Wahadłówki
poznaj tego autora
Doskonałe i bardzo łowne przynęty. Dziś stosowane głównie przez konserwatywnych wędkarzy oraz doświadczonych łowców okazów. Wahadłówka to przynęta bardzo prosta, wymaga jednak bardzo trudnego prowadzenia. Wtedy bowiem dopiero staje się przynętą skuteczną. Sposób prowadzenia pozwoli „wycisnąć z metalowej łyżeczki” drzemiący w niej charakter. Poświęć wiele czasu na łowienie wahadłówkami. Na blachy możesz łowić wszystkie ryby drapieżne – pozostaje tylko kwestia odpowiedniego doboru przynęty spinningowej i specyfiki jej prowadzenia.
Do największych zalet wahadłówki należy jej masa oraz możliwość prowadzenia we wszystkich partiach wody. Łowić nią możesz na bardzo płytkiej wodzie i na wielkich głębiach po 25 metrów. Dobór charakteru pracy pozwoli Ci dobrać się do najbardziej ostrożnych, starych i wielkich ryb. Kolorystyka blaszek daje ogromną paletę zastosowań. Odpowiednie zbrojenie pozwala na łowienie w zielsku czy w karczach.
Do największych zalet wahadłówki należy jej masa oraz możliwość prowadzenia we wszystkich partiach wody. Łowić nią możesz na bardzo płytkiej wodzie i na wielkich głębiach po 25 metrów. Dobór charakteru pracy pozwoli Ci dobrać się do najbardziej ostrożnych, starych i wielkich ryb. Kolorystyka blaszek daje ogromną paletę zastosowań. Odpowiednie zbrojenie pozwala na łowienie w zielsku czy w karczach.
Jak prowadzić wahadłówkę
Błystki wahadłowe to wyjątkowo uniwersalne przynęty. Możemy je z duża skutecznością prowadzić na wiele różnych sposóbów oraz stosować w praktycznie każdym łowisku. Ze względu na rodzaj przynety, jej wielkość, sposób krępowania oraz grubość blachy z jakiej zostały błystki wahadłowe wykonane, możemy pokosić się o odpowiedż na pytanie pt. jak prowadzić wahadłówkę? Prawda jest tez taka, że sposóbów jest masa i najważniejsza w nich kwestia to ucieć od jednostajnego nawijania linki. Podstawa jest niereguralność oraz wszelkie zmiany rytmu prowadzenia. Znamy wędkarza, któy prowadząć wahadłówki na szczupaka śpiewa pod nosem i w rytm piosenki zwija blachę.
- Zawieszanie - Dobierz blaszkę, która pracuje w opadzie odjeżdżając na boki. Rzuć przynętę w upatrzone miejsce. Pozwól blaszce opaść na dno, podnieś lekko szczytówkę wędziska i wykonuj płynne pociągnięcie. Kontrolując opad blaszki staraj się robić taki manewr prawie nie nakręcając linki na kołowrotek
- Opad – zarzuć blaszkę daleko. Natychmiast podnieś szczytówkę wysoko do góry, zlikwiduj luz na lince. Łów w opadzie. Kiedy przynęta opadnie do połowy głębokości łowiska staraj się podprowadzić ją do góry po czym znowu łów w opadzie.
- Konająca ryba – kiedy przynęta opadnie na dno, zacznij podszarpywanie lekkimi krótkimi pociągnięciami, zatrzymaj pracę i pozwól wahadłówce opadać. Powtarzaj to aż doprowadzisz przynętę do brzegu. Tę technikę możesz stosować we wszystkich partiach wody. Doskonałe efekty daje przy połowie sandaczy i okoni.
- Sprint – technika stosowana przez łowców boleni – to wszyscy wiedzą. Tak można łowić kapitalne okonie. W jeziorach przychodzi taki czas (najczęściej przełom czerwca i lipca) kiedy ogromne stada uklei zbierają się w wielkie ławice. Okonie tylko na to czekają . Jak wilki ganiają wybrane sztuki. Załóż małą niklowana blaszkę i rzucaj jak najdalej. Kiedy blaszka spadnie do wody rozpocznij prowadzenie. Staraj się, aby przynęta miała kontakt z samym lustrem wody. Stosuj blaszki małe i lekkie, staraj się ją prowadzić tak aby przynęta bruździła wodę.
- Opadająca z sił – prowadź wahadłówkę najwolniej jak się można. Co kilka metrów zatrzymuj prowadzenie pozwalając blaszce zgasnąć. Staraj się imitować zmęczoną rybkę, która co chwila musi odpocząć. Szczupak jej nie podaruje.
Gdzie łowić na wahadłówkę
- podwodne górki,
- rzeczne rynny,
- podmycia brzegów,
- łąki podwodnej roślinności,
- przelewy, wlewy, zwary
- głębokie spadki tuż za pasem roślinności,
- głębokie blaty jeziorowe.
Łowienie na blachę sposoby i wskazówki
Wędkarze bardzo często oczekują recepty na to aby łowienie na blachę było zarówno przyjemne oraz oczywiście skuteczne. Wahadłówki jako przynęty maja ogromne i wyjątkowo uniwersalne zastosowanie. Trudo ze względu na ich wyjątkowo szeroki obszar zastosowania wskazać kluczowe dla skuteczności wskazówki. Istnieją jednak pewne podpowiedzi, które łowienie na blachę w wyjątkowy sposób upraszczają praz dodają znacznej skuteczności. Zakładając że będziemy łowili jeziorowe szczupaki to warto wykorzystać kilka z podanych sposobów.
- Ustaw się tak abyś w zasięgu rzutu miał pas trzcinowiska. Rzucaj maksymalnie blisko roślinności wynurzonej, tak aby twoja wahadłówka spadła niemal w samych roślinach. Natychmiast po kontakcie przynęty z woda zacznij szybki i agresywne prowadzenie.
- Prowadź wahadłówkę w bardzo zmiennym tempie. Bardzo wolne prowadzenie przerywaj bardzo agresywnymi i długimi podciągnięciami szczytówki wędziska. Zmiana rytmu pracy w wahadłówce jest bardzo skuteczna.
- Prowadź wahadłówkę w opadzie. Najlepsze modele ręcznie klepanych blaszek pozwalająca bardzo atrakcyjne prowadzenie przynęty w opadzie. Mieliśmy wielokrotnie okazję łowić w ten sposób szczupaki na wahadłówki. Jak to zrobić? Pozwól lekkiej blaszce opaść na dno. Po kontakcie przynęty z dnem, poderwij blachę do góry i kilkoma obrotami korbki wyciągnij blaszkę wysoko do góry po czym pozwól jej w kontrolowany sposób opadać. Kiedy wahadłówka spadnie ponownie do dna operację należy powtórzyć.
- Staraj się dobierać blachę tak, aby jej ciężar był minimalny w stosunku do wymaganej odległości rzutu lub głębokości prowadzenia. Lekka blaszka jest lepsza.
- Nie bój się stosować pojedynczych, dużych haków zamiast kotwicy – tak zmontowaną przynętę możesz posłać w zaczepy i łowić niedostępne dotąd ryby.
- Jeśli stosujesz blaszki z miękkiego materiału nie bój się zabrać ze sobą nad wodę kombinerki i troszkę popracować nad przynęta . Daje to czasem dobre efekty.
Najnowsze wpisy
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»