatkowo została udekorowana kolorowym chwostem błystki obrotowe na szczupaka od wielu lat sa niezastąpioną przynęta na jeziorowe łowienie. Przynęty tego typu szczególnie upodobali sobie wędkarze łowiący w wodzie stojącej. Obławianie podwodnych górek czy blatów dla obrotówki jest wymarzonym miejscem.
0.38 s