Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Przynęty Spinningowe Hand Made

Przynęty na bolenia

Przynęty na bolenia to wielki temat dla polskiego spinningisty. Popularność łowienia boleni jest ogromna. Nasi rodzimi spinningiści, specjalizujący się w łowieniu rapy, uznawani są za wybitnych ekspertów, cenionych w całej Europie. Wędkarze przez wiele lat wymyślili i udoskonalili całą masę świetnych przynęt, przygotowanych specjalnie dla raboleni. Corona Fishing zebrała prawdziwe rarytasy z całego kraju Woblery na bolenia, wahadłówki boleniowe, cykady oraz wiele różnego rodzaju wyjątkowych przynęt boleniowych. Od odrzańskich wielkich przelewów, gdzie od wielu lat bolenie łowi się na cykady, aż po Bug i lusterkujące glittery. Wszystkie zebrane przez nas przynęty charakteryzują się wyjątkowa pracą, atrakcyjną dla boleni z całego kraju.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Przynęty na bolenia – jak wybrać te najlepsze?

Przynęty boleniowe służą oczywiście do przyciągnięcia uwagi i wywołania zainteresowania ze strony tych niebywałych drapieżników, które charakteryzują się niezwykłą szybkością, a jednocześnie ogromną płochliwością. Nic więc dziwnego, że każdy wędkarz, nawet ten dopiero rozpoczynający swoją przygodę z łowieniem ryb, chce, by jego wabiki były najlepsze i najskuteczniejsze. Na rynku dostępne są przeróżne przynęty boleniowe, które z pewnością poprawią komfort łowienia. Można dobierać je ze względu na sposób poruszania się w wodzie, wygląd i wiele innych parametrów.

W wędkarstwie spinningowym przyjęło się aby klasyfikować przynęty względem określonego gatunku ryby. W ten sposób wędkarz e w pozorny sposób ułatwiają sobie zadania tworząc swego rodzaju ogólne podziały, które tylko na pierwszy rzut oka mogą pomagać podczas wyboru. Pomagają zazwyczaj młodym i niedoświadczonym wędkarzom jednak jak  podpowiada doświadczenie generalizowanie i podawanie określonych wzorów i modeli w przypadku choć naszej przynęty na bolenia jest mocno ryzykowne. Na poparcie teorii o nieprawidłowościach dotyczących klasyfikowania przynęt względem określonego gatunku ryby jest choćby statystyka. Boleń, o którym mowa łowiony jest na szereg różnego rodzaju przynęt, które często od siebie odbiegają wszelkimi parametrami. Po jednej stronie będziemy mieli okoniowe paprochy, potem klasyczne sandaczowe gumy i na końcu szczupakowe Jerki. W międzyczasie fluo, tłuste gumy, żywce i imitacje robaków. Boleń to drapieżnik, bezwzględny oportunista pokarmowy nastawiony na szybkie i intensywne zdobycie kalorii i jedynym wyznacznikiem skutecznej przynęty na bolenia jest pokarm na którym poluje drapieżnik.

Jak zatem podejść do tematu podstawowego wyszczególnienia zestawu, w którym przynęty na bolenia będą dokładnie takie abyśmy mogli z powodzeniem wybrać się na wiele łowisk w Polsce i mieć podstawy do tego aby uznać, że jesteśmy do wędkowania przygotowani. Poniżej podajemy kilka podstawowych grup przynęt, które w naszej opinii warto w pudełku zawsze ze sobą nosić.
  1. Gumki. Od niewielkich kilkucentymetrowych które sprawdzają się szczególnie na początku sezonu czyli w maju i w czerwcu. Zwukle niewielkie twisterki i ripperki w jasnych zazwyczaj białych lub perłowych kolorach. Po drugiej stronie większe czyli siedmiocentymetrowe twistery i riperyy które zbrojone na główkach od 8-12 gramów pełnią role uniwersalnej przynęty do ogólnego zastosowania. Na samym końcu grube rippery często mierzące naet 12 centymetrów które pełnią funkcję zadaniowa. Wielu wędkarzy łowi na lekko uzbrojone rippery w podobny sposób jak łowimy szczupaki. Bolenie szczególnie wczesną jesienią skutecznie reagują na takie przynęty podawane w toni.
  2. Błystki obrotowe to nieco zapomniane i często pomijane przynęty jeśli chodzi o bolenia. Okazuje się że wirówki w rozmiarze od 1do 3 to bardzo uniwersalne i wielozadaniowe przynęty szczególnie skuteczne4 latem. Pozwalają na prowadzenie w toni oraz na przykosach i kamienistych rafach. W naszym rozumieniu podstawowa przynęta na bolenie
  3. Wahadłówka boleniowa. W Polsce od wielu lat produkuje się specjalne przynęty na bolenia. Wśród nich duża grupę stanowią bardzo lotne i ciężkie blaszki. Skuteczna wahadłówka na bolenia zazwyczaj nie jest duża i pozwala na szybkie prowadzeni. Jest nieznacznie krępowana aby podczas prowadzenia jedynie migała bokami. Wahadłówki na bolenia produkuje się w Polsce od bardzo dawna dzięki czemu doczekaliśmy się setek wzorów i odmian tej przynęty.
  4. Kolejna sprawa to wszelkiej maści coblery, które nieco szerzej przedstawiamy poniżej

Sposób na bolenia - jak złowić bolenia?

Pierwszym krokiem do złowienia bolenia będzie znalezienie miejsca jego występowania. Jest to niezwykle ważny krok, gdyż wiele boleni w okresie trwania praktycznie całego sezonu łowieckiego zajmuje bardzo charakterystyczne i zbliżone do siebie stanowiska. Przede wszystkim należy wypatrywać boleni tam, gdzie znajdują się drobne rybki, ponieważ to właśnie drobnica jest naturalnym pokarmem naszego drapieżnika. Małe rybki znajdziemy zazwyczaj w spokojnych miejscach, które gwarantują im bezpieczeństwo i możliwość skutecznego ukrycia się przed drapieżnikami. Obserwację z pewnością ułatwi dobra pogoda i przejrzysta woda, w takich warunkach doskonale widać z brzegu, w jakim kierunku odpływają rybki. W ślad za nimi z pewnością podążą wygłodniałe bolenie.

Bolenie spotykamy najczęściej w rzekach nizinnych, zbiornikach zaporowych, jeziorach, zatokach i małych zatoczkach. Nie jest trudno je rozpoznać, wystarczy przypomnieć sobie podstawowe cechy ich wyglądu zewnętrznego, aby nie pomylić ich z kleniami, co czasem zdarza się zwłaszcza w przypadku mniejszych osobników. Boleń ma dość ostro zakończoną głowę, wielu określa ją jako spiczastą, a jego ciało jest podłużne i lekko spłaszczone. Charakterystyczne małe oczka i szeroki otwór gębowy, a do tego nieco wystająca dolna szczęka pomagają w jego rozpoznaniu. Jego grzbiet ma barwę stalowo-srebrną, z nieco jaśniejszymi bokami i białawym brzuchem. Również jego płetwy są charakterystyczne, gdyż przybierają one o wiele ciemniejsze odcienie koloru czerwonego, zwłaszcza piersiowa, brzuszna i odbytowa, pozostałe są szaro-niebieskie.
Przeciętnie z wody wyciągane są okazy o długości ciała od 50 do 75 cm, choć rekord złowionego bolenia wynosi około 120 cm. Ich waga waha się okolicach 10-12 kilogramów, można się więc odrobinkę przy nim zmęczyć. Niewątpliwie złowienie nawet mniejszych rozmiarów bolenia będzie dla każdego wędkarza nie lada osiągnięciem i powodem do zadowolenia z siebie.

Najlepszą metodą na bolenie jest spinning, dlatego w poszukiwaniu najskuteczniejszej przynęty na bolenia koniecznie trzeba zapoznać się z bogatą ofertą wszelkiego typu przynęt spinningowych. Do wyboru mamy zarówno wahadłówki, obrotówki, twistery, jak i przeróżne woblery boleniowe w wielu wzorach, kształtach i kolorach. Spinning zyskał największą popularność, gdyż wielu wędkarzy uznało, że jest po prostu najłatwiejszy. Jednak wielbiciele łowienia z gruntu, a także przy pomocy metody spławikowej, nie poczują się rozczarowani, gdyż i tymi sposobami złowienie bolenia jest możliwe i satysfakcjonujące. Łowiąc z gruntu, koniecznie trzeba wyposażyć się także w długą wędkę. Największym pomocnikiem w skutecznym łowieniu boleni będzie doświadczenie zdobyte nad wodą, dlatego warto próbować różnych sposobów, testować i najzwyczajniej „kombinować”, bo takie działanie i wytrwałość zaprowadzą w końcu do sukcesu.

Sezon na bolenia - kiedu łowić bolenia?

Okresy ochronne ryb jak wiadomo mają najczęściej bezpośredni związek z czasem ich rozrodu. Wówczas absolutnie nie wolno łowić, zakłócać spokoju ani w jakikolwiek inny sposób ingerować w naturalne środowisko poszczególnych gatunków ryb. Jest to bardzo ważne, gdyż ma bezpośredni wpływ na zachowanie populacji w odpowiedniej ilości, kondycji i jakości. Okresy ochronne obowiązują na wszystkich wodach, które przynależą do Polskiego Związku Wędkarskiego.
Okres ochronny na bolenie ustalony został od 1 stycznia do 30 kwietnia. Dodatkowo ryba ta ma uregulowany wymiar ochronny, który wynosi 40 cm. Poniżej niego wędkarzom nie wolno łowić, przechowywać, ani w żaden sposób wchodzić w posiadanie takich okazów. Wymiary ochronne poszczególnych ryb w naszym kraju regulowane są przepisami prawa i mają na celu utrzymanie stabilnej i zdrowej populacji. Dobowy limit połowu boleni to 3 sztuki i tego również należy bezwzględnie przestrzegać. W celu poszanowania przepisów obowiązującego prawa, a także w trosce o poszczególne gatunki żyjące w naszych wodach, warto każdego roku przypomnieć sobie obowiązujące przepisy i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jakie mogą nas spotkać już na łowisku. Za łowienie ryb w okresie ochronnym, a także w przypadku nieposiadania odpowiednich dokumentów, grozi przede wszystkim surowa kara grzywny.

Skuteczne przynęty boleniowe na cały sezon

Wraz z nastaniem wiosny prawdopodobnie największa grupa wędkarzy w Polsce rozpoczyna zbrojenie na bolenia. Boleń to wyjątkowa i bardzo popularna ryba w naszym kraju. Przynęty boleniowe dla większości z nas stanowią bardzo ważną grupę, która ma swoje oddzielne pudełka w których posegregowane są najskuteczniejsze wabiki. Spinningiści stosują przeróżne skuteczne przynęty boleniowe. Zaliczamy do nich wahadłówki, woblery boleniowe, cykady oraz wiele różnych odmian woblerów bezsterowych. W zależności od miejsca w jakim będziemy łowili przynęty będą spełniały określone zadania. Co to zatem określa się tym mianem. Co to dokładnie znaczy skuteczna przynęta boleniowa? Jaki musi mieć charakter i czym różni się od innych wabików. Przynęta boleniowa to taka, która zazwyczaj wiernie imituje drobną rybkę. Praca woblera boleniowego czy niewielkiej wahadłówki opiera się o drobne migotanie bez wyraźnej pracy ogonowej. Najlepsza przynęta boleniowa musi pozwalać osiągnąć znaczne odległości rzutu bowiem zwykle będziemy łowili bolenia z dużej odległości. Najczęściej spotykamy  bardzo stonowaną i przypominającą w barwie kolorystykę przynęt przygotowanych do łowienia boleni. Jednak w wielu miejscach boleniarze stosują bardzo fantazyjne malowanie swoich woblerów, w których przeważają np. kolory fluo

Jak prowadzić przynęty na bolenia?

Sposób prowadzenia przynęty na bolenia w dużym stopniu uzależniony jest od aktualnej sytuacji, jaka panuje na danym łowisku. Dlatego tak ważna jest wnikliwa obserwacja wody i dokładne jej poznanie. Bardzo istotne jest zatem uzbrojenie się w duże pokłady cierpliwości, które pozwolą nam zachować spokój i dokładnie zapoznać się z najbliższym otoczeniem. Kluczowym elementem obserwacji jest dokładne śledzenie ruchów bolenia pod wodą i wyczekiwanie momentów jego ataku. Wtedy właśnie będzie można z największą dokładnością określić jego sposób poruszania się i to, w jakim kierunku znajduje się miejsce, w którym się ukrywa.  Obserwacja jest tak samo istotna na rzekach, jak i zbiornikach zamkniętych. Ciekawostką jest to, że bolenie potrafią całymi dniami polować na drobne rybki, które przewijają się w okolicy, a ilość zjedzonego w ciągu dnia pokarmu może przekroczyć ich własną masę ciała.

Zdaniem najbardziej doświadczonych wędkarzy, najlepszym sposobom prowadzenia przynęty na bolenia jest najpierw jej mocne zarzucenie, a następnie bardzo szybkie prowadzenie tuż pod powierzchnią wody. W celu większego zanurzenia przynęty wystarczy jedynie delikatnie opuścić szczytówkę. Z kolei, aby znalazła ona się bliżej lustra wody, wystarczy wędkę podnieść ku górze. Oznacza to, że głębokość zanurzenia można regulować w każdym momencie i odpowiednio do potrzeb. Dodatkowo co jakiś czas warto nieco zmienić prędkość prowadzenia przynęty na bolenia – można ją spowolnić lub przyspieszyć, działanie to jeszcze bardziej zaciekawi naszą ofiarę i zwiększy szanse na szybki i udany połów. Jest to także dobry trik do zastosowania, gdy w wodzie nic się nie dzieje.
Łowienie boleni wymaga stosowania skutecznych i sprawdzonych metod, w których liczy się także odpowiednie ustawienie. Najskuteczniej będzie zwyczajnie przecinać drogę, jaką ryby pokonują w wodzie, poszukując pokarmu. Zatem gdy już odkryjemy miejsce, w którym bolenie chowają się po każdej próbie ataku, ustawmy się dokładnie pośrodku tej drogi. Sposób ten z pewnością zagwarantuje niebywałe spotkania z najbardziej walecznymi okazami.

Sprawdzone miejsca, czyli gdzie przydadzą się przynęty na bolenia

W łowieniu bolenia podobnie jak i każdej innej ryby zasadniczą rolę odgrywa miejsce i czas. Wyjątkowo w tym przypadku nie zaleca się łowienia na samym początku sezonu wędkarskiego, gdyż ryby te są wtedy dość niepozorne, nie wykazują zbytniej waleczności, warto więc nieco odczekać. Kiedy więc jest najlepsza pora, aby spakować swój sprzęt, najlepsze przynęty boleniowe i wybrać się na łowy? Ustalając to, trzeba wziąć pod uwagę kilka zasadniczych kwestii.
Najważniejszą informacją dotyczącą życia codziennego boleni jest to, że żerują one tylko nieco pod powierzchnią wody. Wiedza ta z pewnością ułatwi wielu osobom poszukiwania. W okresach późno jesiennych, bolenie będą jednak zdecydowanie bardziej oddalać się w kierunku dna. Również w przypadku wody bardzo głębokiej, spiętrzonej i wyjątkowo szybkiego nurtu, mogą one znajdować się nieco głębiej. Wtedy obserwacja również będzie utrudniona i bardziej wymagająca.

Boleni szukamy w nizinnych rzekach, zbiornikach zaporowych, a nawet przybrzeżnych wodach Bałtyku. Jako pewniaki wskazać można miejsca, w których łączą się ze sobą wody o różnych charakterach. Są to np. wszelkiego typu dopływy, styki rzeczne spokojnej wody i szybkiego nurtu, tamy i zakręty. W miejscach pełnych wodnych zawirowań, boleń często traci swoją niebywałą czujność, a to daje wędkarzowi nieco przewagi i pozwala go zaskoczyć. Mówi się, że łowienie boleni w spokojnych wodach jest o wiele większym wzywanie, gdyż po prostu jest trudniejsze i wymaga większego sprytu.
Do łowienia na dużych głębokościach warto zastosować wahadłówki, gdyż sięgają one zdecydowanie dalej niż inne przynęty. Sole to wahadłówka, która została wykonana właśnie po to, by sięgać jak najdalej. Posiada ona drobną pracę, która jest typowa dla przynęty na bolenie. Do jej wykonania użyto mosiężnej blachy, co jeszcze lepiej wpływa na odległość rzutu, a dzięki wyraźnie młoteczkowanym bokom, w wodzie daje niesamowite refleksy, które nie pozostają niezauważone.

Łowienie bolenia, podobnie z resztą, jak i wielu innych gatunków ryb, wymaga cierpliwość i umiejętności przystosowania się do aktualnie panujących warunków. Chodzi tu oczywiście o głębokość wody, nurt, a nawet pogodę panującą w danym dniu. Optymalna temperatura wody dla bolenia waha się w przedziale między 16 a 22 stopnie Celsjusza. W zbyt ciepłej wodzie możemy obserwować bardzo małą aktywność tego gatunku, co jest spowodowane zmniejszonym zapotrzebowaniem na pożywienie. Kolejna niezwykle ważna kwestia, o której nie można zapominać, to sprzęt, w tym najlepszej jakości przynęty na bolenia, które należy mieć zawsze ze sobą.
Łowiąc bolenie w ciepłych miesiąca letnich, najlepszych rezultatów można spodziewać się przy bezchmurnej i idealnie słonecznej pogodzie. Wszystko wtedy ze sobą współgra: zarówno przejrzystość wody, jak i widoczność na jej powierzchni. Zmienia się to wraz z upływem czasu. Jesienią bolenie zdecydowanie lepiej biorą w deszczowe i całkowicie pochmurne dni. Jednak zależność ta wynika jedynie z obserwacji i u każdego może mieć inny przebieg. Bardziej doświadczeni wędkarze zwracają także uwagę na ciśnienie atmosferyczne – jego spadki i inne wahania, które również mogą mieć wpływ na aktywność boleni. Dobrą informacją dla wielu wędkarzy jest fakt, że do łowienia boleni nie trzeba koniecznie zrywać się skoro świt. Ryby te większą aktywność wykazują w godzinach południowych.

Wybieramy przynęty na bolenia

Dawniej chcąc złowić okazałego bolenia należało własnoręcznie wykonać swoje przynęty, a następnie z ogromną cierpliwością dopracowywać je i testować nad brzegiem wody. Często były one zupełnie niepozorne, jednak można było dzięki nim osiągnąć niesamowite wyniki.  Obecnie przynęty na bolenia znajdziemy w ofercie praktycznie wszystkich sklepów wędkarskich w całym kraju, jednak chcąc nabyć egzemplarze najwyższej jakości, koniecznie trzeba szukać ich u zaufanych dostawców i producentów. Do takich należy z pewnością sklep Corona Fishing. W ofercie znajdziemy m. in. misternie wykonane przynęty handmade, których skuteczność znana jest i ceniona na całym świecie. Przy wyborze przynęty na bolenia możemy kierować się własnym doświadczeniem, jednak, gdy jeszcze go nie posiadamy, warto wziąć sobie do serca porady bardziej doświadczonych wędkarzy i specjalistów w dziedzinie.

Wybór odpowiedniej przynęty na bolenia uzależnić można na przykład od konkretnego rodzaju wody. Kierując się tym właśnie kryterium, do łowienia w wodzie stojącej, czyli w jeziorach i zbiornikach zaporowych, warto zdecydować się na błystki wahadłowe, gdyż dzięki nim będziemy mieć możliwość wykonywania dalekich rzutów. Z pewnością, jeśli chcemy rzuca daleko, duże znaczenie będzie mieć ciężar przynęty.
W szybkim nurcie z kolei warto użyć specjalnie to tego przeznaczonych woblerów, które przy odpowiednim ściąganiu potrafią niezwykle szybko sunąć pod powierzchnią wody. Są to właśnie woblery szybkiego tempa, które dzięki smukłej budowie i drobnej akcji doskonale imitują uwielbiane przez rapy - ukleje. Prowadzenie takiego woblera powinno się w miarę możliwości odbywać szybko i pod prąd, a czasem z nurtem lub po ukosie. Wszystko uzależnione jest od sytuacji, którą należy po prostu wyczuć.

Pomocne w łowieniu bolenia jest to, że jedną przynętę można prowadzić na różne sposoby. Pozwala to mocniej zainteresować naszego bolenia i skuteczniej zwrócić jego uwagę. Dlatego, gdy widzimy, że ryba nie reaguje, choć znajduje się w pobliżu, zacznijmy zmieniać tempo, rodzaj ruchów, a nawet głębokość prowadzenia przynęty. Rezultaty tego działania z pewnością okażą się skuteczne. Nie ulega wątpliwością, że wszystkie brania bolenia są efektywne i spektakularne. Często kończą się zdecydowanym odejściem ryby, dlatego warto się do nich dobrze przygotować.

Przynęty boleniowe, czyli jak skusić największe ryby

Udając się na łowisko z myślą o największych okazach, dobierajmy przynęty na bolenia z jak największą dokładnością i precyzją. Nie ma tu miejsca na przypadkowe wybory. Każdy ruch powinien być zaplanowany. Zatem kryterium takie jak kolor i wielkość odegrają ogromną rolę. Przynęty boleniowe powinny być najlepiej w rozmiarach oscylujących wokół 7 cm. Jest to optymalna wielkość i z pewnością nie będzie budzić u niego strachu ani niepokoju. Kolory z kolei powinny jak najbardziej nawiązywać do naturalnego pokarmu, z którym ryby spotykają się w swoim środowisku. Zatem decydujmy się na przynęty na bolenia w delikatnych perłowych odcieniach, lekko połyskujące srebrem, a także białe oraz szare egzemplarze.

Największy wybór, jeśli chodzi o przynęty boleniowe, będą stanowiły woblery każdego typu. ich popularność spowodowana jest po pierwsze skutecznością, a po drugie niesamowicie realistycznym wyglądem, co sprawia, że są praktycznie nie do odróżnienia od naturalnych organizmów, które imitują. Szczególne miejsce zajmują woblery boleniowe hand made, które wykonywane są ze szczególną dbałością o nawet najmniejsze detale oddając nie tylko wygląd, ale i kształt oraz sposób poruszania się swoich pierwowzorów.

Dużą rolę w woblerach odgrywa ster, który odpowiada za akcję oraz umożliwia prezentację przynęty na wskazanej głębokości. Im ster jest dłuższy, tym nasza przynęta jest w stanie głębiej się zanurzyć, co ma znaczenie zwłaszcza w głębokich zbiornikach. Do płytkich rzek lepiej sprawdzą się modele z krótkim sterem, zwane płytko nurkującymi.
Przykładem bardzo dobrej i cieszącej się doskonałymi opiniami przynęty na bolenia o uniwersalnym charakterze jest pochodzący z oferty sklepu wędkarskiego Corona Fishing Migot. Ten zaledwie 5-centymetrowy wobler wykonany został z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, doskonale imitując małą rybkę. Można stosować go zarówno w szybkim nurcie, jak i w łagodnych wodach stojących. Częściej jednak wybierany jest do łowienia na rzekach, gdzie doskonale imituje narybek i świetnie radzi sobie z prędkością. Charakterystyczne w nim jest ciągłe lusterkowanie w trakcie zwijania, dlatego tak bardzo przypadł do gustu spinningistom.

0.38 s