Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Wędkuj z CF

SZCZUPAK

Bez wątpienia najchętniej łowiona ryba w Polsce. Złowić go możesz niemal w każdym zbiorniku czy rzece. Szczupak to ryba, od której zaczynali swoją przygodę chyba wszyscy spinningiści. Łowić szczupaki możemy na wiele różnych technik a stosować można do jego połowu całą masę różnych przynęt spinningowych. Bez względu na to czy jesteś doświadczonym wędkarzem czy dopiero zaczynasz przygodę ze spinningiem to właśnie szczupak jest rybą, która daje naprawdę sporo emocji. Łowienie esoksów to bardzo ciekawa i efektowna metoda spinningowania. Te piękne i waleczne ryby dają ogromna dawkę emocji a jeśli uda Ci się trafić na dzień kiedy drapieżniki będą wykazywały aktywność do żerowania to zapamiętasz te chwile na długie sezony. Dobre łowiska szczupakowe pozwalają na weryfikowanie wiele różne wędkarskie przynęty na szczupaka. Szczupaki bardzo chętnie będą atakowały w przynęty a Ty będziesz mógł sprawdzić wędkarskie teorie i sposoby łowienia.

Szczupak

Szczupak (Esox lucius) jest to ryba drapieżna z rodziny szczupakowatych, rozprzestrzeniona bardzo szeroko. Zasięg tych ryb wyłącznie w słodkich wodach jest największym naturalnym zasięgiem. Szczupaki występują w całej Europie z drobnymi wyjątkami: południe Włoch, południe Półwyspu Bałkańskiego, cały Półwysep Iberyjski. Ten drapieżnik spotykany jest również w Azji (północ oraz środkowa część) oraz niektórych rejonach w Ameryce Północnej. Szczupaki występują przede wszystkim w słodkich wodach płynących oraz stojących ale są również spotykane odmiany słonowodne w Bałtyku. I to właśnie tam mamy możliwość spotkania największych sztuk. A to wszystko za sprawą wszędobylskich śledzi, którymi te ryby się odżywiają. Dla niektórych wędkarstwo bez szczupaka nie miało by sensu.

Gdzie łowić szczupaka

W naszych warunkach szczupak występuje praktycznie we wszystkich akwenach wodnych. Bardzo często szczupaki przyławiane są w wodach górskich a w szczególności w krainie lipienia. Ten fakt choćby decyduje o ogromnych możliwościach przystosowywania się szczupaków do życia w skrajnie różnych warunkach. Po drugiej stronie będziemy mieli wszelkiego rodzaju kałuże z wodą, rozlewiska czy kacze dziury gdzie szczupaki z powodzeniem dorastają do sporych rozmiarów. Jeśli mięlibyśmy określić występowania szczupaka w Polsce to zdecydowania łatwiej jest powiedzieć gdzie nie będziemy mieli szansy złowić tej ryby a będą to płytkie i bardzo szybkie górskie potoki. W pozostałych wodach szczupak żyje i rozwija się w zależności od warunków bardzo dobrze. Jeśli zatem występowanie szczupaka jest tak szerokie to postarajmy się odpowiedzieć na pytanie gdzie łowić szczupaka? Najprościej i najbezpieczniej, szczególnie dla adeptów spinningowania powiedzieć, że złowienie szczupaka stosunkowo proste będzie w niewielkich jeziorkach ze spora ilością roślinności zanurzonej. Szczupak bardzo upodobał sobie tego typu miejsca i dorasta w tego typu zbiornikach do sporych rozmiarów. Innym przykładem wody gdzie tego popularnego drapieżnika dość łatwo złoić są rozlewiska dużych rzek. Szczupaki bardzo często przebywają w wodzie z duża ilości powalonych drzew oraz przybrzeżnych trzcinowisk. W dużych rzekach, szczupaki chętnie wybierają miejsca gdzie bez problemu będą mogły się schronić przed głównym nurtem i w ten sposób polować na swoje ofiary. Bardzo dobre sż okolice ostróg, główek oraz przybrzeżnych burt z powalonymi drzewami. To bardzo klasyczne miejsca gdzie możemy łowić szczupaki. W dużych jeziorach, szczupak również często trzyma się litoralu czyli miejsc gdzie występuje roślinność jednak jak pokazuje doświadczenie szczupaki szczególnie te największe zmieniają swoje upodobania i wyruszają w wędrówkę w toń jeziora gdzie zawsze trzymają się stad drobnicy. Najchętniej patrolują okolice górek podwodnych w poszukiwaniu płoci leszczy i okoni.
 

Budowa szczupaka

Szczupaki dorastają do 1,2 m długości a ich waga nie przekracza 10 czasem 14kg. Oczywiście zdarzają się prawdziwe okazy jak np. rekord polski szczupaka to ryba mierząca 128cm długości i 24,10kg wagi, natomiast nieoficjalny rekord szczupaka to 156cm długości i 29kg wagi. Większe a zarazem cięższe okazy są coraz rzadziej spotykane. Ciało tej drapieżnej ryby ma bardzo opływowy kształt oraz jest spłaszczone po bokach. Głowa jest mocno wydłużona, pysk jest szeroki oraz mocno spłaszczony z tendencją do zwężenia szczęk. Szczupak znany jest z mocnych i ostrych zębów, których ma bardzo dużo. Większość zębów umiejscowiona jest na żuchwie, nie występują na szczękach. W duże ilości są też umiejscowione na podniebieniu, pomiędzy szczękami oraz w okolicach łuków przy skrzelach.

Szczupaki posiadają mocno osadzone łuski, które są raczej owalne i mniejsze niż u innych dużych ryb. Płetwa dolna-odbytowa oraz płetwa grzbietowa są umiejscowione mocno z tyłu ciała szczupaka a tym samym bardzo blisko siebie. Płetwy dolne-boczne są raczej małe, płetwa ogonowa jest masywna i duża. Kolor płetw jest zazwyczaj wybarwiony na czerwono/pomarańczowo. Dodatkowo tylna, grzbietowa oraz odbytowa płetwa często posiadają poprzeczne, ciemne pasy.

Szczupaki występują w różnym ubarwieniu, które zależne jest od miejsca żerowania. Szczupaki rzeczne potrafią być grubsze i silniejsze od jeziorowych z jasnym ubarwieniem, natomiast okazy z wód stojących są często chudsze i ciemne w ubarwieniu choć to nie zawsze jest regułą. Młode szczupaczki są zdecydowanie jaśniejsze niż dorosłe osobniki. Wraz z wiekiem ciemnieje grzbiet, pojawiają się charakterystyczne żółte plamy po bokach, brzuch wybarwia się na biało.

Odżywianie szczupaka

Szczupak jako drapieżna ryba żywi się zazwyczaj innymi rybami, takimi jak okoń, płoć, leszcz i inne występujące w danym łowisku, często dużymi okazami. Często pośród tych drapieżników dochodzi do kanibalizmu. Niektóre szczupaki atakują drobne zwierzęta jak gryzonie i żaby oraz drobne ptaki wodne. Oczywiście duże i silne okazy potrafią porwać się na większy pokarm jak np dzika kaczka. Szczupak nie poluje na swoje zdobycze aktywnie, lecz wyczekuje w ukryciu maskując się między roślinnością wodną, cierpliwie czekając na swój pokarm. Szczupak to ryba wyjątkowa jeśli chodzi o sposób odżywiania i pobierania pokarmu, choc jest typowym drapieżnikiem nie jest typowym aktywnym  myśliwym. Mimo tego że przez wielu oceniany jest jako bardzo żarłoczna ryba, szczupak poluje z ukrycia i w ten sposób wyczekuje na przepływająca ofiarę. Wyjątkowo rzadko zdarza się że szczupaki aktywnie poszukują pokarmu a nawet jeśli taka sytuacja ma miejsce poruszają się na bardzo małych odcinkach. Już bardzo drobne szczupaczki czyli rybki mierzące dwa centymetry zjadają narybek innych ryb.  Kiedy szczupak urośnie do około 5 cm jego dieta składa się w 50% z drobnych ryb. Kiedy drapieżnik mierzy około 7-9 cm wówczas ryby stanowią już pokarm podstawowy. Kolejną ciekawostką z życia szczupaka jest sposób chwytania ofiary. Zwykle szczupak „celujue” w środkową część swojej zdobyczy po czym przekładają ją tak aby skierować ją głową w stronę przełyku. Ze względu na zakrzywione zęby szczupaka, zdobycz ma bardzo niewielkie szanse na ucieczkę.

Na co łowić szczupaka

Nie ma chyba przynęty spinningowej, na która szczupak nie weźmie. Oczywiście posługiwanie się mikroprzynętami mija się z celem jednak całą masa przynęt niekoniecznie szczupakowych może okazać się doskonała na szczupaka.  Gdybyśmy mieli wymienić klasyczne przynęty na szczupaka należy zacząć od wabików w naszym kraju wyjątkowo popularnych i najczęściej wybieranych na szczupaka, chodzi oczywiście o gumy. Dziś wielu wędkarzy na szczupaka bez białego rippera się nie wybiera. W ostatnim czasie wędkarze często, szczególnie w poszukiwaniu rekordowych ryb sięgają po duże gumy na szczupaka, które jak się okazuje bywają gwarancją sukcesu. Ogromne szczupaki bardzo często chwytają pokarm bardzo duży. W ofercie Corona Fishing znajdziesz duże rippery o nazwie Sill, które zostały celowo zaprojektowane do połowu toniowych szczupaków. Inna popularną od lat grupa przynęt na szczupaki są wahadłówki. Stare ale niezmiennie skuteczne. Jeśli wspominamy o wahadłówkach nie sposób wspomnieć o wirówce. Obrotówki na szczupaka to przynęty o wyjątkowej skuteczności, wielu doświadczonych wędkarzy bardzo chętnie sięga po sprawdzone modele szczególnie te w rozmiarach większych niż 4. Do połowu szczupaka wykorzystujemy wiele różnych przynęt. Bardzo skuteczne okazauja się jerki na szczupaka, które dzięki swojej charakterystyce pozwalaja na zastosowanie w wielu róznych miejscach. Podobnie wygląda sprawa z wahadłówki na szczupaka, któa dzięki odpowiedniej budowie kusi ryby wi wielu różnych akwenach.Uzupełnieniem skutecznych przynęt musi być dobra wędka na szczupaki. W naszej ofercie znajdziesz specjalne wędki, które zostały wykonane z myślą o łowieniu właśnie tego drapieżnika. Mocne i długie ale jednocześnie bardzo czułe i pracujące na pełnej długości wędki daja możliwość komfortowego operowania wieloma przynętami oraz co najważniejsze dają możliwość holowania największych okazów.

Tarło szczupaka

Szczupaki mają tarło wiosną, w marcu oraz kwietniu, na płyciznach bujnie zarośniętych, na łąkach zalanych wodą oraz na starorzeczach. Ikra szczupaków jest drobna i przytwierdzana jest zazwyczaj do liści i łodyg roślin rosnących w wodzie. Wylęgnięcie się szczupaków następuje po ok. 12-16 dniach. Tarło szczupaka odbywa się bardzo intensywne. Tarło szczupaka to bardzo burzliwy proces który jest niesamowitym widowiskiem. Szczupaki przeprowadzają tarło na płyciznach zazwyczaj porośniętych roślinością. Warunkiem jest woda której temperatura oscyluje w granicach, 2–5ºC. Zazwyczaj okres tarła szczupaków przypada na wczesną wiosnę i jest to podyktowane możliwością pozyskiwania przez dorosłe szczupaki jako pokarmu, tarlaków innych gatunków ryb takich jak płocie, leszcze i okonie który rozpoczynają tarło zaraz po okresie tarłowym szczupaków. Dokładnie w ten sposób wygląda możliwość pozyskania pokarmu młodych szczupaków, które żerują na wylęgu ryb karpiowatych.
Dorodne samice szczupaka wybierają do tarła bardzo charakterystyczne miejsca., Są to zazwyczaj stosunkowo płytki, osłonięte od falowania zatoki, które szybko porastają pierwsza podwodna roślinnością.  Ciekawostką z życia szczupaków jest to że samica nie skład ikry jednorazowo. Ikra składana jest w partiach przez kilka dni co daje dodatkowe bezpieczeństwo i wylegiwanie drobnych rybek w odstępach czasu.  Szacuje się że zdrowa samica szczupaka,  wytwarza około  30 do nawet 50 tyś. ziaren ikry na 1 kg masy swego ciała. W okresie wylęgu szczupaka temperatura wody wynosi około 8 stopni i wówczas wylęg osiada na dnie gdzie przez kilka dni wytwarza gotowy do pozyskiwania pokarmy aparat gębowy. Po tym okresie małe szczupaczki są gotowe do samodzielnego żerowania.   

Szczupak ciekawostki

  1. Pierwszą ciekawostką z życia szczupaka jest to, że szczupaki swoją żarłoczność wykazują już zaraz po wylęgnięciu  z ikry. W chwili gdy opadają na dno a ich woreczek żółciowy jeszcze nie został wchłonięty młode szczupaczki potrafią zaatakować swojego pobratymca. Zaraz po tym czasie kiedy ich aparat gębowy jest gotowy do chwytani pokarmy zaczynają intensywnie żerować na organizmach żywych w początkowej fazie są do drobne bezkręgowce ale kilka dni później polują już na wylęgu ryb karpiowatych.
  2. Kolejną bardzo ciekawą sprawą z życia szczupaka jest  niebywała  ciekawostka związana z uzębieniem szczupaka… Wielu skandynawskich wędkarzy twardo utrzymuje teorię, że szczupaki przynajmniej raz w roku tracą zęby i wówczas praktycznie nie pobierają pokarmu. W Internecie dostępne są zdjęcia szczupaków które praktycznie pozbawione są zębów. Nauka nie potwierdza tych informacji jednak Szwedzi i Finowie wielokrotnie opisują tego typu obserwację datując nawet okres  w roku kiedy szczupaki swoje pyski mają wyraźnie pokryte bliznami. Według informacji od szwedzkich wędkarzy jest to okres w okolicach połowy maja.
  3. Szczupak to wyjątkowa ciekawa ryba a kolejna bardzo nietypową informacją może być okres Kidy szczupaki podchodzą do tarła. Zdarza się że w przypadku długich zim gdy wielkie jeziora pozostają przez długi okres pokryte lodem, szczupaki często pod tafla lodu rozpoczynają tarło a wszystko podyktowane jest pewnym łańcuchem zdarzeń który jest z kolei wynikowa temperatury wody. Aby „trafić” w chwilę wylęgania się młodego szczupaka z chwila pojawiania się narybku białej ryby dorosłe szczupaki bez względu na okoliczności składają ikrę nawet pod grubą warstwą lodu.
  4. Wyjątkową sprawą jest przystosowanie szczupaka do oferowanego przez dany zbiornik pokarmu. Znane są przypadki że w stawach hodowlanych drapieżniki chętnie zjadają kulki proteinowe przeznaczone dla karpi. Szczupak nie jest odosobniony w tym temacie. Znane są przypadki gdy szczupak „przestawia” się na tzw. pokarm okresowy i bardzo chętnie poluje na raki, myszy czy nawet kaczki.
  5. Największa jednak ciekawostką związaną ze szczupakiem jest statystyka, która przedstawia rekordowe ryby złowione na określone metody i przynęty. Jak się okazuje aby złowić rekordoweego szczupaka nie jest potrzebna wielka przynęta, oczywiście gro rekorowych szczupaków pada na wielkie gumy i Jerki ale po drugiej stronie mamy niewielkie przynęty przeznaczone dla okoni. Bardzo często ponadmetrowe szczupaki kuszą się na niewielkie gumki i kleniowe woblery.
  6. I na sam koniec. Rekordowe ryby które nie znalazły potwierdzeń w oficjalnych zestawieniach. W latach osiemdziesiątych na jednym z mazurskich jezior rybacy wyłowili rzekomo szczupaka mierzącego ponad 160 cm długości. W południowej Szwecji, rybak amator na niewielką siatkę chwycił szczupaka ważącego przeszło 32 kilogramy. Te choćby dwie informacji  wskazują że w naszych wodach żyją jeszcze prawdziwe wodne potwory.

Ochrona szczupaka

Wymiar ochronny szczupaków wynosi 50cm wg Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb z 2011r. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia. Ostatnimi czasy liczba szczupaków w polskich akwenach wodnych bardzo zmalała. Przyczyną jest rozprzestrzeniające się kłusownictwo oraz to, że szczupaki są bardzo popularne wśród wędkarzy i często zabierane są z wody pomimo małych rozmiarów. Szczupaki są również wypierane z wód przez inne gatunki ryb np bolenie.

Ryby te można łowić na wiele metod, producenci wymyślają coraz to nowsze i skuteczniejsze przynęty na szczupaka. Szczupaki, a przede wszystkim ich mięso jest bardzo cenionym towarem w Południowej i Środkowej Europie. Pomimo walorów smakowych warto pamiętać o wciąż malejącej liczbie tych wspaniałych drapieżników w polskich wodach i przy wyciąganiu z wody zastanowić się czy nie postąpić wg złotej zasady CATCH AND RELASE czyli ZŁÓW I WYPUŚĆ.

Jeśli planujesz uzupełnić swój wędkarski ekwipunek, odwiedź sklep wędkarski w Warszawie. Profesjonalna obsługa doradzi Ci w wyborze najlepszego sprzętu, który zapewni sukcesy na każdej wyprawie. To miejsce, gdzie pasja do wędkarstwa spotyka się z wysoką jakością produktów.

Rozwiń
Przynęty
Kołowrotki
Wędki
Plecionki
Opinie
Artykuły o szczupaku
Przynęty

Przynęty na szczupaka

Poniżej przedstawiamy nasze ulubione przynęty na szczupaka. Jest to zbiór różnych grup przynęt, które od wielu lat z powodzeniem stosujemy w wielu łowiskach w Polsce i za granicą. Przynęty na szczupaka dobraliśmy tak abyś mógł wybrać wiele różnych modeli względem charakteru łowiska. Nasze ulubione przynęty szczupakowi to duże Jerki oraz wahadłówki. Te dość sporej wielkości wabiki bardzo często dają nam szanse złowienie naprawdę rekordowych ryb. W wielu miejscach będziemy stosowali obrotówki na szczupaka, które od wielu lat charakteryzują się ogromną skutecznością.

RUTTA 10

najlepsze jerki na sczupaka

Koro 14

jerk na płytką wodę

Vetra

duże przynęty na szczupaka

TURPA

jerki na płytką wodę

Hodor BS

błystki obrotówki na szczupaka

Klepanka Aglia 5

obrotówka na troć

Klepanka Long 3+

wirówka na szczupaka

KASZUBKA SALMON

obrotówka na płytką wodę

Long 6 Pike

obrotówka na płytką wodę

Gigant

blachy wahadłowe na szczupaka

ALGA CF

wahadłówka gnom na szczupaka

GNOM CF

blacha na szczupaka

FOKA CF

Kołowrotki

Kołowrotek na szczupaka

Wydawałoby się że kołowrotek na szczupaka nie wyróżnia się niczym szczególnym od innych, klasycznych kołowrotków spinningowych. Jak jednak podpowiada doświadczenie wielu łowców szczupaków. Kołowrotek na szczupaka powinien być po prostu trwały i niezawodny. Mocne i często cięższe niż standardowe młynki, kołowrotki szczupakowi będą musiały zmierzyć się z dużymi przynętami które stawiają w wodzie spory opór. Duże przynęty to spore wyzwanie dla kołowrotka i nawet drogie ale nieprzystosowane do ciężkiego łowienia kołowrotki nie będą najlepszym rozwiązaniem. Sugerujemy do łowienia szczupaków stosować mocne i trwałe kołowrotki w rozmiarze minimum 3000.  Bardzo często doświadczenie wędkarze wybierają tutaj kołowrotki morskie. W tym miejscy z pomocą przyjdą młynki marki PENN
twin power fe

TWIN POWER

stella fk

STELLA

Shimano Curado 201

CURADO

twin power sw c

Twin Power SW

shimano stradic fm

STRADIC FM

curado 151 DC

Curado DC

shimano ultegra

Ultegra FC

shimano antares

Antares

metanium 151 MGL

METANIUM

Wędki

Wędka na szczupaka

Jesteśmy wierni starej szkole łowienia szczupaków. W naszym rozumieniu wędka na szczupaka powinna być kije bardzo uniwersalnym względem oczywiście stosowanej metody i przynęty wędkarskiej. Wszystkie jednak będą posiadały charakter dla siebie spójny. Kije musza być stosunkowo miękki ale sprężyste. Wędka na szczupaka powinna posiadać dużo mocy abyś w przypadku skuszenia dużej ryby mógł sobie pozwolić na siłowy hol. W przypadku stosowania dużych i ciężkich przynęt rekomendujemy wybór naprawdę poważnych i mocnych wędzisk castingowych. Takie rozwiązanie daje wędkarzowi duże możliwości oferowania przynętami oraz pozwala na wielogodzinne i komfortowe łowienie.
wędka na bolenia dzika rzeka

Dzika Rzeka

St. Croix Avid Inshore

St. Croix Avid Inshore

St. Croix Legend Tournament Bass

Legend Tournament Bass Casting

St Croix Triumph przelotki

St. Croix Triumph Spinning

St.Croix Premier Spinning

Premier Spinning

Legend Tournament Inshore

Legend Elite Musky

Legend Elite Musky

St. Croix Legend Inshore

Legend Inshore Casting

St. Croix Legend Tournament Musky

LEGEND TOURNAMENT MUSKY

St. Croix Mojo Bass Casting

Mojo Inshore modele

St. Croix Mojo Inshore Spinning

spinning na szczupaka

Kostur

Plecionki

Plecionka na szczupaka

Wybór plecionki na szczupaka jest stosunkowo prosty. Tutaj nie będziemy musieli przebierać w dziesiątkach produktów bowiem plecionka musi posiadać dwa podstawowe parametry. Dobrej jakości plecionka na szczupak musi być mocna oraz trwała. Od wielu sezonów do naszego spinningowania wybieramy dwa rodzaje plecionek które dzielimy na te które nawiniemy na szpule kołowrotków spinningowych i do zestawu castingowego. Plecionka do spinningu musi być mocna, pamiętaj że będziesz łoił ciężkimi przynętami a twoją zdobyczą będą czasem naprawdę duże ryby. Plecionka spinningowa na szczupaki powinna oczywiście ładnie układać się na kołowrotku oraz pozwalać ci wykonywać długie rzuty. Zdecydowanie inaczej wygląda sprawa z plecionka do ciężkiego castingu. Tutaj przeciążenia będą ogromne. My jesteśmy wierni jednemu produktowi. Zawsze ceniliśmy ponad wszystko naszego ulubionego Power Strike. Nieco tańśzym rozwiązaniem ale w wielu sytacjach takim któremu możemy świało zaufać jest pleciuonka Power Pro. Od lat ceniona przez wędkarzy za stosunek ceny do jakości.
plecionka power strike

Power Strike Green

Plecionka Power Pro Moss Green

Plecionka Power Pro Moss Green

jmc plecionka japońska

JMC 8XCJ ZIELONA

Power Pro Super 8 Slick V2 Aqua Green

Power Pro Super 8 Slick V2 Aqua Green

Opinie
dede
RUTTA 10
Bardzo solidny wobler. Ciężki ale bardzo agresywnie pracujący. Czeka na pierwszego dużego szczupaka.
ArturKepa
RUTTA 10
Mam w kolorze PRH - generalnie miazga! Pracuje niesamowicie w zasadzie przy każdej metodzie i tempie prowadzenia.
Szabot
RUTTA 10
Nie mam doświadczenia z jerkami. Chodzi przy każdym rodzaju prowadzenia. Jakość wykonania jest na najwyższym poziomie, wygląda tak, że automatycznie człowiek wierzy w tą przynętę! Dała mi szczupaka 90 cm.
niezarejestrowany
RUTTA 10
Ciężki, fajnie lecący jerk. W czasie prowadzenia wykręca różne ruchy
Bartosz Mudź
Koro 14
Jestem pod wrażeniem jak ta \"deseczka\" pracuje, czapki z głów !! Gdy w ofercie pojawi się kolor GRF chętnie kupię następnego.
ksolis
Koro 14
Super jerki. Sprawdzimy je w maju, mam nadzieję na rekordowe szczupaki.
marzenaruda9@gmail.com
Koro 14
Bardzo piękne jerki,. pięknie pracują..teraz tylko szlifowa. Technikę prowadzenia .,,???????? ..pełny szacunek za wykonanie..
niezarejestrowany
Koro 14
Na koro ryby bioro ????
chwiejo
Vetra
Świetna przynęta w wersji GRF na którą ostatnio skusił się nawet kleń.
drewno2601
Vetra
Super jerk. Mam kolor fl. I np wczoraj szczup 60 cm. Dzięki temu ze jest pływający możemy bawić się nim pod powierzchnia jak marionetką. Polecam.
Dienekes
TURPA
Pięknie wykonane wabie. Budzą respekt swą masywnością - zdjęcia tego nie oddają, ale Turpa położona obok np. Muttry, wygląda jak matka obok córki :D Na ocenę ich pracy i zależną od wielu innych czynników łowność przyjdzie mi poczekać przynajmniej do dnia 1 maja tego roku. Jestem jednak dobrej myśli ;)
ArturKepa
TURPA
Po pierwszym razie nad wodą i kilku rzutach, jeszcze bez efektów, ale to z pewnością tylko kwestia czasu. Bardzo lotny i jak wszystkie przynęty CF pracuje wspaniale.
ArturKepa
Hodor BS
Trzymam go na letnie łowienie przy trzcinach, ale już czuję na nim zęby konkretnych szczupaków!
niezarejestrowany
Hodor BS
Super wszystko tak jak w opisie.goraco polecam
gienon
czarny17
Gigant
jakby to ujac..., blaszka dobrze pracuje ale jak na razie okragle zero ,ani uderzenia ani sztuki ,na wode ponizej metra niezbyt sie nadaje, alga cf o niebo lepsza.
milleros
ALGA CF
swietne na okonie:)
niezarejestrowany
ALGA CF
Świetna na szczupaki
bigfish
ALGA CF
rewelacja na esoxy, szkoda że została na zaczepie,tym razek kupie więcej ;)
strazak
ALGA CF
Świetne wahadło do leniwego i agresywnego prowadzenia!!! A wykonanie jest na najwyższym poziomie, po prostu cudo!!!
niezarejestrowany
ALGA CF
sama nie łowie, ale Brat zapalony wędkarza był zachwycony i używa :)
czarny17
ALGA CF
blaszka jak narazie bardzo dobrze sie sprawuje ,jest dosc lowna o dziwo bardziej niz wahadło mepsa,bardzo dobra na plytkie wody lapie malo zaczepow na wodzie powyzej 70 cm,trafilem na nia kilka okoni i szczupakow ,testowana na 3 akwenach i na kazdym byly efekty spokojnie moge polecic ta blaszke.
jkobaliccy@wp.pl
ALGA CF
Prowadzenie jej na przysłowiowego "luja" daje naprawdę fajne efekty.
AndrzejMTZ
ALGA CF
Przetestowałem wiele wahadłówek , ale ta jest inna wyniki bez porównania , Polecam każda drapieżna ryba pewnie weżmie
agryffack@wp.pl
ALGA CF
To jest \"magnes\"na ryby.\r\nSzczupaki walą w nią niemiłośiernie.\r\nSzczerze polecam.
damian dorau
ALGA CF
Super blacha .nastepny wypad i znowu szczupak 80cm.Rzeka\r\nBlachy cudenka....\r\n
Mikuła
ALGA CF
Wahadłówka ładnie wykonana ,dobrze pracuje w wodzie , łowi ryby .
martinsitek@yahoo.com
ALGA CF
Kiedy podjeżdżasz na miejscówkę, stoi tam z 8 innych, prawię wszyscy rzucają gumy, no może ze 2 na woblery. Też zakładasz gumę, no bo skoro wszyscy tzn że działa? Po (nie tak) krótkiej chwili masz dosyć, zakładasz alge, wyrzut i cholera, zrobił się supeł!\r\n\r\nŚciągasz powoli żeby się nie zacisnął, a tu nagle J*B! \r\nPoznajesz nową granice maksymalnego ugięcia wędki, hamulec na kołowrotku prawie dymi i...... trzask, żyłka pęka. Niemiecki uboot wraz z algą poszedł w głebiny, zostawiając ci tylko wspomnienia emocji i brudne gacie... Wydawało się że cała scena trwała godzinę, a było to przecież zaledwie kilka sekund...\r\n\r\nZamówiłem 3 nowe (i kupę innych, hehe), jako początkujący wędkarz który mieszka w kraju gdzie prawie nikt nie wie o wahadłówkach naprawdę świetnie mi się nimi bawi, i są wart każdą złotówkę!
ubot
GNOM CF
Pięknie pracująca przynęta...
kadet
GNOM CF
Dobra robota...Kolebanie, leniwe przewalanie się na boki, to jest właśnie to.
Artykuły o szczupaku
Zobacz nasze artykuły
Szczupacza alternatywa
Wbrew obiegowej opinii, szczupak to nie byle jaki przeciwnik. Szczególnie w wodach przełowionych, gdzie każdego dnia lądują dziesiątki przeróżnej maści przynęt, nasz przeciwnik staje się wyjątkowo wybredny. Wielu
szczupak na jerka
Szczupak na ciężko
Początek sezonu to niewątpliwie najpiękniejszy okres polowania na szczupaka. Wtedy właśnie płytkie zatoki pokrywają się pierwszymi zielonymi liśćmi podwodnej roślinności. Dla wędkarza nie ma chyba nic wspanialszego niż samotne
szczupak na jerki
Szczupaki na jerki
Czy woblery często przekraczające 15cm i wagę 100g mogą być skuteczne na Nasze polskie drapieżniki? Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – TAK! Swoją przygodę z jerkami zacząłem dość późno – około 2007r, podczas gdy
jak łowić szczupaki
Jak łowić szczupaki. Szczupaki na płytkiej wodzie
Chłodna jesień to okres wyjątkowo intensywnego żerowania szczupaka. Jedynie po tarle zębate drapieżniki żerują intensywniej. Pierwsze chłody to sygnał dla szczupaków, że zbliża się zima i trzeba zaopatrzyć się w zapasy
szczupaka z rozlewisk
Szczupaki z płytkiej wody
Temat szczupaków podejmowaliśmy już wielokrotnie. Wydawać by się mogło, że nic innowacyjnego w temacie esoksów już nikt nie odkryje. Mnie od długiego czasu nurtuje temat cyklów w których szczupaki na przemian
szczupak z płytkiej wody
Szczupakowe pastwiska
Przyznam się Wam, że jest pewien sposób łowienia szczupaków, który wywołuje u mnie wielkie emocje za każdym razem kiedy o nim pomyślę. Kiedy tylko wyobrażę sobie wielkie i płytkie blaty porośnięte gęstą
szczupaki
Szczupaki ze Szwecji 2015
Wyjazdy wędkarskie do Szwecji traktuję bardzo funkcjonalnie. Wody jezior, które często przybierają kolor słabej herbaty, stają się dla mnie polem doświadczalnym dla nowych technik łowienia na nasze przynęty Corona Fishing. Do
Wahadłówki na szczupaka
Szczupakowy lemiesz czyli wahadłówki na esoxa.
Wahadłówki na szczupaka Jest pewien świat wędkarstwa do którego podchodzę z wielkim sentymentem. Jest sposób łowienia, któremu ciężko się oprzeć, a godziny biczowania wody przynoszą znacznie więcej niż
najlepszy wobler na szczupaka
Najlepsza przynęta na szczupaka
Szczupak jest bez wątpienia najbardziej popularną rybą łowioną przez spinningistów w Polsce. Wielu z nas zastanawia się, jaka jest najlepsza przynęta na szczupaka. Które z nich dadzą nam szanse na złowienie rekordowej sztuki, a jakie
szczupak na wagadłówkę
Finezyjne Szczupaki
Wiele pisze się i mówi o łowieniu wielkich, metrowych szczupaków. Wiemy o doskonałych jerkach, o świetnej metodzie jerkowania. Dziś wielu wędkarzy sięga po multiplikatory, by udoskonalić technikę pozwalającą na złowienie
szczupaki w grudniu
Grudniowe szczupaki
Tuż przed zimą mamy okazję zapolować na naprawdę grubego zwierza i, jak się okazuje, zadanie to nie jest nadzwyczaj trudne. Naszym sprzymierzeńcem i zdecydowanym ułatwieniem jest właśnie niska temperatura. Tym razem opowiem Wam o tym, jak
jerkowanie spinningiem
Jerkowanie spinningiem
Tym razem opowiem Wam o odmianie popularnego w Polsce jerkowania. Nie będzie o wielkich pecynach do których bezwzględnie wymagany jest multiplikator i potężny kij castingowy. Dzisiaj wypłyniemy razem łódką aby sprawdzić czy
majowe szczupaki
Majowe szczupaki
Wiele lat temu, mój osobisty sezon wędkarski, rozpoczynał się w maju. Pamiętam tę lekko nerwową atmosferę przygotowań do pierwszego w sezonie wyjazdu. Zawsze starałem się bardzo mocno pomagać ojcu w przygotowaniach. Lepiłem ciasto
okoń z powierzchni
Łowienie z powierzchni
Łowienie na duże przynęty z powierzchni ma swój urok. Ciężka orka, godziny mozolnego nawijania linki, setki rzutów i czasem jedno jedyne branie. Ale za to jakie! Często właśnie dzięki dużej przynęcie odkrywamy swoją wodę
jakie przynęty na szczupaka
Pokarmowa sinusoida szczupaka
Utarło się wśród spinningistów powiedzenie, że szczupak to głupia i niewymagająca ryba. Mówi się że rzucisz byle czym i jak trafisz pajkowi przynętą w głowę to niemal jest pewne, że ten chwyci z impetem twój
szczupak z rzeki
Wielka rzeka. Casting w nurcie rzeki.
Zastanawialiście się kiedyś, co kryje się w najgłębszych dołach Wisły czy Odry? Myśleliście ile jest ryb, które totalnie ignorują nasze przynęty, tylko ze względu na swoje doświadczenie okupione pokłutymi od haków
spinning zima
Wigilijny spinning
Kiedy niewielkie rzeczki zostają uśpione przez gigantyczne zaspy śniegu, a lodowe kry na chwilę odkryją niewielki kawałek wody, nastaje czas tymczasowego machania wędką. Warto, bo nawet w tak niesprzyjających warunkach jest szansa, aby
spinning-jesień
Zdążyć przed ołowianą wodą.
Wraz z chwilą, gdy nocna temperatura zaczyna spadać poniżej zera, rzeka zaczyna żyć zupełnie nowym życiem. Ogołocone drzewa, opadające liście oraz dzikość rzeki, tworzą niezapomniany krajobraz. W tej malowniczej scenerii, poprzez
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.49 s