Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Plecionki

Plecionki

Produkty w tej kategorii to dobrane na podstawie naszych doświadczeń plecionki wędkarskie o doskonałych parametrach. W ofercie znajdziesz plecionki spinningowe, które osobiście wykorzystujemy w naszych zestawach. Dobieramy je względem określonego zastosowania, miejsca gdzie łowimy i na co polujemy. Każdy z produktów przeszedł najbardziej wnikliwe i ciężkie testy. Wybieramy jedynie takie plecionki spinningowe, które daja gwarancję jakości. Wybierająć określony produkt z naszej oferty masz pewność, że kupiłeś produkt trwały, mocny i taki, którym będziesz łowił długi czas. Wszystkie plecionki polecamy najbardziej wymagającym wędkarzom, którzy ponad wszystko stawiają użyteczność i jakość produktów.
Producent rozwiń
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Plecionka wędkarska

Na polskim rynku plecionki wędkarskie zaczęły pojawiać się w najlepszych sklepach dopiero na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Co ciekawe wielu technikach i metodach połowu były stosowane poza granicami naszego kraju. Początkowo plecionka spinningowa była bardzo droga i często wędkarze kupowali ją z wielkich szpul… Na metry! Pierwotnie plecionki wędkarskie jakie udawało nam się kupić w sklepie posiadały bardzo zdecydowanie gorsze niż te, które możemy zakupić dzisiaj. Produktów wówczas dostępne były grube, płaskie oraz o bardzo luźnym splocie. Często działo się tak że nawinięta plecionka na szpule kołowrotka, po nasiąknięciu woda potrafiła schodzić z kołowrotka. Wędkarze bardzo nieufnie podchodzili do plecionki szczególnie w spinningu, bowiem wówczas dostępne były grube średnice które jedynie mogły być wykorzystane do łowienia szczupaków, sumów i sandaczy. Z biegim czasu mogliśmy nabyć wiele równych produktów oferowanych przez kilka wiodących firm. Spośród takiej oferty wędkarze łowiący na spinning co raz częściej zaczęli sięgać po plecionkę spinningową, która nabierała finalnej jakości a cena stawała się co raz bardziej akceptowalna.
 
Plecionki wędkarskie to po prostu nowoczesny zamiennik zwykłej, tradycyjnej żyłki. Warto zaznaczyć, że rodzaj linki do połowu trzeba uzależnić od kilku czynników, takich jak np. rodzaj ryby, warunki atmosferyczne czy metoda wędkowania. Rewelacyjnym przykładem jest łowienie szczupaka ale tez innych dużych drapieżnych ryb. W przypadku silnych i drapieżnych ryb, plecionka wędkarska sprawdzi się rewelacyjnie, ze względu na swoją dużą wytrzymałość a jednocześnie ciasny splot i niewielką średnicę. Dzięki takim właściwościom, możemy zastosować stosunkowo cieniutkie plecionki wędkarskie, które dają możliwość precyzyjnego operowania różnymi przynętami na znacznych odległościach. Można zatem śmiało stwierdzić, że plecionki wędkarskie są szczególnie przydatne kiedy zamierzamy łowić duże i waleczne ryby, świetnie sprawdzają się podczas spinningowania. Inną znaczącą różnicą, która wyróżnia plecionkę na tle zwykłej żyłki jest jej kolor i niewielka grubość w stosunku do oferowanej wytrzymałości. Plecionka wędkarska jest znacznie mocniejsza, a dzięki „szalonym” kolorom również widoczna, nawet na bardzo niesprzyjających warunkach. Nowoczesny zamiennik żyłki do łowienia, ma przede wszystkim być dużo bardziej trwały i wytrzymały, a co za tym idzie wystarczy na kilka sezonów.
Spora ciekawostką dla wielu wędkarzy jest technologia w jakiej plecionka wędkarska jest wykonywana. Stosuje się do produkcji tego typu produktów najbardziej zaawansowanej technologii jaka wykorzystywana jest w wędkarstwie. Firmy prześcigają się w wykorzystywaniu najbardziej niekonwencjonalnych metod produkcji ale co dla nas, wędkarzy najciekawsze, stosuje się dziś co raz częściej włókna o nieprawdopodobnych własicowściach, które to dodatkowo są jeszcze w przeróżny sposób plecione aby w efekcie końcowym dac klientow produkt o parametrach swego czasu nieosiągalny. Istotne przy wyborze plecionki są koszty. Jak się okazuje wielu producentówi) po około 30 może 40 latach od debiutu plecionki na rynku oferuje swoje produkty w cenie podobnej jak cena żyłki.

Najlepsze plecionki spinningowe

Na polskim rynku, aktualnie znajdziemy naprawdę bardzo bogatą ofertę plecionek wędkarskich, które są stworzone z myślą o spinningu. Warto jednak skupić się na ofercie najbardziej profesjonalnych i cenionych przez wielu wędkarzy firm. Produkty dostępne w sklepie internetowym Corona Fishing to produkty dobrane zgodnie z naszym wieloletnim doświadczeniem. Posiadają one bardzo dobre parametry i sprawdziły się nawet w najgorszych warunkach. Jakość tych plecionek spinningowych jest rewelacyjna, a ich użyteczność nie do przecenienia.
Plecionki spinningowe firmy Power Pro to produkty cenione na całym świecie. Niewiarygodnie skuteczna praca i niezwykła trwałość to jej główne cechy charakterystyczne, dzięki którym zdobyła uznanie wśród tysięcy wędkarzy. Plecionki spinningowe Power Pro wykonane są na bazie najtrwalszego i najmocniejszego włókna Spectra, dzięki czemu stały się swojego rodzaju rewolucją w metodzie łowienia spinningowego.
Produkty YGK to najnowszy hit na naszym rynku, który zdobył ogromną popularność szczególnie w ostatnich latach. Plecionki spinningowe wyróżniają się swoją jakością, ponieważ powstały na bazie specjalnie opatentowanego przez markę YGK sposobu produkcji. Charakteryzuje je w szczególności wiotkość, są również bardzo śliskie, dzięki czemu przypominają tradycyjną żyłkę. Plecionki spinningowe YGK są wyjątkowo lubiane przez wędkarzy, którzy specjalizują się w połowie okoni, sandaczy, kleni, boleni czy pstrągów.
Plecionki spinningowe Power Strike produkowane są w Stanach Zjednoczonych, a w Europie zasłynęły przede wszystkim swoją wyjątkową trwałością i niezawodnością. Rewelacyjna amerykańska jakość tych produktów sprawia, że plecionka ta doskonale sprawdza się nawet w najtrudniejszych warunkach. Dodatkowo, spokojnie wystarczy na co najmniej kilka sezonów.
Nowością na polskim rynku są
plecionki spinningowe JMC, które pochodzą z Japonii i nieco zmieniają postrzeganie tradycyjnych plecionek wędkarskich, które dostępne są w europejskich sklepach. Firma JMC broni się nie tylko dużą wytrzymałością, ale przede wszystkim rewelacyjnym stosunkiem ceny do jakości.
Innymi Japońskimi plecionkami spinningowymi są produkty firmy
Lucky John, które są wykonane zgodnie z najnowszymi trendami i technologiami. Firma ta jest szczególnie ceniona w Rosji, a w Polsce zasłynęła przede wszystkim niskimi cenami swoich produktów.

Plecionka na spining wady i zalety

Plecionki wędkarskie idealnie sprawdzają się do spinningu. W przypadku metody spinningowej operujemy całą masą przeróżnych przynęt ale w szczególnych przypadkach  będziemy musieli łowić dużymi i ciężkimi przynętami, które dodatkowo należy posłać na duże odległości. Zatem grubsza i mocniejsza plecionka, sprawdzi się o wiele lepiej niż klasyczna żyłka zwykle o mniejszej wytrzymałości. Plecionka spinningowa charakteryzuje się swoją niezwykłą wytrzymałością w porównaniu z żyłką, której moc sięga nawet kilkudziesięciu kilogramów, co pozwala na łowienie z jej pomocą największych i drapieżnych ryb, takich jak np. szczupaki sumy czy sandacze.  Plecionka na spinning jest dostępna w różnych grubościach, które odpowiadają bardzo zróżnicowanej wytrzymałości. Obecnie plecionki produkuje się w bardzo różnych technologiach, które pozwalają na wykorzystanie w wielu metodach łowieniach. Na rynku mamy wiele przeróżnych plecionek które dzielą się na różne grupy oraz co ciekawe wiele różnych kolorów. Tak zabezpieczony użytkownik może decydować się na połowy naprawdę dużych okazów! Plecionki na spinning często mają również bardziej jaskrawe kolory, które doskonale sprawdzają się przy łowieniu na większych głębokościach lub na zarośniętych łowiskach, ponieważ lepiej widać je w wodzie.

Współczesny wędkarz ma do dyspozycji dziesiątki różnych rodzajów plecionek, którym można żaglować względem określonych metod stosowanych w spinningowaniu. Od najlżejszych określane jako plecionka na okonia czyli ultra delikatnych a jednocześnie mocnych do klasycznych i uniwersalnych stosowanych w połowie kleni czy bolenie. Ogromną grupę stanowią plecionki na szczupaka i sandacza, które bardzo często są jaskrawe aby zwiększyć ich widoczność nad lustrem wody dając jednocześnie możliwość zastosowania niewielkiej średnicy w połączeniu z bardzo dużą mocą. Na samym końcu potężne plecionki na suma czyli stosunkowo grube , nawijane na kołowrotek w odcinkach kilkuset metrów a wszystko po to aby dać wędkarzowi szanse na walkę z największymi rybami. Czym zatem charakteryzuje się pleciona na spinning? Jakie ma przewagi nad  żyłką?
Decydując się na zakup plecionki spinningowej, możemy wybierać z naprawdę bogatej oferty produktów na naszym rynku. Nowatorski sposób układania włókien w technologii EBT charakterystyczny jest dla Power Pro Super 8 Slick V2 w kolorze zielonym, albo morskim. Ośmioma splotami i dodatkową powłoką, może pochwalić się najlepsza plecionka spinningowa YGK G-SOUL x8 Upgrade PE. Z kolei plecionka wędkarska Power Strike w białym kolorze wykonana jest w 100% z  włókien Spectra, czyli najbardziej zaawansowanego materiału, który służy do tworzenia kuloodpornych kamizelek dla amerykańskiego wojska. Jeśli szukamy produktów w okazyjnych cenach, warto zainteresować się plecionkami spinningowymi japońskimi: JMC 8xCJ, Fluorocarbon Trout Area czy Vanrex.

Plecionka na okonia

W łowieniu okoni w ostatnich latach nastąpił zapewne największy przełom. Wśród doskonałych spinningistów zbudowała się grupa doskonałych wędkarzy, którzy poświęcają swoje wędkarstwo praktycznie jedynie okoniowi. Okoń to ryba która możemy łowić niemal przez cały sezon ewentualnie wyłączając okres tarła. Łowione ryby potrafią dawać ogromna frajdę bowiem mamy szansę na łowienie naprawdę fajnych ryb.
Poważne podejście do łowienia okoni bardzo często determinuje zastosowanie specjalistycznego sprzętu, który celowo został stworzony do łowienia garbusów. Wędkarz specjalizujący się w okoniach wielki nacisk stawiają na wszystkie detale a dobierając dobrej jakości wędkę czy kołowrotek o zakupie decydują najdrobniejsze szczegóły i dokładnie tak samo jest w przypadku produktu który śmiało możemy określić jako plecionka na okonia i to jeszcze dodatkowo do określonej metody łowienia.

Czego zatem wędkarze łowiący na okonia oczekują od plecionki na okonia? Co decyduje że produkt zbiera dobre opinie i jest polecany innym spinningistom?

Okoniarze łowiąc na lekkie lub bardzo lekkie zestawy wykorzystują najdrobniejsze przynęty i bardzo delikatne wędki, które musza współgrać z ultra delikatną plecionką. Linka musi pozwalać na wyjątkowo precyzyjna animacje być maksymalnie cienka oraz jednocześnie trwała. Często wędkarze stosują najdelikatniejsze linki których średnica zaczyna się już od PE0,25. Z doświadczenia możemy jednak powiedzieć że tak cieniutkie plecionki stosowane są okazjonalnie lub w sytuacjach gdy ryby wymagają od nas stosowania wyjątkowo drobnych i delikatnych przynęt. Najcieńsze plecionki bardzo często należy wiążąc za pomocą tak zwanych agrafek bezwęzłowych a łączenie ich z fluorocarbonem jest często utrudnione.
Do lekkiego łowienia najczęściej wybierana jest plecionka na okonia od PE#04 do nawet PE#08. Taka moc zestawiona z grubością pozwala w bardzo szerokim stopniu na zastosowanie delikatnych przynęt ale jednocześnie daje możliwość zastosowania cięższych wabików które w zdecydowanej większości wiązane są za pomocą fluorcarbonu. Takie podejście do łowienia okoni jest zdecydowanie w Polsce najpopularniejsze daje bowiem niemal nieograniczonego zastosowania wszelkich metod i technik łowienia

Wielu wędkarzy do łowienia okoni stosuje znacznie grubsze linki. Tutaj niekoniecznie w grę wchodzą ultranowoczesne produkcje a tak jak to w wędkarstwie bywa przyczyna takiego stanu rzeczy są okoliczności i warunki łowienia. Jeśli stosujemy jako przynęt na okonia coblery albo spore błystki obrotowe to grubość plecionki nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Często wędkarze nawet starają się nieco zabezpieczyć wybierając grubsza czyli mocniejsza plecionkę tylko po to aby zabezpieczyć się przed ewentualną stratą drogich przynęt.

Sporą ciekawostką jest fakt nadal występującej dużej grupy wędkarzy którzy specjalizują się w łowieniu okoni na żyłkę. Zapewne wynika to z przyzwyczajeń lub np. wykorzystywanej techniki połowu. Przydałem będzie boczny trok który zwykle wiązany jest na żyłce. Wielu doświadczonych wędkarzy stosuje żyłkę celowo do woblerów lub wirówek. Mimo doskonałych parametrów plecionek, żyłki nadal sa wybierane stosunkowo często szczególnie w bardzo czystej wodzie

 

Plecionka na szczupaka

Szczupak to bez wątpienia jedna z ulubionych ryb polskich wędkarzy. Duży wybór przynęt i metod łowienia, oraz widowiskowe brania sprawiają, że wielu wędkarzy przygotowuje zestawy specjalnie właśnie na tą rybę. Po wyborze idealnego kija szczupakowego, mocnego kołowrotka i ulubionych jerków czy obrotówek przychodzi pora na dodanie linki do kompletu. I tu wielu wędkarzy staje przed dylematem? Żyłka czy plecionka na szczupaka? Odpowiedź nie jest oczywista, bo każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Wybór pomiędzy żyłką a plecionką na szczupaka powinniśmy oprzeć na tym, czym i jaką metodą zamierzamy łowić. Czyli inaczej – dobieramy linkę do używanego sprzętu i przynęt. Żyłka podczas łowienia nią rozciąga się w pewnym stopniu i szybciej schodzi pod wodę. Używają jej przede wszystkim łowcy pajków stosujący naturalne wabiki, oraz mocne i sztywne wędziska (np. kije morskie). W takim zestawieniu żyłka na szczupaka dobrze się sprawdzi. Jest to jednak coraz mniej popularna metoda łowienia, zaś w przypadku łowienia przynętami sztucznymi zdecydowanie lepszym wyborem będzie żyłka na szczupaka. Brak rozciągliwości plecionki pozwala na dużo lepszą kontrolę nad prowadzeniem przynęty, jednocześnie jednak może być pewną przeszkodą podczas holu. Ten efekt zniwelujemy jednak dobierając odpowiedni sprzęt do naszej plecionki na szczupaka.

Przy łowieniu stosunkowo lekkimi przynętami powinniśmy pamiętać o dobrym ustawieniu kołowrotka i dopasowaniu wędziska względem ciężaru używanych wabików. Pozwoli to zamortyzować zrywy szczupaka, czego sama plecionka nie jest w stanie nam zapewnić. Choć wydawać by się mogło, że grubsza plecionka zapewnia więcej komfortu i zapas mocy, jednak nie należy tu zbytnio przesadzać z tym nadmiarem. Warto pamiętać też, że cieńsze plecionki mają lepsze właściwości rzutowe. Najłatwiejszy wybór mają wędkarze łowiący metodą castingową i bardzo ciężkimi przynętami. Tu w grę wchodzić będzie tylko plecionka na szczupaka, którą dobrać powinniśmy do zestawu trzymając się powyższych zasad.

Plecionka na suma

Sum to największa ryba którą możemy złowić w polskich wodach – ich waga potrafi przekroczyć 100 kg. Choć przynęty stosowane na tę rybę nie zawsze są duże i ciężkie, to sama potencjalna waga złowionego okazu wymusza rozmiar stosowanej linki. Średnica to jednak nie wszystko o czym należy pamiętać wybierając plecionki na suma.

Po pierwsze, musi być ona odporna na uszkodzenia oraz plątanie się. Sum to ryba, która podczas holu często wpływa w różnego rodzaju zaczepy, drzewa, zarośla. Związana z tym cecha to także trwałość – plecionka na suma powinna posłużyć nam na długi czas, nie miesiąc czy dwa. Zważając na to, że suma holuje się długo i często w zaroślach, należy wybierać żyłkę lub plecionkę na suma specjalnie przygotowaną, a nie tylko odpowiednio grubą. Nie znaczy to, że jej grubość nie ma znaczenia! Często łączy się ją z grubym fluorocarbonem – plecionka taka musi mieć odpowiednią średnicę (np. 0,5 mm), aby go nie ścinała. Ważny jest także okrągły przekrój – plecionka sumowa podczas łowienia pracuje długi czas przejeżdżając przez kołowrotek pod dużym naprężeniem. Linka o okrągłym przekroju lepiej układa się na szpuli, dzięki czemu ułatwia rzuty i holowanie ryby.
Podobnie wygląda reszta zestawu na suma – są to przynęty, wędki i kołowrotki niemal pancerne, o ogromnej sile i wytrzymałości. Praktycznie wszystkie żyłki czy plecionki o dużych grubościach jakie znajdziemy w sklepach wędkarskich będą przeznaczone specjalnie na suma, warto jednak upewnić się o tym przed zakupem.
0.22 s