Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Poradniki

Woblery

poznaj tego autora

Woblery to doskonałe, bardzo uniwersalne przynęty. Wielu mistrzów spinningu stosuje woblery jako niezawodne wabiki. Łowić możemy na nie praktycznie wszystkie gatunki ryb. Największą zaletą woblera jest to, że możemy nim obłowić praktycznie każdą wodę. Przynęty tego typu mają ogromny zakres prac na różnych głębokościach. Z powodzeniem możemy je stosować na wodzie o głębokości 50 cm jak również na 6-7 metrach. Największą zaletą woblera jest jego praca, jest to przynęta praktycznie doskonała – wabi drapieżnika we wszystkich fazach prowadzenia. Od samego wrzucenia przynęty (plusk wabi szczupaki, klenie, jazie) przez łagodne zwijanie zestawu, zatrzymywanie, podszarpywanie do ostatniej fazy czyli wyciągania wobka z wody.

Do łowienia na te przynęty możemy stosować różne kije – krótkie i szybkie przez standardowe (uniwersalne) do kijów długich i miękkich. Jeśli stosujesz kij krótki i sztywny, twoja przynęta pracuje bardziej żwawo, jest bardziej energiczna. Jeśli wybierzesz wędkę długą i miękką będziesz zdecydowanie dalej rzucał przynętą. Ryba która uderzy w twój wabik  zassa woblera, a kotwice pewnie będą trzymać zdobycz. Woblery oprócz działania na drapieżnika na zasadzie „oszustwa” są atakowane ponieważ ryba nie może tolerować uciekającej tuz przed nosem małej rybki.

Głębokość prowadzenia woblera

To na jakiej głębokości znajduje się twój wobler zależy od wielu czynników. Grubość linki, nachylenie wędziska, konstrukcja, sposób prowadzenia, szybkość nawijania, odległość z jakiej prowadzimy wobka... to tylko podstawowe parametry wpływające na głębokośc prowadzenia woblera. Ogólna zasada jest taka – aby prowadzić woblera na dużej głębokości należy założyć cienką linkę, zarzucić jak najdalej, długim miękkim pociągnięciem szczytówki do dołu sprowadzić woblera jak najgłębiej, następnie prowadzić wolno i bez szarpnięć. Tak wyciśniesz z woblera wszystko to, co producent przewidział odnośnie głębokości.

Jak łowić na woblera

  • duże skoki głębokości - głęboko schodzące woblery prowadź tak, aby ster stukał o dno, jeśli przestaniesz mieć kontakt z dnem lekko opuść szczytówkę – wobler znowu dojdzie do dna,
  • bardzo płytka woda – załóż mały woblerek płytko schodzący prowadź go wolno z uniesionym kijem,
  • kamienie i żwir na dnie - dobierz woblera z długim sterem i prowadź go tak, aby od czasu do czasu stukał sterem o dno,
  • duża ilość zaczepów – prowadź woblera tuż nad dnem, nad krzakami i konarami
  • duże głazy,
  • podmyte brzegi – na pstrągowej rzeczce rzuć woblera na środek rzeki, spokojnie pozwól mu spłynąć pod podmyty brzegu. Powoli zwijaj żyłkę, zatrzymuj przynętę co jakiś czas,
  • głębokie rynny z silnym prądem – staraj się dobrać woblera o delikatnej akcji, ale głęboko schodzącego, staraj się jak najdłużej trzymać go w rynnie,
  • kamienne opaski – dobierz przynętę tak, aby pracowała najbliżej dna, bardzo wolno prowadź woblera tak, aby lekko napływał na opaskę,
  • napływy główek – to doskonałe miejsce dla woblerów. Rzuć daleko, równolegle do główki, prowadź woblera wolno - tak, aby nurt wypychał go na przelew, a potem na główkę,
  • muliste zatoki – stosuj duże, ciemne woblery na szczupaka. Prowadź je w połowie wody lub pod powierzchnią - szczupaki to uwielbiają.


Woblery mają też niestety wady. Jest to przynęta na wodę wolną od roślinności. Przez to, że najczęściej wyposażone są w 2 kotwice, raczej średnio spisują się w mocno zarośniętej. Jest jednak wielu wędkarzy, którzy doskonale radzą sobie w łowieniu woblerkami nawet w najbardziej zarośniętej wodzie. W małych rzekach doskonałe efekty daje prowadzenie naszej przynęty wzdłuż warkocza roślin. Jeszcze lepiej będzie, jeśli uda nam się łowić wobkami tuż nad dywanem roślin – efekt murowany.
Charakter woblera predestynuje jednak zdecydowanie do łowienia taktyką stukania o dno. Wielu specjalistów radzi, aby właśnie tak prowokować ryby do ataku.

Łowienia na woblera - Triki:

  • Jeśli łowisz z łodzi i chcesz, aby twój wobler nurkował możliwie głęboko, to klęknij na dnie łodzi i umieść szczytówkę wędki najgłębiej jak to możliwe. Twój wobler osiągnie głębokość maksymalną.
  • Rzuć woblerem w upatrzone miejsce. Prowadź go jak najgłębiej i nagle zatrzymaj zwijanie. Wobler w tym momencie zatrzyma się nieruchomo i powoli zacznie się unosić ku górze lekko się kolebiąc. To jest fantastyczna pułapka na drapieżniki w toni.
  • Załóż woblera, który nurkuje głębiej niż wynosi głębokość łowiska. Prowadź przynętę tak aby ciągle orała sterem o dno. Wzbijające obłoczki mułu bardzo korcą szczególnie okonie i sandacze. Jeśli jeszcze w chmurze mułu znajdzie się nasz deep runner, sandał nie pozwoli mu dalej baraszkować po jego terytorium.
  • Prowadż woblera w toni, szarpnij energicznie szczytówka tak, aby twoja przynęta nagle przyspieszyła i w takim sprincie przepłynęła około 1,5 metra. Zbierz luźną linkę i powtórz wszystko od nowa.
  • Wybierz ze swojego pudełka o kształcie klasycznym – tonącego. Zarzuć w wybrane miejsce i pozwól mu opadać do około ¾ głębokości wody. Zacznij lekko podszarpywać szczytówką tak, jak gdyby mała rybka opadała z sił. Ten sposób doskonale wabi wielkie garbusy.
  • Załóż małego woblerka pływającego. Wybierz miejsce płytkie z kamieniami – najlepsze do tego będą rafy kamieniste w dużej rzece. Rzuć woblerka pod prąd i wolno poprowadź go około 2-3 metry, zatrzymaj zwijanie, pozwól przynęcie wypłynąć na wierzch. Takiego woblera uwielbiają jazie i klenie. W ten sposób koniecznie wykorzystaj woblery kleniowe

Kolory woblerów

Zasadą podstawową, którą powinniśmy kierować się przy wyborze przynęty, jest środowisko w którym żyją drapieżniki. Staraj się wybierać woblerki o naturalnej barwie. Stosując się do tej zasady w twoim pudełku z przynętami powinny znaleźć się woblerki: czarno-srebrne, zielono-srebrne, chromowane, brązowe, szare oraz kombinacje takich kolorów. Często bywa tak, że ryby biją tylko w przynęty jaskrawe, fluorescencyjne – dlaczego – nie wiadomo, może to efekt ciekawości albo dużej agresji. Pamiętaj o jednym, 80 procent to jednak efekt tojego prowadzenia woblera, a nie jego kolor.       

Wobler czyli jak wykorzytsać go do maksimum

  • Dla najbardziej skutecznego łowienia stosuj różne techniki prowadzenia.
  • Jeśli łowisz na rzece, w której jest mocny nurt, ustaw wobler tak, aby pod naporem wody opierał się i nie spływał zbyt mocno do brzegu. Aby wykonać taką czynność należy przegiąć  uszko przynęty w kierunku przeciwnego brzegu rzeki. Wobler będzie lepiej trzymał się nurtu, a w chwili gdy podpłynie pod nasz brzeg, wystarczy mocniej pociągnąć wędką, aby odskoczył znowu kilkanaście centymetrów w kierunku koryta rzeki.
  • Aby mieć najlepszą kontrolę nad przynętą, należy trzymać wędzisko lekko skierowane do lustra wody i starać się aby linka ze szczytówka tworzyły kąt około 90 stopni.
  • Stosując wobler nie zacinaj bardzo agresywnie, lepiej jest stosować bardziej miekką wędkę i zdecydowanie ale płynnie zacinać. Stosując tę taktykę zdecydowanie mniej ryb spada z ostrych małych trójramiennych kotwiczek.
  • Stosuj najlepsze kotwice, ostre i mocne. Jest to bardzo ważna sprawa przy posługiwaniu się woblerami.
  • Często sprawdzaj linkę około 50 cm powyżej woblera. Łowiąc tymi przynętami linka często przeciera się o kamienie, patyki i inne zawady.
  • Specjaliści bardzo często stosują metodę dodatkowego obciążenia zakładanego około 50-70 cm przed woblerem. Wtedy nawet najmniejszym wobkiem możemy dotrzeć do stanowiska rzecznych sandaczy. Do zestawu z dodatkowym ciężarkiem idealnie pasują woblery łamane. Takie zestawienie pozwoli pracować przynętą praktycznie w miejscu.
  • Jeśli łowisz na woblera z wbudowaną grzechotką i chcesz, aby kuszący furkot był jeszcze donośniejszy, stosuj technikę podszarpywania i stukania o dno.
  • Zawsze stosując woblery, wykorzystuj agrafkę z okrągłym kolankiem – tylko takie pozwolą przynęcie naturalnie pracować.
  • Przy wczesnowiosennych połowach kleni, jazi czy pstrągów stosuj większe woblery. Na początku roku będziesz miał lepsze sukcesy na większe woblery. Gdy zacznie zdecydowanie się ocieplać zmniejszaj rozmiar woblera.
  • Jeśli przy prowadzeniu woblera wyczujesz zmianę wibracji przynęta natrafiła na podwodną przeszkodę – jeśli wibracja ustanie wobler natrafił na rybę ...tnij ;)
  • Jeśli masz już rybę pod nogami czy łodzią mocno rozluźnij hamulec. Najczęściej ryby z woblerów odczepiają się właśnie na tej fazie holu.
  • Jeśli widzisz odprowadzające okonie za twoim woblerkiem zaczep na tylną kotwiczkę ogonek od twistera. Taki trik często pozwoli Ci złowić pięknego garbusa.
  • Przy łowieniu na woblery najważniejsza jest jego praca, skoncentruj się na szybkości i głębokości prowadzenia.
  • Idealna miejscówka do łowienia na wobki to wpływający do jeziora czy rzeki strumyk. Najlepiej jeśli niesie on zabrudzoną wiosennymi roztopami wodę. W takich miejscach jest dużo drobnego pokarmu. Staraj się prowadzić przynętę tuż przy połączeniu czystej i brudnej wody. Branie gwarantowane

 


Zgłoszenie nadużycia
Temat zgłoszenia
Opis problemu:

Udostępnij poradę:
Facebook Google Bookmarks Twitter LinkedIn

Zgłoś nadużycie

Najnowsze wpisy
Technologie Daiwa
Daiwa, uznawana za pioniera w świecie wędkarstwa, przez dziesięciolecia kształtowała rynkowe standardy, oferując wędkarzom sprzęt na najwyższym poziomie. Dzięki swoim innowacjom, marka ta zyskała reputację ...»
Daiwa czy Shimano: Jaki kołowrotek spinningowy
Wędkarstwo spinningowe to pasja, która łączy miłośników wędkarstwa na całym świecie. W tym dynamicznym świecie, dwie marki wyznaczają standardy jakości i innowacji - Daiwa i Shimano. Wędkarstwo spinningowe ...»
Jaki zestaw na spinning? Skomponuj idealny z Corona Fishing!
Spinning to obecnie najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, skuteczna zarówno w spokojnych wodach stojący, jak i rwących rzekach i strumieniach. Nie dla każdego idealny zestaw na spinning będzie ...»
Parametry i opisy wędzisk G.Loomis
Począwszy od 2022 roku, G. Loomis będzie standaryzował numeryczny system oznaczenia mocy wędek (Power Rating) dla konwencjonalnych modeli wędek. Wszystkie przyszłe aktualizacje serii wędek będą wykorzystywać ...»
Strój wędkarski – jak go skompletować?
Dobór odpowiedniego stroju wędkarskiego wbrew temu, co by się mogło wydawać, wcale nie jest prostą sprawą. Kompletując go należy wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki, które będą miały wpływ nie ...»
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo
0.17 s