Nie jesteś zalogowany/-a ZALOGUJ SIĘ lub ZAREJESTRUJ SIĘ
Jesteś tutaj: Corona-Fishing > Katalog produktów > Przynęty Spinningowe Hand Made

Przynęty na szczupaka

Dobór odpowiedniej przynęty na szczupaka pozostawiliśmy najlepszym polskim rękodzielnikom. Zarówno obrotówki, wahadłówki, woblery czy jerki w kategorii przynęty na szczupaka, to wabiki tak dobrane, aby ich praca i charakter pozwoliły na skuteczne łowienie właśnie tego gatunku. Każda przynęta szczupakowa posiada określone parametry, które odpowiednio wykorzystane pozwalają obłowić klasyczne szczupakowe łowisko. Od rozległych płycizn z wielkim dywanem roślin, przez klatki między główkami z powalonymi drzewami, po głębie i płaskie blaty szwedzkich jezior.
Gatunek ryby rozwiń
Rodzaj przynęty rozwiń
Długość rozwiń
Głębokość pracy rozwiń
Stwórz zestaw
Twój wybór:
WYCZYŚĆ
15 lat na rynku
Raty 0% PayU PayPo

Przynęty na szczupaka od Corona Fishing

Od początku każdego roku do 30 kwietnia to czas, kiedy szczupak ma okres ochronny. Gatunek ma wtedy czas na odpoczynek i niezakłócony rozród. To właśnie dlatego 1 maja wszyscy miłośnicy spinningu ruszają nad wodę i spędzają tam większą część majówki. Decydując się na takie spędzanie wolnego czasu, warto przygotować się do łowienia już nieco wcześniej. Do starcia ze szczupakiem niezbędne nam będą odpowiednie przynęty, które mają wysoką skuteczność i są dostępne dla każdego w sklepie internetowym Corona Fishing.
Na samym początku należałoby zastanowić się nad samym terminem przynęty na szczupaka. Aby spróbować zdefiniować to zagadnienia należy wyjść od tematu pożywienia szczupaka. Bez wątpienia możemy określić szczupaka jako rybę żarłoczną i bezwzględnie wszystkożerną. Dorosłe drapieżniki, na które będziemy polowali to ryby, które zostały przez naturę w doskonały sposób przygotowane do tego aby polować na ryby i to niekoniecznie małe. Jeśli wyjdziemy z takiego założenia to jasno możemy stwierdzić, że nasze przynęty na szczupaka powinny imitować lub choć w pewnym stopniu nawiązywać do najbardziej naturalnego pokarmu szczupak czyli większej lub mniejszej rybki.  Wędkarze z powodzeniem od wielu lat wykorzystują różnorodne przynęty na szczupaki, które w zależności od określonych warunków potrafią okazać się wyjątkowo skuteczne. Jak zatem wybrać najlepsze przynęty na szczupaka albo choć takie, która dadzą nam gwarancję że łowimy przynęta łowną dająca podstawę do gwarancji sukcesu?

Jak zatem wybrać skuteczne przynęty na szczupaka? Jak zdecydować co do naszego wędkarskiego pudełka włożymy przed wyjściem nad wodę? Czy istnieje przynęta na szczupaka, która daje nam gwarancję skuteczności. Gdybyśmy mieli temat spłaszczyć i nie tworzyć podziału na określone typy łowiska, określonej pory roku to możemy stworzyć bardzo uproszczony obraz kilku bardzo skutecznych przynęt na szczupaka.

Gumy na szczupaka

Pierwszą i podstawową jest klasycznym dość duży bo mierzący około 12 cm ripper zbrojony na nieco zbyt lekkiej główce niż podpowiada głębokość łowiska. Gumy na szczupaka to bardzo skuteczne przynęty szczupakowe. Nie są zbyt drogie i niemal w każdych pozwolą na skuszenie fajnego szczupaka.  Jako podstawowa i najbardziej popularna guma na szczupaka najczęściej wybierany jest tłusty i obfity ripper w jasnych kolorach. Dobrze jest jeśli guma zbrojona zostanie mocnym i nieco zbyt dużym hakiem i koniecznie na nieco zbyt lekkiej główce. Tak zbrojony ripper na szczupaka jest przynętą, która bardzo atrakcyjnie pracuje i podczas prowadzenia swoja praca bardzo nawiązuje do rannej ryby. W ostatnim czasie spora grupa wędkarzy nie waha się zbroić swoich zestawów w przynęty gumowe które często przekraczają 25cm a ich waga sięga nawet 150 gramów.  Takiej wielkości duże gumy na szczupaka wybierane są przez wędkarzy polujących na wielkie jeziorowe szczupaki, często prowadzone są na sporej głębokości kusząc w ten sposób rekordowe okazy toniowych drapieżników. Naturalne jest że obok wielkich gum, równie skutecznymi przynętami okazują się gumy o zdecydowanie mniejszych gabarytach. Gro szczupaków poławianych jest na przynęty gumowe w rozmiarach od 7 do 10 cm. Jeśli chodzi o kolorystykę szczupakowych gum to bezwzględnie królują dwa podstawowe kolory. Po pierwsze wspomniana perła oraz po drugiej stronie jaskrawe fluo, które szczególnie skuteczne okazuje się w okresie późnej jesieni. Uzupełnieniem będzie niemal obowiązkowy kolor okonia oraz odcienie złota i zieleni.

Równie skuteczne jak gumy są przynęty blaszane. W tej grupie będziemy mieli do czynienia przede wszystkim z wahadłówkami oraz obrotówkami. Zaczniemy od błystki wahadłowej.

Wahadłówki na szczupaka

Wahadłówka to prawdopodobnie obok woblera najstarsze przynęty na szczupaka jakie znane są wędkarzowi. Błystki wahadłowe możemy dzieli na wiele różnych odmian i wersji jednak na nasze potrzeby stworzymy dwie podstawowe gruby wahadłówek. W ofercie sklepu Corona Fishing znajdziemy wahadłówki celowo przygotowane na szczupaka w dwóch grupach. Po pierwsze, duże i wyklepane z lekkiej blachy o grubości około jednego milimetra i po drugiej stronie wahadłówki na szczupaka nieco mniejsze ale wykonane z grubej i ciężkiej blachy, które zostały zaplanowane do łowienia w głębszych partiach wody. Lekkie wahadłówki to przynęty o wyjątkowej i potwierdzonej przez setki grubych szczupaków skuteczności. W niezbyt głębokich łowiskach z dużą ilością roślinności wahadłówki z cieniutkiej blaszi potrafia pracować wyjątkowy i niespotykany sposób. Żadna inna przynęta nie pozwala na tak atrakcyjne i mozolne prowadzanie. Przy odrobinie wprawy błystka wahadłowa potrafi pracować dokładnie tak jak konająca ryba. Ciężkie wahadłówki to doskonałe przynęty na szczupaka, które możemy wykorzystywać w bardzo uniwersalny sposób. Bez względu na charakter wody, głębokość oraz szybkość nurtu wahadłowa wykonana z grubej blachy może zostać przeprowadzona w okolicach dna czyli w miejscach gdzie szczupaki bardzo często czyhają na swoją zdobycz. Wahadłówka pozwala na bardzo szeroki wachlarz prowadzenia. Możemy animować przynętę w nieograniczony niemal dowolny sposób jedynym ograniczeniem jaki napotkamy jest nasza wyobraźnia.

Obrotówki na szczupaka

Zaraz obok wahadłówki leży błystka obrotowa czyli bez dwóch zdań najprostsza i chyba najskuteczniejsza spośród wszystkich przynęt spinningowych. Wielu wędkarzy łowi szczupaki mając w głowie pewną starą i sprawdzoną zasadę… „jeśli nie wiesz na co łowić, rzucaj obrotówką w rozmiarze 5 – szczupaka zawsze złowisz”. Przyznać musimy że ta zasada mimo tego ze jest stara jak świat to dział i to chyba na wszystkich łowiskach. Ale do rzeczy! Wirówka w rozmiarze 5 to niewiarygodnie skuteczna przynęta na szczupaki. Na małe, średnie i bardzo duże ryby. Biorą na nią szczupaki w stawach, gliniankach wielkich mazurskich jeziorach i rzekach. Coś w tej niepozornej blaszce jest, że mimo swojej prostoty działa z niewiarygodna skutecznością. W ofercie naszego sklepu znajdziesz typowe obrotówki na szczupaka które od lat dają wiele radości wędkarzom z całej Polski. Dobrej jakości obrotówka to towar nawet w obecnych czasach dość deficytowy nie jest prosto znaleźć konkretny model blachy, która będzie łowiła szczupaka.

Woblery na szczupaka

Woblery to przynęty znacznie trudniejsze zarówno do klasyfikowania jak i również do wykorzystania nad wodą. Można oczywiście temat uprościć i wskazać kilka podstawowych cech określających skuteczne woblery na szczupaka. Wobler nie powienin być mały, dobrze jeśli jest lotny i pozwala nalewnie, kolebiące prowadzenie. Wielu producentów ściga się dając swoim klientom woblery o określonej charakterystyce pracy, i sposobie malowania jednak na rynku od lat funkcjonują woblery które określane są mianem kilerów. Wędkarze, którzy stosują woblery celowo do łowienia szczupaków nie boja się przynęt kilkunastocntymtrowych, tłustych i leniwych podczas prowadzenia. Kolorystyka przynęt w tej grupie jest bardzo zróżnicowana jednak tak jak w przypadku gum głównie stosowane sa przynęty jasne imitujące płocie, krąpie czy w rzece jelce lub klenie. Wobler dzięki swojej konstrukcji pozwala czasem na głębokie zanurzenie oraz penetrowanie dna zbiornika z wielka dokładnością. W obecnych czasach bardzo często stosowane sa woblery do podszarpywania czyli tak zwane woblery twichingowe, które z kolei leżą już bardoz blisko jerków.

Jerki na szczupaka

No właśnie, Jerki na szczupaka, glidery, swimbaity i cała masa przynęt pozbawionych sterów to wabiki o niebywałej skuteczności jednak niestety te najciekawsze często bardzo duże modele wymagają specjalnego, mocnego sprzętu który będzie tłustego Jerka umiał napędzić. Jerki na szczupaka to zazwyczaj grube i ciężkie przynęty z zadaniowym i dość wąsko określonym przeznaczaniu Zdecydowana ich część służy do łowienia niezbyt głębokiej wodzie. Większość jerków na szczupaka poprowadzimy na głębokości od metra do około4 metrów. Istnieją oczywiście modele pozwalające prowadzenie na większej głębokości jednak sa to przynęty dość trudno osiągalne. Jerki to bardzo często wierne imitacje dobrych i średnich ryb, które swoim zachowaniem imitują chora rybę. Dzięki specyficznemu prowadzeniu jerk uzyskuje bardzo atrakcyjną race która dla szczupaków jest wyjątkowo kusząca. W wielu sytuacjach szczególnie na płytkich łowiskach Jerki stanowią podstawową przynętę na grube szczupaki

Jak złowić szczupaka?

Trzeba zaznaczyć, że szczupak to chyba jedna z najbardziej pożądanych przez wędkarzy ryb. Mimo to, nie należy on do drapieżników, które są najłatwiejsze do złapania. Waleczna i szybka ryba wymaga od nas nie tylko doświadczenia, ale również rozległej wiedzy np. na temat tego jakich przynęt używać, w jakich wodach go szukać i kiedy najlepiej na niego zapolować.
Szczupaka najłatwiej złowić między 1 maja, a listopadem, ale wiadomo, że w maju będzie ich najwięcej ze względu na okres ochronny tego gatunku. Warto pamiętać również, że najłatwiej spotkać go w wodzie stojącej i płytkiej. Nagrzana woda wiosną i latem ułatwi jego złapanie. Natomiast jesienią, warto poszukać szczupaków w dużych jeziorach i zalewach. Jeśli zależy nam na łowieniu szczupaka w rzece, to warto zasadzić się na niego zimą.

Jakie przynęty na szczupaka?

Decydując się na polowanie na szczupaka, warto zadbać nie tylko o porę roku i miejsce, ale także o odpowiednią przynętę. Nie wszystkie sprawdzą się dobrze w przypadku tego drapieżnika, a niektóre wręcz mogą go odpychać lub sygnalizować niebezpieczeństwo. Dlatego wybierając przynętę na szczupaka, trzeba zdobyć odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a następnie przetestować kilka najbardziej skutecznych ich rodzajów.
Przynęty na szczupaki zawsze przypominają kształtem i kolorem prawdziwe ryby. Mają zwracać uwagę drapieżnika nie tylko wyglądem, ale również niejednostajnym sposobem poruszania się. Odpowiednio dobrana przynęta, przyciągnie uwagę nawet najbardziej leniwego osobnika. Warto zastosować do połowu szczupaków wybrane przynęty na okonia, cęsto właśnie niewielkie okoniowe wahadłóki czy obrotówki będa świetnym rozwiązaniem na szczupaki. Często wspomina się również, że w przypadku łowienia szczupaków, najbardziej skuteczne są te przynęty, które są już zużyte, zmatowiałe i stare. Dlatego warto dodać do swojej kolekcji wahadłówkę, której używali nasi dziadkowie lub ojcowie, aby wypróbować ją na wodzie.

Rodzaje przynęt na szczupaka

Jednymi z najlepszych przynęt na szczupaka są woblery, które charakteryzują się swoją wyjątkowa uniwersalnościa oraz łownością. Wykonane są z drewna lub innego, twardego tworzywa sztucznego, które imitują żywe ryby i słyną z tego, że są bardzo łowne. Ich nazwa dosłownie oznacza „telepać się”, ponieważ nie wymagaj agresywnego prowadzenia, a ich kształt sam wprawia je w niejednostajne ruchy. W kategorii przynęt na szczupaki znajdziemy np. duży i agresywny wobler Hodor, Silur, Glan czy łamany Hokka.
Jerki na szczupaki charakteryzują się swoją pracą prawo-lewo i doskonale sprawdzają się na głębokiej wodzie, ponieważ dobrze toną i nie wychodzą na powierzchnię. Dodatkowo dostępne są w różnych kolorach, które mają odpowiednio zachęcić drapieżniki do zainteresowania się nimi. Decydując się na ten rodzaj przynęty możemy przyjrzeć się bliżej Abor, Koro, Vetra, Oret czy Jarw.
Kolejnym rodzajem przynęt na szczupaki są błystki, wśród których możemy wyróżnić wahadłówki i obrotówki. To bardzo łatwa w obsłudze i skuteczna przynęta, która jest znana już od wielu lat jako dobra sposób na szczupaka. Decydując się na ten rodzaj, warto szczególnie zwrócić uwagę na ich kolory i sięgnąć po modele żółte, czerwone, seledynowe czy białe.
Obrotówki takie jak np. Gigant, Klepanka Long 3+ lub Salomon Long prowadzimy zaraz pod powierzchnią wody, albo w głębi bez dotykania dna. Często nazywane również wirówkami, ze względu na wirujące blaszki dookoła własnej osi.
Z kolei
wahadłówki to bardzo stary rodzaj przynęt na szczupaka, które mają niestandardowy sposób poruszania się na boki. To właśnie ich nagłe zrywy i delikatne wahania przyciągają uwagę szczupaków. Najpopularniejsze wahadłówki do łowienia szczupaków to np. Vaxjo, Foka  czy Gomer.

Przynęta na szczupaka

Kiedy zdecydujemy się na zakup kilku różnych przynęt na szczupaka, warto wtedy dopasować ich charakterystykę do konkretnych potrzeb. Przykładowo jerk Farbor, jest doskonale przygotowany do łowienia dużych drapieżników – podobnie jak wahadłówka Big Spoon. Z kolei specyficzny wobler Hodor idealnie sprawdzi się do łowienia w toni. Jeśli musimy łowić w bezwzględnie zarośniętej wodzie to warto zaopatrzyć się w  poppery, który chlapie na samej powierzchni wody i odskakuje na boki. Raber to poper, który idealnie sprawdzi się w płytkich szczupakowatych zatokach, które porasta podwodna roślinność, tak samo jak Duży Popper CF. Można również wzbogacić swoją kolekcje o przynęty na szczupaka, które są współczesnym rękodziełem wędkarskim jak np. jerk HEER-X od HMS. Wiele przynęt na szczupaki doskonale sprawdza się także w łowieniu innych gatunków, dlatego zachęcamy do dokładnego zapoznania się z informacjami o naszych produktach.
0.73 s