Szczupaki z płytkiej wody.
poznaj tego autora
Maj to czas, kiedy, wszyscy niemal spinningiści będą okupowali niewielkie jeziora w pogoni za szczupakiem. Zdecydowana większość zabierze ze sobą wiele sprawdzonych przynęt. Większość z nas obławiała będzie klasyczne miejsca szczupakowi, będziemy rzucali guma na stoki i blaty.
Zawsze w maju do szczupaków podchodzę nieco inaczej. Staram się zabrać ze sobą nad wodę dosłownie kilka przynęt przeznaczonych do łowienia na najpłytszej wodzie. Lekkie obrotówki oraz wykonane z cieniutkiej, miedzianej blaszki wahadełka. Czasem tylko zabieram ze sobą dwa, trzy woblery. Oczywiście tez do płytkiego prowadzania. Majowe szczupaki uwielbiają płytką i zarośniętą wodę. To dla nich ostoja spokoju i darmowa stołówka. W plątaninie gałęzi, trzciny i lilii wodnych esoxy czują się jak w domu. Tam właśnie proponuje na nie zapolować.
Jedyną trudnością będzie dobór odpowiednich przynęt. Wabiki, którymi będziemy się posługiwali muszą być lekkie. Bezwzględnie muszą to być przynęty, które nie będą schodziły zbyt głęboko pod powierzchnię wody oraz zaczepiały się o rośliny. Od wielu lat najskuteczniejsze moje wabiki szczupakowi właśnie w takiej wodzie to duża obrotówka. Polecam zastosować te największe o rozmiarze nawet 5-6 jednak najważniejsze jest, aby miały one korpus wykonany z koralików, czyli materiału lekkiego niepozwalającego na zbytnie zagłębienie. Tego rodzaju blaszka jest pracuje bardzo agresywnie. Wyciąga nawet najbardziej leniwego szczupaka z największych zarośli. Dobrze jest, jeśli obrotówka jest wyposażona w kuszący kolorowy chwost, który pełni kilka ważnych funkcji. Pierwsza sprawa to dodatkowe kuszenie szczupaka, kolejna rzecz to minimalizacja zaczepiania się przynęty o roślinność oraz spowolnienie opadu i prowadzenia przynęty.
Kolejna skuteczna przynęta to lekka wahadłówka. Tak samo jak w przypadku obrotówki wahadełko prowadzimy tuż przy samej roślinności. Blaszka powinna być tak krępowana, aby opadała możliwe wolno a samo prowadzenie mogło odbywać się niemal w miejscu. Tego rodzaju wahadłówki szczupakowi wykonywane są przez znakomitych wędkarzy – rękodzielników. Wahadłówkę prowadzimy możliwie wolno podszarpująć ja od czasu do czasu. To bardzo prowokuje szczupaka do ataku.